türk insanına akdeniz insanı demek

1 /
yunanistan ve italya gibi akdeniz'e çizgi gibi uzanan bir ülke olmadığımız için yanlış tanımlamadır.
misal ben dört tarafı dağlarla çevrili ankara'da doğdum.
akdenizin topraklarımızla birleştiğini ve akdeniz, ege bölgelerimizin kültür olarak da diğer akdeniz ülkelerine benzerliğini düşündüğümüzde gayet normal bir durum. size kimse akdenizli demedi diye kızdıysanız deriz yani.*
özellikle laik tandanslı kadınların yaptığı benzetmedir. bir italyanla ilişki yaşayamadığı için, ya da yaşayanlara karşı; ne tür bir komplekse bağlı geliştiğini bilemediğim kıskançlığın altında ezilen omurgasını dikleştirmek için, kendi kocasının ya da sevgilisinin o sınıfa duhulunu bir şekilde elaleme inandırma çabasının sonucudur. ah ne yazık biz buna inanmıyoruz. ve seni her gece koynuna alan adam da inanmıyor arkadaş. biz ortadoğulu bir halkız. işine gelirse...
elma ile üzümü karşılaştırmaya benziyor. türklük millettir- ırktır. akdenizli olmak ise mizaç karekter tahlilidir.
hem biz öğünmüyormuyuz hem kafkaslarla hem ortadoğu ile hem de balkanlarla bağlarımız var diye. işte akdenizde onlardan biri anlamıyorum bu batı düşmalığını iyisine güzeline sahip çık beğenmediğini kötüle. bu ülke aynı zamanda akdeniz bölgesinde. akdenizli olmakdan niye gocunulur anlamam.
arap olmakla akdeniz insanı olmak arasındaki korelasyonu merak ettiğim durum. buradaki benzetme sanırım iklimsel anlamda yapılan benzetmedir. doğrudur. çünkü türkiye'nin iklimi arap yarımadasındaki gibi çöl iklimi değil ılıman iklimdir. gerek gıda tüketimleri, gerek giyinme ihtiyaçları vb. bakımdan türkiye akdeniz ülkeleriyle benzerlik göstermektedir.

bu bir özenti değil analizdir. ha bu ülkenin de ebedi ve ezeli düşmanları veya dostları yoktur. düşmanlık veya dostluk konjonktürel bir durumdur. gün gelir kardeşinle düşman olursun, gün gelir kan davalınla dost olursun. uluslararası ilişkiler böyledir. siyah beyaz yoktur.
arap özentiliğini tukaka edip avrupa özentiliğini bağra basanların yaptığı iş. akdeniz insanıyla denmek istenenin ispanyollar, italyanlar, yunanlar olduğu ayan beyan ortada. avrupalılık tutmadı akdenizlilik verelim hesabı bir nevi. tabii avrupa diyince batı, orta ve kuzey avrupa'nın soğuk insanları da işin içine girdiğinden, biz türkler sıcakkanlı, samimi insanlarız mesajı vererek araya fark koyma çabası da var.
ege ve akdeniz sahil şeridinde yaşayan vatandaşlarımız için geliyor;

(bkz: ne diyem mahmut mu diyem).

bu insanlarla ticaret yapan, arkadaşlık kuran, hukuğu olan ve aynı zamanda akdeniz ülkesi denen ülke kültürlerini az biraz bilen insan, bu tanımın ne kadar doğru olduğunu bilir.