vergi affı

1 /
Şu Topraklar üzerinde en çok eleştirdiğim şeylerden birisidir.

Madem vergi affı geliyor zamanında vergisini ödeyene geri iade yapın.
Otomatik kesilen gelir vergilerini iade edin de adaletli olduk deyin.
Ben gerçekten dünyanın çekirdeği gibi ters dönmek istiyorum artık...

Bundan yararlanan ihtiyaç sahibi olacaktır ancak büyük çoğunlukla nakit indiriminde geçerli eğer taksitli yapılandırmaya gidilirse aslında affedilen miktardan daha fazla ödenebilir. Yani yine borcunu ödeyemeyen gariban yararlanamıyor aftan.
Sosyal adalet bu muydu?
Bizim gibi kerizler, tadına asla erişemezler!

En son geçici verginin tahakkukunu smmm göndermeyi unuttuğu için, 1 gün gecikmeli olarak yatırdık diye, patron üzüntüsünden ölecekti.

Ödeyene pekiyi, ödemeyene yıldızlı pekiyi.
bize değil de, beşli çete ve evsafına sık sık uygulanan düzenleme.

neyse haksızlık etmeyeyim. ben de 123 km sebepli kesitikleri 230 lira cezayı yıllarca ödemedim. 850 lira falan olmuştu en son, bu af geyikleri çıktı. bir yerlerden bir şeyelr yazıp gönderdim e-vergi miydi neydi. 230 lirayı öde s.git, dediler. ödedim.
Türkiye'de eskiden 5-10 yılda bir olan, son 10 yılda daha sık yapılan şey.
Ben seçim yatırımdan çok şuna yoruyorum;

zaman zaman böyle borçlanmalar yığılıyor ve devlet tahsilini yapmakta zorlanıyor ve hatta büyük oranda yapamıyor. Son yıllarda ise bu olay ivme gösterdi; son yıllarda esnaf genel olarak çok sıkıntı yaşadı, mesela enflasyon yüzde iki yüz çıktıysa esnaf o kadar fiyat yükseltemedi. daha önce yazdım, çatır çatır iş yapanlar bile zarar etti 2022'de. Şu anda da aynı şeyler olduğu kanaatindeyim; vergi borçları o kadar çıktı ki devlet tahsilinde zorlanıyor, yapamıyor. bu yolla hem borcu olanları rahatlatacak hem de normal yolla tahsil edemediği kadar vergi tahsilinde bulunacak. nitekim işbu entry i yazmaya hazırlanırken haberine de rastladım; vadesi geçmiş vergi tutarı 552 Milyar TL'ye çıktı

Bunun yerine vergileri düşürse, daha uygun tutsa ödemek isteyen ödeyebilse, parayı yiyip vergisini ödemeyenden de çatır çatır faizi ile alsa kimse rahatsız olmaz sanırım.
hep zengine, dolandırıcıya, devlete iteleyene yapılır nedense. bu ülkede dürüstlük kadar değersiz başka ne var ki. en son iletişim sektörüne yapıldı bakalım işte. futbolcudan zaten alınmıyor herhalde*.