uzun hikaye

1 /
söylenmek istenen ama kursakta kalan hikayedir. anlatmayı becerebilenler oluyor bazen. bazen hiç anlatılamıyor. anlatamamanın çeşitli sebepleri olabiliyor.

-nereden başlayacağını bilemiyorsun mesela.
-anlatmanın insanın nefesini kestiği olabiliyor.
-anlatılması gereken zamanda anlatılması gereken kişi olmuyor.
-gizli kalması gerekiyor bazen.
-üstünden çok uzun zaman geçiyor mesela.

onlarca sebep üretilebiliyor bu tür hikayeler için.

Mustafa kutlu'nun uzun hikayesi.

mahallenin ta göbeğine çiftlik kuran pelvan sülüman, Sinemayı yakıp Münire'yi kaçıran bulgaryalı Ali, ne savcının kızı Ayla'ya ne de hacızadelerden feride'ye yar olamayıp babasının kaderine ortak olan Mustafa...

--- alıntı ---

—Seni burada bir başına bırakıp gitmek istemiyorum. Ama bu kasabada kalamam artık, dedim.
Tavrın hiç değiştirmedi; yine aynı canlılık, yine aynı neşeyle:
—Beni düşünme. Benim ömrüm böyle geçti. Nereye gideceksin?
—Bilmiyorum.
—İyi... Bilmemek en iyisi.


--- alıntı ---
(bkz: mustafa kutlu)'nun filmleştirilmiş hikayesi. tv'ye falan düşmüştü bi ara bizde ailecek oturuyorduk açtık izlemeye başladık. filmde bir kız vardı kızın ismi de bizden birinin ismi, neyse filmin başı kızı 2 liseli çocuk seviyor yolunu gözlüyorlar derken şöyle bir cümle kuruldu kız için ''günlerimiz x*'i gözlemekle geçmeye başladı'' babam bunu duyunca hemen bi bahane buldu ve değiştirdi kanalı. bayaa da aile filmi gibi duruyodu keyifliydi ama sırf bizim ismimizi orda duydu diyen gece boyu kanala dönmedi. gerçeği de kabul etmedi ısrar edince falan çok ters bakmıştı hiç unutmuyorum o günü çok merak etmiştik filmi ama nafile.
sadece 100 küsur sayfadan ibaret bir kitap değil uzun hikâye... başlangıcı ve sonu belli olmayan bir başka hikâyenin de zamandaki ortak noktası. temmuz ayının yatsıdaki nadir serinliği ile o eylül on üç'ün yakıcı sıcağını bağlayan, tarifsiz duyguları içlere salan, birbirine en zıt düşünceleri zihne yollayan gerçek bir masal. kaçan bakışlarla, dudaktan çıkamayan sözlerle, ilerilere yerleştirilen "biz"lerle kurulan bir hayâl.
konuyu çok dağıttım galiba
bağışla

evet aynı adresteyim hâlâ
bir valize sığdırılmış bir hayat benimkisi

sende ne var ne yok nasıl gidiyor hayat
yine çat-kapı geliyor mu heyheylerin
çatıyı onardın mı sular kesik mi hâlâ


hicri izgören