waterloo

"yerim organic act'ı morganic act'ı,constitution'u monstitution'u. josefin, uzan şuraya canımı sıkma" demiş napolyon, waterloo'dan hemen sonra..

devamını gör...
londra'da yeraltı metrosu* ve tren istasyonunun* kesişim durağı *. görkemli bir istasyon binası var. bina girişinde zafer anıtı* bulunmakta. thames nehri üzerindeki waterloo köprüsü * bu istasyon binası çıkışında hemen. buradan şehiriçi trenlerin yanısıra diğer avrupa şehirlerine de trenler var.
devamını gör...
abba'nın dünyaca tanınmasını sağlayacak, kendisine 1974 tarihli eurovision şarkı yarışmasını kazandıran şarkısı.

ayrıca, sergei bondarchuk'un napoleon'un son savaşı olan waterloo savaşı'nı anlatan ancak gişede iki seksen yatan, kaliteli filmi. üstelik başrolde napoleon'u canlandıran rod steiger'in ve wellington dükünü oynayan christopher plummer'ın muhteşem oyunculuklarına rağmen. dolaylı olarak sinema tarihinde olası bir başyapıtının doğmadan ölmesine sebebiyet vermiştir. warner bross firması, dino de laurentiis'in hüsrana uğrayan bu yapımından korkarak birkaç senedir napoleon'u çekmeye hazırlanan stanley kubrick'in projesinden desteklerini çekmişlerdir. öyle ki kubrick'in napoleon'unda kostümler dahi hazırmış.

filmi on seneyi aşkın aralıklarla iki defa izledim. ilk izleyişimde izafi olarak daha sıradan yakın bir sinema izleyicisi olarak, filmdeki emeği takdir etmekle beraber, yer yer sıkıcı buldum. halbuki uzatılan sahne veya boş diyaloglar yok. ancak herşey fazlasıyla gerçekçi, karakterlerin oyunculukları ise yer yer teatral ve abartılı. tüm ihtişama rağmen, iki komutanın kurumlu ve herbiri vecize olan sözleri, sizi izlediğinizin bir sinema filmi olduğu gerçeğinden koparmıyor. yine de savaş sahnesindeki emeği taktir etmemek mümkün değil. rod steiger'in ne kadar büyük bir oyuncu olduğunu görüyorsunuz. filmden aklımda kalan, napoleon'un sürekli terleyen tombul elleri..
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.