turkovac

1 /
3. 4. doz Alaman aşısına mıngır bulamayınca Alel acele piyasaya sürülecek aşı. Para olsaydı, mümkün değil bu aşıyı piyasaya sürmeleri. Muhalefeti susturmak için Mafyadan medet uman bir siyasi otoriteye güvenim 0.
bugün itibariyle acil kullanımı için müracaat edildiği söylenen yerli inaktif aşı.

Fahrettin Koca, "Yerli Covid-19 inaktif aşımız TURKOVAC, bugün itibarıyla Acil Kullanım Onayı'na müracaat etmiştir. Yıl bitmeden yaygın kullanıma gireceğini ümit ediyoruz. Hücreden aşıya kadar her aşaması ülkemizde ve ülkemiz bilim insanlarınca geliştirilen milli aşımızın ülkemize, milletimize ve tüm dünyaya hayırlı, uğurlu olmasını dilerim" ifadesini kullandı.

git

sinovac alternatifi ortadan kalkarsa kendisini gözüme kestirmiş bulunmaktayım, yerli olan da hayır vardır bence...
Önemli olan adı değil işlevi, diyerek yaklaşılması gereken aşıdır.

Dip not: Biz derviş moderne tarzı kelime espirilerine alışkın insanlarız, yadırgamayız. *
Yani bu saçma sapan isim yerine birilerinin dediği gibi bıraktılar beni tech koysalar daha güzel olurdu. zaten vurulmayacagim için beni hiç ilgilendirmeyen aşı.
Bugüne kadar ülkemizde yerli ve milli şeklinde lanse edilen tüm projelerde isimler yerli idi. Bu şekilde halkın en azından bir kısmı projelerin çalıntı veya yabancı menşeli olduğunu anlamıyordu. Aşı projesinde ise isim İtalyanca, İspanyolca ve portekizcede yer alan ve Türk anlamına gelen "turco" ile İngilizce aşı anlamına gelen "vaccine" sözcüklerinin bir araya getirilmesi sonucu ortaya çıkmış olan "turkovac" olmuş. Belki bu projede diğerlerine göre tam tersi bir mantık güdülmüştür ve aşıyı tamamen bizimkiler üretmiştir. Olabilir mi? Neden olmasın...