virginia woolf

ceplerine taş doldurup nehrin derinliklerine doğru ilerleyerek intihar etmiştir. intihar mektubu tarihteki en edebi mektuplar arasında anılır:

"canım,
yeniden delirmek üzere olduğuma eminim.
o korkunç dönemlerden birine daha göğüs gerebileceğimizi sanmıyorum.
ve bu sefer toparlanamayacağım da...
sesler duymaya başladım. dikkatimi bir şey üzerinde toparlayamıyorum.
ben de yapılabileceklerin en iyisi gibi görünen şeyi yapıyorum.
sen bana mümkün olan en büyük mutluluğu verdin.
birisi başkası için ne yapabilirse hepsini yaptın.
sanmam ki başka iki kişi bizden mutlu olmuş olsun, bu korkunç hastalık gelene kadar.
artık onunla mücadele edemiyorum. hayatını zehir ettiğimi biliyorum. ben olmasam çalışabilirdin.
ve biliyorum ki çalışacaksın, görüyorsun ya bunu bile doğru dürüst yazamıyorum, okuyamıyorum.
söylemek istediğim şey şu; hayatımın bütün mutluluğunu sana borçluyum.
bana karşı hep sabır gösterdin ve inanılmayacak kadar iyiydin.
bunu söylemek istiyorum, bunu herkes biliyor.
biri beni kurtarabilseydi eğer, o sen olurdun.
senin iyiliğinin kesinliği dışında her şey benden gitti artık.
hayatını daha fazla zehir edemem.
sanmıyorum ki başka iki kişi bizim olduğumuz kadar mutlu olabilsin.'"
devamını gör...
der ki;

"kadınlar yüzyıllar boyunca bir dev aynası görevi görerek erkeklere olduklarından iki kat kendilerini büyük görme olanağı tanıdılar."
devamını gör...
"benim bir odam olsun bir de ..." sözü ile ülke'mizde karşılık bulan müntehir. çekirdek aile için bir ev tipi önermesi de dersem olur; olmaz dersen duygu üret kafana göre, açılmalar yap.
devamını gör...
"gene delireceğimden eminim. o korkunç günleri yeniden yaşamaya katlanamayacağımızı hissediyorum. bu kez iyileşemeyeceğim üstelik. sesler duymaya başlıyorum, ve konsantre olamıyorum. bu yüzden yapılması en doğru gelen şeyi yapıyorum. mutlulukların en büyüğünü verdin bana. bir insanın olabileceği her yerde hep yanımdaydın. bu bela hastalık gelene kadar, bizden daha mutlu iki insan daha olabildiğine inanmıyorum. daha fazla savaşamıyorum, senin yaşamını da bozduğumu biliyorum, bensiz olmasam çalışmaya da devam edebilirsin. ve edeceksin, biliyorum. görüyorsun bunu bile düzgün yazamıyorum. okuyamıyorum. söylemek istediğim şudur ki; kendi yaşamımın en büyük mutluluğunu sana borçluyum. bana karşı tamamiyle sabırlı ve inanılmaz iyiydin. söylemek istiyorum ki-- bunu herkes biliyor. eğer beni herhangi bir kişi kurtarabilecek olsaydı, o kişi sen olurdun. senin iyiliğine duyduğum güven hariç herşeyimi kaybettim. artık senin yaşamını bozmaya daha fazla devam edemem.
hiç kimsenin, ikimizin olduğundan daha mutlu olduğuna inanmıyorum"

28 mart 1941
devamını gör...
yazıyorum ama gerçekten iyi yazabiliyor muyum? yeteneğimi kaybediyorum, ha kaybettim ha kaybedecem derken kendini bunalımlara sürükleyip
çözümü intiharda bulan yazar.

