unorthodox

1 /
Amerika'daki küçük bir Yahudi cemaatinin üyesi olan esty'nin evden kaçış hikayesini anlatan dört bölümlük minik bir netflix dizisi.
Dizi, hasidik yahudilik eleştirisi olması sebebiyle yahudilik'teki katı inançlar hakkında bilgi verirken aynı zamanda dinden değil de din adı altında dayatılan gelenekler ve insan ürünü yorumlardan kaçışı vurguluyor.
1992 yılı çıkışlı edge of sanity albümü. 15 parçalık bir albüm. vokalleri iyi bu adamların. özellikle 90'lardaki sound çerçevesinde, kendilerine has sound'ları da güzel.01. Unorthodox
02. Enigma
1 - The Blessing
2 - Celestial Dissension
3 - The Loss Of Hallowed Life
03. incipience To The Butchery
04. in The Veins / Darker Than Black
05. Everlasting (Epidemic Reign Part iii)
06. After Afterlife
07. Beyond The Unknown
08. Nocturnal
09. Curfew For The Damned (git Belief)
10. Cold Sun (Epidemic Reign Part IV)
11. Day Of Maturity
12. Requiscon By Page
13. Dead But Dreaming
14. When All is Said
15. Human Aberration [Japanese bonus]
Dizi dediğin böyle olmalı. Kısa ve öz. Tek başına dizi izlemekten zaten hoşlanmıyorum. Uzun olunca bir süre sonra sıkılıyorum. K4 bölüm sürmesi hoşuma gitti.

Diziyi izlerken hiç sıkılmadım. Farklı kültürleri tanımayı severim. Hasidik yahudilerini tanımış oldum. Baş karakter esty, özgür olmaya çalışan bir kız. Evlenirsem özgürleşirim zannederken kendini tam tersi bir hayatta buluyor. Evliliği iyi gitmiyor. Aslında biraz bilgilendiren birileri olsaydı iyi giderdi ama neyse. Ardından da almanyaya kaçıyor. Hikaye böyle devam ediyor.

Yanky karakterine gelirsem aslında eşini seviyor, yumuşak kalpli ama biraz özgüvensiz ve annesini çok dinleyen biri. Kimseyi dinlemese eşine odaklansa mutlu bir hayatı olabilirdi. Ama artık çok geç.
4 bölümlük mini netflix dizisi. ortodoks yahudilerinin içinden çıkan çıkmaya çalışan bir kızın hikayesini anlatıyor. dizi hasidiklerin hayatına ufak bir ışık tutuyor da denebilir. newyork ta kendi halinde bir topluluk olarak yaşayan kendini toplumdan soyutlamış mesihi bekleyen bir gruptan bahsediyoruz tabiiki. bu konulara merakı olanlar için güzel denebilecek bir dizi.
Bir netflix dizisi.

--! spoiler !--
4 bölümden oluşan mini belgesel dizi serisi denilebilinir.
kapalı bir cemaatin (hasidik yahudileri), dinlerine ve dışarıya olan tutumlarını biz seyircilere sunmuşlardır.
Bir kitaptan uyarlanan dizide bir kültürün dinsel ve toplumsal olaylarını, ağır toplar halinde fazla da kurcalamadan tadında bırakmışlardır.

--! spoiler !--
yen bir netflix dizisi. hasidik yahudilerinin yaşamlarını baya detaylı yansıtılmış akıcı dizi. keşke her boku propagandaya çevirmese şu platform da adam akıllı dizimizi izlesek. bu dizide de yahudi bir hanım ablamız cemaatinden bunalıp yurt dışına kaçıp yepisyeni bir hayata adım atıp peruğundan kurtuluyor. yahudi aydınlanması gibi bir şeyler. ama izleyin, yani bence.