Ukrayna Rusya savaşı

1 /
hep nato sınırına gelmesin diye savaşıyor rusya. oldu. işgalin gerekçelerinden birini hayata koymuş bile.

Rusya, Ukrayna'da işgal ettiği bölgelerde zorla Rus kültürü dayatmasında bulunuyor. Eğitim müfredatının Rusça olması konusunda öğrenci ve öğretmenlere baskı yapan Moskova, Moskova, işgal bölgelerindeki Ukraynalı öğretmenlerden derslerinde 'Rus müfredatı' işleyeceklerine dair belge imzalamalarını istedi.

git

abd, ukrayna'ya silah yığmaya devam ediyor. bir yandan mevcut silahlardan gönderirken, diğer taraftan da, silah sanayisindeki firmalara, kapasitelerini artırmaları ve ukrayna için üretim yapmalarını söyledi akli melekeleri yerinde olmayan başkanları.

Rusya'nın Ukrayna'ya saldırıları sürerken, ABD Savunma Bakanlığı, Ukrayna’ya aralarında gelişmiş hava savunma sistemleri de bulunan 820 milyon dolarlık ek güvenlik yardımı yapılacağını açıkladı.

ABD, Ukrayna’ya hava savunma sistemleri dahil 820 milyon dolarlık yardımpaketi açıkladı.

Pentagon‘dan yapılan yazılı açıklamada, “Bugün Savunma Bakanlığı, Ukrayna için 820 milyon dolarlık ek güvenlik yardımı yapacağını duyurdu. Bunun 50 milyon dolarlık kısmı, Başkanın ABD envanterinden silah verme yetkisi kapsamındayken 770 milyon dolarlık kısmı ise Ukrayna Güvenlik Yardımı Girişimi kapsamında tedarik edilecek.” denildi.

Başkan Joe Biden yönetiminin on dördüncü kez ordusunun envanterinden Ukrayna’ya silah ve ekipman sağladığı belirtilen açıklamada, bu yardım paketinde ABD envanterinden Yüksek Performanslı Topçu Roket Sistemleri -hiMARS- için ek mühimmat olduğu kaydedildi.


git
rusya, tarihin sonuna dek sürecek, ukrayna halkının nefretini ve düşmanlığını kazandı. şu gün, bütün ukrayna'yı işgal etse de, afganistan gibi olacak. o sokaklarda arkalarına bakmadan bir an bile yürüyemeyecekler. yine sivilleri vurmuşlar.

Ukrayna: Rusyanın Odessaya yaptığı füze saldırısında 17 kişi öldü ukrayna’nın Odessa bölgesine Rus ordusunca düzenlenen iki füze saldırısı sonucunda 17 kişinin öldüğü, 31 kişinin ise yaralandığı duyuruldu.

Odessa Bölgesel Askeri İdaresi Sözcüsü Sergey Bratçuk, Rus ordusunun Odessa'ya düzenlediği iki füze saldırısı sonucunda ilk belirlemelere göre toplam 17 kişinin hayatını kaybettiğini, 31 kişinin yaralandığını kaydetti.

Rus ordusunun bu saldırılarında bir roketin insanların yaşadığı bir apartmana isabet etmesi sonucunda 14 kişinin hayatını kaybettiğini, 30 kişinin yaralandığını bildiren Bratçuk, diğer bir roketin kentteki tatil tesisine isabet etmesi sonucunda 1'i çocuk 3 kişinin yaşamını yitirdiğini, 1 kişinin yaralandığını ifade etti.

Bratçuk, saldırının meydana geldiği bölgede arama kurtarma çalışmalarının devam ettiğini aktardı.


git
Rusya'nın Ukrayna'ya açtığı savaş, NATO zirvesinin ana gündemiyken Ukrayna, Rusya'nın saldırılarını artırdığını açıklayarak Rus birliklerinin bu sabah Lısıçansk petrol rafinerisine saldırdığını bildirildi. Kendisini "Luhansk Halk Cumhuriyeti" ilan eden bölgenin büyükelçisi de, Lısıçansk petrol rafinerisinin artık tamamen Rus ve Rus yanlısı güçler tarafından kontrol edildiğini söyledi.

git
Rusya'nın önceki gün Ukrayna'nın Kremençuk kentindeki bir alışveriş merkezine düzenlediği ve en az 18 kişinin hayatını kaybettiği füze saldırısı sonrasında onlarca kişinin akıbeti tespit edilemedi.

git
rusya yine çatışma alanının dışında kalan ukrayna şehirlerini vuruyor. ukrayna'yı da, çatışma alanı dışında kalan rus şehirlerini vurması durumundan, taktik çok başlıklı füzeler ve nükleer ile tehdit ediyor.

Ukrayna'nın başkenti Kiev'de ve Harkov'da dün gece itibariyle füze saldırıları yaşandı. Yetkililer tarafından yapılan açıklamaya göre kentlerin binalarında, alt yapıda ve sivillerin araçlarında çokça hasar meydana geldi. Harkov Valisi Oleh Synegubov yaptığı açıklamada, “Rusya’nın saldırıları nedeniyle Harkov şehrinde 3, Harkov bölgesine bağlı İzyum şehrinde 4 kişi yaralandı. Bohodukhiv şehrinde ise 79 yaşındaki bir kadın hayatını kaybetti” dedi.
git