her sözlük yazarın bir gün aynı bunalıma girmesini diliyoruz can-ı gönülden.
devamını gör...
ince düşüncelerinin keskinliğiyle ruhunu kağıt gibi keserek intihar eden yazar.
devamını gör...
kafayı üşütüp intihar eden yazar. gerçek bir edebiyat yazarı olduğu doğrudur lakin intihar etti diye ağlayacak değilim. peh.
devamını gör...
"kadınlar gerçeği söylemeye başlarsa erkeğin aynadaki görüntüsü küçülmeye başlar; yaşam karşısındaki uyumsuzluğu yok olur. aynadaki görüntü son derece önemlidir, çünkü canlılığı pekiştirir. bunu elinden aldığımızda erkek, kokaini elinden alınan bir uyuşturucu bağımlısı gibi ölüp gidebilir." *
devamını gör...
romanlarını bilinç akışı tekniğiyle yazmış kadın yazar. histeri nöbetleriyle ömür geçirmiş, yazarken sadece rahat olabiliyormuş. yazmakta zorlanıp, tükendiği zaman ise intihar etmiş.
devamını gör...
ergenlerin popisi oldugundan beri uzak durdugum intihar kraliçesi...
söz bitti eylem zamanı demiş ve gitmiş..
devamını gör...
ikinci dünya savaşı'nın da etkisiyle, 1941 yılında, ceplerini taşlarla doldurdu ve evinin yakınındaki ouse nehrine doğru yürüdü. kendisini suya attı ve boğularak hayatını kaybetti.
devamını gör...
kitapları, kitapyurdunda %40 indirime girmiş olan yazar.
devamını gör...
başlangıç olarak modernisttir. dönemi itibariyle çok şanslı bir kadındır. günlüklerinde "bugün eliot la * çaydaydım" diyerek beni hasetimden çatlatan kadındır.

burjuvadır, kır evlerinden, geniş apartmanlardan aşağısı kendisini kurtarmaz. kendini halktan görmez * bütün kitapları okunacak gibi değildir kendinizi kasmayınız.
feminist olduğu söylenir ancak tam ataerkil düşünce yapısına sahip bir kadındır. kadın kuruluşlarının kendisine gösterdiği hürmetten ötürü böyle bir noktaya gelmiştir. kendine ait bir oda sı bile panellerde orda burda attığı nutuklardan bir derlemedir. kadınların kendisine ait bir odası olması gerektiğini savunur kendini anlatır örnek olarak ama herkesin koşulları ne yazık ki onun gibi değildir. bu konuda sosyalisti bırakın halktan kopuk bir tavır sergiler.

evet intihar etmiştir ancak çağdaşları gibi bir sebebe dayanarak değildir bu intihar. kızkardeşinin kendisine olan tutumu, yaşı ilerledikçe artan rahatsızlığıdır bu intiharın nedeni. yük olma kaygısındandır.

çok estetik bir intiharın sahibidir. yaşlı bir kadın düşünün ceplerine taşlar koyup kendine nehre atan. böylesi bir ölümdür onunkisi.

kitapları arasında deniz feneri en iyilerinden biridir. modern romanın bir geçit törenidir de aynı zamanda. jacob'un odası ise imgeler festivalidir.
devamını gör...
kendine ait bir oda'da kadınların zeka olarak erkeklerden daha eksik olduklarından dolayı edebiyatta varolamadıkları düşüncesine karşı kadınların erkekler kadar imkanlara ve saygıya sahip olmadığını öne sürer ve yazmak için ilk sahip olunması gereken şeyi "kendine ait bir oda" olarak belirtir.
devamını gör...
şu sıralar kendisinden yazarlık dersleri almakta olduğum dramatik ama bir o kadar da ilginç bir yaşam öyküsü ve hazin ölümüyle literatürümdeki çıldırarak ölen yazarlar listesine giren ünlü bir o kadar da sevilen bir yazar.

bilinç akışı denen metodun önde gelen en iyi temsilcilerinden biri olduğu söylenir ki henüz bu tarzda yazılmış eserlerinden birini dahi okuma şerefine nail olamadım.. çok merak ediyorum doğrusu.. bu türün zihni birhayli yorduğu söyleniyor.

bu arada kadınlar hakkındaki tespitlerine de sonuna kadar katıldığım yazardır. kadınların hayatta tek karşılığı sevgi olan ama ne yazıkki bunu bile çoğu zaman kazanamadığı daha çok nankörlükle neticelenen pek çok meşakkatli işinin arasında kendilerine gereken özeni gösterememeleri ve bu nedenle gerek bilimde gerekse sanatta yeterince ilerleyememeleri, aslında bilim ve sanat insanı yetiştirmekle daha fazla meşgul oldukları su götürmez bir gerçektir, ancak tarihin çok az sayfası vardır ki emeğinin ve sevgisinin kıymeti bilinen şanslı kadınlara aittir, diğer bütün sayfaları ise vefasız eşleri tarafından aldatılan ya da nankör çocukları tarafından unutulan veya kendi kendini unutan kadınlarla doludur.
devamını gör...
intihar mektubunu okuduğumda ''zamanın dışında''yaşadığına ikna olduğum müntehire kadın..ölümü de soylu olmuştur.
kocası leonard'a yazdığı mektup

