ve durgun akardı don

1 /
1957 yılında çekilmiş 3 bölümlük toplamda beş küsür saat süren film. Kitabını okumaya gözüm kesmedi ben de filmini izledim. Güzel film. O dönemin Kazakistan topraklarını, savaşı, aşkı, yaşanan zorlukları oldukça güzel anlatmış film. Çok uzun olsa da sıkılmadan izledim.
mihail şolohov'un ilk büyük eseri, geniş bir tarih sürecini kapsayan dört ciltlik bir romandır. yazar, bu romanın getirisi olarak 1965'te nobel edebiyat ödülü'nü kazanır.

--- alıntı ---

eserin kahramanı bir kazak köyü olan (aynı zamanda yazar mihail şolohov'un da doğum yeri olan) vyeşenskaya'lı gregor melehov'dur.

eser ı. dünya savaşı'ndaki rus devrimi'ni ve o dönemki toplumun sosyal ve politik duruşunu tarafsızca ve gerçek anlamıyla okuyucuya yansıtmaktadır.

--- alıntı ---
orjinali "durgun don" ama bu durgun akardı don olarak nasıl yerleşti bilmiyorum. türkiyedeki en büyük sıkıntı tercümelerinin bir kısmının direk rusça'dan olmaması ve galiba bu eserde buna dahil.

bazı yayınevleri savaş ve barış zaten için fransızca kelimeler olduğu içinde önce fransızcaya oradan ingilizceye oradan türkçeye çevrilmiş.

ayırca bunun filmide vardır.