Türkiye'nin mülteci nefreti sorunu

1 /
insanları gönderildiklerinde kesin olarak öldürülecekleri veya muhtemelen türlü belalarla karşılaşacakları bir yere göndermeyi istemek nefret değil de nedir? sanırsın tatile gidecekler gittiklerinde. ha orayı o hale getiren stratejik derinlikli fikir hangi sincapın bilemem artık.
nefret demeyelim de ülkelerine gönderme isteği diyelim zira nefrette şiddet de vardır ancak ülkemizde sırf mülteci diye şiddet uygulanmıyor.

uygulanan çarpık mülteci politikaları temel olmak üzere ortadoğudan gelen mültecilerin türkle türklükle sınırlarla dalga geçmesi, çalışmayıp vatandaşların verdiği vergilerle kendine baktırdığı ülke için hakaretler etmesi ve beğenmemesi, memuruna işçisine sövmesi, yolda gördüğü kadınları taciz etmesi, videoya alması, görgüsüzlük olduğunu bildiği halde kendi ülkesinde yapamayacağı bazı davranışları "nasılsa benim ülkem değil" diye yapması, burası bizim artık türkler gitsin kafasında olmaları vs vs vs bin tane şey yazabilirim. bunlar birebir yüzyüze iletişimde karşılaştıklarım.

daha bir ay önce olan şey: velim gelmiş aile hekimini bana şikayet ediyor, hollandada hiç böyle değil buradaki doktorlar bize ırkçılık yapıyor diyor. ırkçılık dediği de büyük oğluna sahte rapor yazmıyormuş. 6 çocuğu ücretsiz eğitimden faydalanıyor, öğrencim olan kızının okul eşyalarının yarısını almadı, canı istediği her an doktoruyla görüşebiliyor, kızı türkiye doğumlu ama kızı türkçe öğrenmesin diye tüm gücüyle mücadele ediyor, okulda koridorda oturup kadın öğretmenlerin kalçalarına odaklanıyor ve türkiyeden gitmeyeceğini de ısrarla belirtiyor. eminim ki kızına bit bulaştığında eve gönderdiğim için doktora da beni "ırkçı öğretmen" diye tanıtıyor. ülkenin vatandaşı değilsin beğenmiyorsan git denmemiş şimdiye kadar belli ki.

birebir ne kadar vakit geçirdiniz bilmiyorum ama yüksek oranda profil bu. bu profilin ülkesine geri dönmesini istemek mülteci nefreti değil türkiyeyi sevmektir. yoksa daha önce de mülteci aldık sudandan irandan ıraktan. hiçbirine ülkenize geri gidin denmedi. suriler ve afganlar onlardan cidden farklı.
Bir alttaki tanımı 8 kişi eksilemiş. Duymak istemedikleri sanırım bunlar. Çünkü bosnadan gelenlere nedense aynı nefret yapılmadı zamanında. Neden çünkü onlar Avrupai. Bunlar Arap. Arap olduğu için tehlikeli. Zamanında bu araplara karşı öyle bir nefret yüklemesi yapıldı ki karalama tarih bilgileriyle, meyvesi şimdi yeniyor. Helal be bu gavurlara. Nasılda peygamberin milletine kin besleneceğini bize belletmişler. Nasıl ki korona vakti Çinlilere karşı yapılan karalamaya karşı durduysam bunda da aynı şekilde davranıyorum. Irkçı değilim çok şükür. Milletimi seviyorum amma velakin. Bu millet kaç yüzyıl kol kanat germiş mazlumlara hala aynı misyondaysa bunla gurur duyarım. Ben elin avrupası gibi yunanı gibi tekneleri devirmem, onların vahşi acımasız zülmunu görüp onları oraya göndermem. Buna benim vicdanım elvermez. Herkes ağlamıştı dimi karaya cansız bedeni vuran minik yavruya. Nooldu insanlığınız? Yazık insanlığınızdan utanın. Bir Müslüman bu insanlara kol kanat gerer. Bir gün gelir de sizde vatansız kalırsanız o zaman anlarsınız amma ne faydaaa. Heyt.
özellikle bu konuya bir açıklık getirmek istiyorum. bir konunun üzerini örtmeye çalışmıyorum. bunu yapacak bir kudrete sahip olmadığımı da biliyorum.

