werner heisenberg

mezon alan teorisi kuramının fikir babası. fizik ilminin altın çocuğu. kendi ismiyle anılan belirsizlik ilkesini bulan alman fizikçi, atom yapısı bilgisine katkılarından dolayı 1932 yılında fizik dalında nobel ödülü'ne layık görülen istanbul'da da nice konferans veren fikir / ilim / bilim gurusu.
devamını gör...
1901- 1976 yılları arasında yaşŸamışŸ, belirsizlik ilkesi (heisenberg's uncertainty principle) ni bulan alman fizikçi.


nükler fizik, parçacık fiziğŸi ve kuantum üzerine çalışŸmışŸtır. adolf hitlerin zoruyla alman nükler enerji projesine hizmet etmişŸtir. bohr ile yakın arkadaşŸlık kurmuşŸtur.
nobel ödülü almışŸtır.
devamını gör...
aslında herkesin aklından illa ki geçebilecek bir olay olan "tanrının elinde bir oynat-durdur tuşu olsa ve zamanı durdursa, sonra tekrar o tuşa bassa, nesneler hareketlerine devam edebilirler mi, ederlerse hangi yöne, nasıl ederler (önceden takip ettikleri yolu mu takip ederler, yoksa hareket bilgisi külliyen kayıp mı olur vs. ) " sorusuna bir cevap vermeye çalışmıştır. verdiği cevap ise felsefi açıdan gayet tutarlı bir cevap olmakla birlikte, kuantum mekaniğinin temel ilkelerinden birini teşkil eder.

(bkz: heisenberg belirsizlik ilkesi)

işte bu yüzden diyoruz efenim. çocuk gibi düşünmekten korkmayın, çekinmeyin. manyak ufuklar açabilir zira bu tür düşünceler.
devamını gör...
birbirine bağlı iki büyüklük aynı anda, yüksek duyarlılıkla ölçülemez. ölçümlerde büyüklükler arasında duyarlılık farklılıkları olur diyerek nobel fizik ödülü almıştır. schrödinger ile atom kuantum mekaniğinin babalarından biridir. hastasıyım.
devamını gör...
''doğa bilimleri bardağından içilen ilk yudum insanı ateist yapar. ama bardağın dibinde sizi yaratıcı beklemektedir.''
(werner heisenberg, nobel ödüllü fizikçi)
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.