virginia woolf

1 /
Feminist yazar.

Onun dünyasına girebilmek için öncelikle
hayatla boğuşmuş olmak gerekir,
düzenden tiksinmiş olmak gerekir,
sevgiden darbeler almış olmak gerekir,
şeklin ötesine geçmiş olmak gerekir,
insanı bir haz makinası olarak görmemek gerekir,
ismin sorulduğunda biraz düşünerek cevap vermen gerekir, yani kısaca hayatı sorgulamada en az normalin bir tık üstünde olmak gerekir.

istediği tek bir şey vardı. Kadınla tanımlanmak. Kadının kendi kendisine yetebileceğine, onun potansiyelinin mükemmelliğine, onun kendi Maslow ihtiyaçlar hiyerarşisinin tepesini görebileceğine ikna etmek.

Haklı davasından vazgeçmeyeceğini şu sözleriyle anlatır;

"İsterseniz kitaplıklarınıza kilit vurun; ama zihnimin özgürlüğüne vurabileceğiniz ne bir kilit var ne de sürgü ne de kapatabileceğiniz bir kapı."
Geride bıraktığı hüzün dolu mektuptan sonra nehire atlayıp intihar etmiş yazar. Suda batmak için ceplerine taş doldurduğu söyleniyor.

Bu da demek ki gocuk giymişti intihar etmeden önce.

O vücudu batıracak kadar taş için pardesü, hırka falan yetmez. Büyük cepli gocuk giyip cepleri doldurmak lazım.

Allah düşman başına vermesin böyle ölümü. Ama gocuk elzem böyle durumlarda.

(bkz: Dünyanın en yüzeysel adamı)
Bugün doğum günü.

Ben en çok kadınlara seslenişini seviyorum bu kadının.

"kendinize ait ayrı bir oda yaratın" derken ne kadar da haklıymış, anlıyorum yaşım ilerledikçe.

Bir çok şey değişti sevgili virginia'cığım Senden sonra. odalarımız var. arada koruyamayanlar çıksa da, korumasına engel olunsa da bizler bazı şeyleri iyi biliyoruz artık.
artık yeteneksiz olduğunu düşünerek içindeki buhranı ouse nehrine, ceplerine taşlar doldurarak atlayarak intihar etmek ile geçireceğini düşünüp intihar etmiştir. belkide cinsel tercihi, dönemin sıkıntıları ve aile geleneklerine bağlı olmaması bunalımı desteklemiştir. kendine ait bir oda ve mrs.dalloway okunması gereken eserleridir.
yalnızca bir kitabını okuduğum, o kitabın da neredeyse hayatımda okuduğum en güzel şey olduğunu düşündüğüm yazar. Dünya görüşüyle ilgilenmeksizin, müthiş bir zekaya sahip olduğunu söyleyebilirim. her şeyi bir kenara bırakıp * edebi kişiliğini kutluyorum. eşsiz.