Ukrayna Rusya savaşı

18 /
Rusya'nın Ukrayna'ya resmen saldırmasının ardından Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski'den ilk açıklama geldi. Zelenski, "Eğer canımıza, özgürlüğümüze, çocuklarımıza saldırılırsa, kendimizi savunacağız, saldırmayacağız, kendimizi savunacağız" dedi.

Rusya - Ukrayna gerilimi, tüm dünya tarafından merakla takip edilirken Putin, Ukrayna'nın doğusundaki Donbas'ı işgale başladıklarını duyurdu.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, saldırının başlamasının ardından yaptığı ilk açıklamada "Eğer canımıza, özgürlüğümüze, çocuklarımıza saldırılırsa, kendimizi savunacağız, saldırmayacağız, kendimizi savunacağız" ifadelerini kullandı.


git
putin'in, ayrılıkçılar eliyle işgal etmiş olduğu donbas bölgesinin rusya'ya bağlandığını ilan etmesinden ve donbas bölgesi ayrılıkçılarının, bölgeye rus askerini çağırmasından ve rus ordusunun da bu talep üzerine bölgeye girmesinden sonra, fiili savaş durumu da başladı. kiev başta olmak üzere, ukrayna'nın önemli şehirlerinden patlama haberleri geliyor. yabancı ülke temsilcilikleri boşaltılıyor. ukrayna, rusya uçaklarını düşürdüğünü iddia ederken, rusya da, ukrayna'nın hava savunma sistemini etkisiz hale getirdiğini söylüyor. ukrayna, türkiye de dahil olmak üzere, rusya'ya karşı bütün dünyadan destek çağrısında bulunuyor.
Ayak seslerini yavaş yavaş duymaya başlıyoruz. Ama umarım gerçekleşmez. Ciddi olaylar cereyan ediyor. Ayrıca NATO üyesi Türkiye yabancıların gündeminde.

Avrupa Birliği ülkeleri de kendi aralarında çelişki yaşıyorlar. Bakalım nasıl gelişecek olaylar?
“ABD Dışişleri Bakanı Blinken: Ukraynalılar zorlu günlere hazırlanmalı. ABD, Ukraynalıların yanında.“ diye açıklama yapmış. Çok yakın bi gelecekte Ruslar savaş ilan edecek gibi.
rusların deplasmanda kazanacağı savaş. cennet vatan Ukrayna abd ve ab'ye güvenip kırımı ve donbass'ı alacaz olm dese de net yenilgi ve işgale uğrayacaktır.