canım,
yeniden delirmek üzere olduğumdan eminim.
o korkunç dönemlerden birine daha göğüs gerebileceğimizi sanmıyorum.
ve bu sefer toparlanamayacağım da.
sesler duymaya başladım.
dikkatimi bir şey üzerinde toplayamıyorum.
ben de yapılabileceklerin en iyisi gibi görünen şeyi yapıyorum.
sen bana mümkün olan en büyük mutluluğu verdin.
birisi başkası için ne yapabilirse, hepsini yaptın.
sanmam ki başka iki kişi bizden mutlu olmuş olsun, bu korkunç hastalık gelene kadar.
artık onunla mücadele edemiyorum, hayatını zehir ettiğimi biliyorum, ben olmasam çalışabilirdin.
ve biliyorum ki çalışacaksın. görüyorsun ya, bunu bile doğru dürüst yazamıyorum. okuyamıyorum.
söylemek istediğim şu, hayatımın bütün mutluluğunu sana borçluyum.
bana karşı hep sabır gösterdin ve inanılmayacak kadar iyiydin.
bunu söylemek istiyorum-bunu herkes biliyor.
biri beni kurtarabilseydi eğer, o sen olurdun.
senin iyiliğinin kesinliği dışında her şey benden gitti artık.
hayatını daha fazla zehir edemem.
sanmam ki başka iki kişi bizim olduğumuz kadar mutlu olsun.
devamını gör...
eserlerı karmasıktır,guc anlasılır.bilinc akısı teknıgıyle yazılan romanları vardır.cocuklugunda yasadıgı duygusal travmalar sonucu sanatcılıgı tetıklenmıs ve dıger bırcok gercek sanatcı gıbı bunalımlı,sıradısı bır hayat surup sonunda sınır hastalıgının tam bır akıl hastalıgına donusmesınden korktugunu belırten bır mektup yazarak ouse ırmagına atlayarak hayatına son vermıstır.eserleri;
-the voyage out
-night and day
-monday or tuesday
-jacob's room
-mrs. dalloway
-to the lighthouse
-orlando
-a room of one's own
-the waves
-the years
-between the acts
devamını gör...
sıkıntılı bir çocukluğu, tuhaf bir evliliği, acayip arkadaşları vardır. mina urgan'ın yazdığı virginia woolf biyografisinde hepsi okunabilir. bu biyografide yazarın günlüklerinden alıntılar da yapılmış. ilginç ki kitabı okuduktan sonra virginia dendiğinde aklıma gelenler, baston, ırmak, yaşlı bir kadın ve yaşlı kadının babadan gelen delililiği olmuştur.--- alıntı ---

düşünce dile getirildiğinde mutlaka anlamından birşeyler kaybeder.*

--- alıntı ---

devamını gör...
ceplerini taşla doldurarak kendini ouse ırmağına bırakıp intihar etmiştir.
devamını gör...
--- alıntı ---

sayfalar dolusu saçmalayın. aptal olun. duygusal olun. shelley'i taklit edin. içinizden gelen her sese kulak verin. dilbilgisi kurallarını da, teknik ve biçimsel alanda bilinen tüm kurallarla beraber ihlal edin; dökün, devirin; kendi keşfiniz olan, olmayan, her türlü kelimeyi kullanın, şiirsel bir biçimde, düzyazı bir metinde, ya da elinize geldiği gibi bir çırpıda yazılan anlamsız sözlerle öfkelenin. sevin, alay edin.
ta ki yazmayı öğrenene kadar!

