umur bugay

1 /
izleye izleye ezber yaptığımız filmlerin ve dizilerin senaryosunu yazmış sosyoloji mezunu senarist. yazdığı filmlerde kendimizi bulmamız başarısının nedeni ve onun bizi ne kadar iyi tanıdığının göstergesi belki. Allah rahmet eylesin...
80 ve 90'larda gecekondu ve müstakil konutlarda ikametten Apartman hayatına geçişle yaşanan sosyolojik ve toplumsal değişimi senaryolarına ustaca yansıtmış bir senaristti.
Yazdığı karakterlerde Geniş aileden çekirdek aileye geçişimizin izlerini de görmek mümkündür. Allah rahmet eylesin.
70lerin ve 80lerin mahalle(apartman) hayatını yutmuş senarist. yazdığı filmlerdeki detaylar harikuladedir. kapıcılar kralı'nda kapıcı seyit(kemal sunal)'in apartman yöneticisi albay emeklisine albayım yerine bayım demesi örnek verilebilir. seyit yöneticisine her bayım dediğinde artık askeriyede olmadığını hatırlatmak ister.
ukdeyi veren: suya nikahlanan hayat
ukdecinin yorumları: bizimkiler dizisi senaristi...............................

1941 ankara doğumlu senarist, yazar, tiyatro oyuncusu ve yönetmeni.

çok uzun yıllar devam etmiş bir televizyon efsanesi olan bizimkiler dizisinin senaristi olarak bilinir.
fakat senaristlik kariyeri aslında çok daha eskilere dayanmaktadır.
1975'te çekilen hababam sınıfı filminin ve kapıcılar kralı, çöpçüler kralı, düttürü dünya, koltuk belası gibi filmlerin senaristi kendisidir.
yazdığı tiyatro oyunlarının birçoğu devekuşu kabare tiyatrosu'nda sergilenmiştir.
ayrıca: 'hababam sınıfı' serisinin ilk filminin senaristi. bu ilk film imdb sitesinde onbinlerce sinema izleyicisinin katıldığı oylamada yüzlerce komedi filmi arasında üçüncülüğü elde elde etmiştir.
senarist, yönetmen, daramaturg, yazar.

--- alıntı ---

istanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü mezunu (1964) olan Umur Bugay, sanat hayatına Arena Tiyatrosu'nda başladı (1962). Gülriz Sururi - Engin Cezzar Tiyatrosu, Halk Oyuncuları, Dostlar Tiyatrosu'nda, oyuncu, yönetmen, dramaturg olarak görev yaptı. 1972'de oyun yazarlığına başladı. Yazdığı oyunların çoğu Devekuşu Kabare Tiyatrosu'nda sahnelendi. 1975 yılından sonra, çeşitli gazete ve dergilerde, mizah ağırlıklı öyküleri ve röportajları yayınlanan Bugay, Milliyet Çocuk Dergisi'nde söyleşiler yazdı. 1974'te Atıf Yılmaz ile Yılmaz Güney'e, bir çingenenin yaşamını konu alan Cemil adlı senaryoyu yazarak sinema alanında da çalışmalara başladı.

1988 yılında yazmaya başladığı Bizimkiler adlı televizyon dizisinin TRT'de gösterilmesiyle üne kavuştu. Bazı filmlerde yapımcılığı üstlendi. Türk Küçükleri adlı bir gülmece öyküleri kitabı vardır.

Senaryoları

Rating Kasabası
Büyük Umutlar
Hayat A Ş
Zor Adam
Deli Yusuf
Tuzak
Hasip ile Nasip
Hababam Sınıfı
Aslan Bacanak
Pisi Pisi
Kapıcılar Kralı
Çöpçüler Kralı
Yoksul
Davacı
Düttürü Dünya
Postacı
Duruşma
Rus Gelin
Haneler
Reklâmlar
Bizimkiler
Yazlıkçılar
Saygılar Bizden
Oğlum Adam Olacak
Komşu Komşu
Koltuk Sevdası

Ödülleri
Pir Sultan Abdal (oyun) 1970 - DİSK "En İyi Yönetmen"
işte Hayat (senaryo), 1976 - Antalya Film Şenliği, "En İyi Özgün Senaryo" ödülü
Çöpçüler Kralı (senaryo) 1978 - Antalya Film Şenliği "En İyi Özgün Senaryo" ödülü

--- alıntı ---