açıklık getirmek istediğim konu ise şu;

bir yanda mülteci sorunu. ana konusu "insan" olduğu için buna er ya da geç bir çözüm bulunabilir.
nefret ise insan değil insani bir sorun. dün kürt çocuklarına yapılan bugün suriyeli çocuklarına yapılıyor. yarın hedefin kim olduğu meçhul.

mülteci sorunu yoktur diye bir ifade kullandım mı burada. hayır!!! elbette ülkemizdeki düzensiz göç ülkemiz için bir sorundur ancak çözümü nefret değil. konuya nefret ile bakanların da insani bir çözüm yerine doldurup kamyon kasasına sınırın öbür tarafında bırakalım düşüncesine yakın olduklarını inkar edemeyiz.

o kadar zahmet edip cevap vermiş bunca insan. bir tanesi de çıkıp "hayır nefret etmiyorum ben kötü bir insan değilim" dediğini görmedim. *
göçmen, mülteci politikasını eleştiriyorum. mülteciden nefret etmiyorum. Kimseyi de bu dedigime inansın, ikna olsun diye yazmiyorum. Bundan sonra kafam cok net. Kasımpasa...

Sınırları folloş olmuş bir türkiye istemiyorum. Buna sebep olanlardan nefret ediyorum. Kapiş?
böyle bir şey var olsa bile bu mülteci sorunu gerçeğini değiştirmez. ana problemin yarattığı yan problemleri mevzubahis yaparak problemin kaynağını yok edemez ya da görmezden gelemezsiniz. bu şekilde ancak üstünü örter ve kendinizi kandırırsınız. her büyük sorun kendi içindeki küçük sorunlarını da birlikte getirir zaten. burada mesele esas büyük sorunun ne olduğunu görmekte. ve ortada buz gibi bir mülteci sorunu gerçeği varken ve ülkeye verdiği zararlar bu kadar ayan beyan ortadayken kalkıp da "mülteci sorunu yok mülteci nefreti sorunu var" demek meselenin özünü çarpıtmak ve insanların aklıyla dalga geçmektir.
Vardır.

Gruplar halinde gezen Pakistanlılardan, afganlardan hıncını alamayanlar gidiyor küçük çocuklardan hıncını çıkarıyor.

Bilmeden etmeden küçücük bir çocuğun kalbine nefret ekiyorsunuz.

Evet Suriyelilerle kaçınız diyaloğa girdi? Ben iyisini de tanıdım kötüsünü de, kötüler yüzünden hepsini aynı kefeye koyamam. Benim vicdanım yetmez. Yarın mahşerde bu ülkemizde yaşayan mültecilerin ırkına mensup olan tüm insanlar hak isteyecek.

Gelen Arap ve mülteciler sayesinde cebime bir kuruş para girmedi.

Gitsinler istiyor muyum? İstiyorum ama insancıl yöntemlerle.

Göç politikası yanlış evet çok çok yanlış ama bu nefret yok demek değil. Göçmenlerden nefret edildiği kadar, göçmenleri başımıza saranlardan, Amerika'dan, İsrail'den ve Siyonizm'den nefret edilmedi. Göçmenlerden nefret de göç psikolojisinin, göç sosyolojisinin bir unsurudur. Bunu dile getirdi diye birisi neden şirkle suçluyorsunuz?

İnsanları açık açık şirkle suçluyorsunuz. İnsanlar seve seve Erdoğan'a oy vermedi. Diğer tarafı daha da sevmedikleri için oy verdiler. Artık insanları oyları üstünden değerlendirmeyi bırakmalısınız.