--- alıntı ---

ps: tabi bunu sözlükte yapmayın.*
devamını gör...
victoria devrinin ünlü ingiliz yazarlarından olan woolf dönemim aykırı bir karakteri olmuşŸtur,özellikle içinde bulunduğŸu devre karşŸı çıkan ve sürekli yeni bir stil ile roman yazmaya çalışŸan yazarın ciddi psikolojik sorunları olduğŸu için bir süreklilik elde edememişŸ ve sürekli romanlarını düzeltme ihtiyacı hissetmişŸtir.klasik victoria yazım şŸeklini reddettiğŸi için bazı romanları anlaşŸılmaşŸı zor bir bicim almışŸ olan woolf bazı romanlarında bunu başŸarmışŸ bazı romanlarında ise sadece roman yazmak için standarta uymuşŸtur.victoria döneminde kadınların kendi başŸlarına haraket etmeleri hoşŸ karşŸılanmazken o londranın göbeğŸinde tek başŸına ev tutmuşŸ arkadaşŸları ile burada buluşŸup çay partileri düzenlemişŸtir.lenord woolf ile evlenmesi kitapların basımı ve editlenmesi açısından onun için önemli olmuşŸtur kocasını seven woolf onu mutlu edemediğŸi bilir çünkü psikolojik sorunları vardır ,erkeklerden hoşŸlanmaz.bu aralar aklım yerinde iken bişŸeyler yazmalıyım gibi cümleleri bile mevcuttur kendi aklının bilincindedir woolf.devrin ayrıkırı karakterlerinden olan woolf kadınların özgürlünü kazanmasının tek yolunun kendi maddi bağŸımsızlığŸı kazanmasını olduğŸu savunan woolf bu açıan fikir olarak sosyalist feministlere yakındır.kadınlara karşŸı daha büyük bir sevgi beslemesine rağŸmen kocasına sadık kalmışŸ olan yazar sürekli akılının gitmesi artık katlanmaz hale geldiğŸi için kocasına bir veda mektubu yazıp hayatına son vermişŸtir.
devamını gör...
intihar mektubunu tekrardan paylaşmakta fayda olan yazar.
--- alıntı ---

en sevdiğim,

yine delirecekmişim gibi hissediyorum. bu korkunç günleri atlatamayacakmışız gibi hissediyorum. ve giden zamanı geri çeviremeyeceğim. sesler duymaya başlıyorum ve konsantre olamıyorum. bu yüzden yapmam gereken şeyi yapıyorum. bana verebileceğin en büyük mutluluğu verdin. kimsenin yapamayacağı şeyleri yaptın. bu kadar şeyden sonra iki insanın birlikte daha mutlu olabileceğini sanmıyorum. ben artık savaşamayacağım. biliyorum, senin hayatını mahvediyorum, bensiz daha mutlu olacaksın. görüyorsun bu mektubu bile doğru düzgün yazamıyorum. okuyamıyorum. hayatımdaki bütün mutluluğu sana borçlu olduğumu söylemek isterim. bana karşı inanılmaz sabırlısın ve iyisin. şunu söylemek istiyorum -aslında bunu herkes biliyor- eğer biri beni bu durumdan kurtarabilecek olsa bu sen olurdun. her şey beni terkedip gitti ama senin iyiliğin hep benimle kaldı. artık senin hayatını mahvetmeyeceğim. kimse bizim seninle mutlu olduğumuz kadar mutlu olamazdı.
v."
--- alıntı ---

bu kadar şeyden sonra iki insanın birlikte daha mutlu olabileceğini sanmıyorum!
devamını gör...
bugün kendisinin doğum günü.
iyiki doğdun güzel insan.

--- alıntı ---
bir hayali öldürmek, bir gerçeği öldürmekten çok daha zordur.
kaskatıyızdır, insanın bedenini sadece alışkanlıkların iskeleti dik tutar.
ölüm düşmandır. kendimi sana doğru savuracağım, yenilmeksizin ve boyun eğmeden, ey ölüm!
--- alıntı ---
devamını gör...
tüm eserleri okunup incelenmelidir. çok güçlü ve güzel bir kafanın ürünüdür. ama sonumuz keşke böyle olmasaydı.
devamını gör...
hayatına kötü bir aile yaşamı kötü bir evlilik kitaplar ve şiirler sığdırmış ve sknunda intihar etmiş bir kadın.
devamını gör...
bugün doğum günü imiş, google hatırlattı. nice senelere.
intiharı, intihar yöntemi ve bıraktığı mektup büyük hüzün.
devamını gör...
(bkz: doodle) sağolsun. 136. doğum günüymüş. yine feminist ve ütopik bir yazar. ursula ile ne yapıyorlar acaba şimdi?
devamını gör...
feministten sonrasını okumadım.

tam nefes almasın yeter diyordum ki zaten almıyormuş.
devamını gör...
aşırı derecede oscar wilde'ye benzeyen hatun. bir ben olamam benzeten.
devamını gör...
yalnızca bir kitabını okuduğum, o kitabın da neredeyse hayatımda okuduğum en güzel şey olduğunu düşündüğüm yazar. dünya görüşüyle ilgilenmeksizin, müthiş bir zekaya sahip olduğunu söyleyebilirim. her şeyi bir kenara bırakıp * edebi kişiliğini kutluyorum. eşsiz.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.