Vücut geliştirme nedenleri

1 /
kendini beğenme isteği. yani kişi vücuduna bakıyor, "bu ne ya" diyor, "bu göbek ne" filan. toplumun dayattığı bir güzellik kalıbı var ve ona uymak istiyor bu durumda yapacak tek bir şey var, vücut geliştirme. aslında bir şekle girme, spor ve egzersiz yapma faydalı ve sağlıklı şeyler ama dozundayken güzel. iş bir noktada abartmaya giderse o kötü.
Vücut geliştirme esasında ecnebilerin bodybuilding dediği şeydir. Bizde ise aslinda powerlifting, bodybuilding, crosfit vesaire hepsini kapsar. ve sağlıklı değildir. Yapan insanlar da sağlıklı olma amacıyla yapmazlar. Yapanlar daha fazla kas kütlesi elde etmek ya da daha fazla ağırlık kaldıracak güce sahip olmak ya da daha fazla dayanıklılığa sahip olmak için yapar.

Vücut geliştirme ile uğraşan insanlar itiraf etsin ya da etmesin, kendi fiziksel görünümünü toplum tarafından iyi kabul edilen standartlara getirerek, sosyal sermayesini arttırmaya çalışırlar. Vücut geliştiren bütün insanların amacı budur. Ve bu kötü bir şey de değildir. Zira herkes az çok toplum tarafından kabul görmek için uğraşır. Ugraşmasa burada kimse yazmazdı.

sağlık. böyle bir şeyin bahanesi olmaz. sağlık. doktor abilerimiz kızmasın da, cahil biri birkaç şey geveleyecek. ne ayna, ne de kadınlar. bir süre yaptım, çeşitli meşguliyetler ve kilo alamamak yüzünden bıraktım, sonra omuz sakatlığı vs. derken araya zaman girdi. yaş ilerledikçe, vücudun yediği yerler genel olarak kas kütlesi olduğundan, kasların çokluğu, sağlığın da doğrudan dostu. kimsenin benim vücudumu, uğraşıp didinip bir yerlere getirdiğim bir yolu beğenmesine gerek yok, böyle bir beklenti yok, böyle bir amaç yok. normal şartlarda da yediğine içtiğine, kilosuna dikkat eden biri olarak, mevzum tamamen sağlık.
vadesi dolmuş bademcikleri vücuttan uzaklaştırmak, bir vücut geliştirme hadisesidir ki güncelleme yapmış oluyorsun.

diyelim ki duvar yumruklama hobin var, baktın ellerin bu yükü kaldıracak şekilde dizayn edilmemiş, hemen bir cyborg merkezine başvuruyorsun, sana platinden full otomatik bir el monte ediyorlar, dilediğince yıkım yapıyorsun.

arzumuz zihnimizde, sonuç odaklı yapılan her türlü iyileştirme nedenden sayılır.