westworld

#sinema/tv 

1973 yapımı enteresan bir film. holywood yapımı.
western tarzının bilim kurguyla birleştirilmesi, ve yine westernden tanıdığımız acayip kel yul brynner abi var.

ben bunu ufacık bir bebe iken izlediydim. adamın suratından kablolar sarkıyor falan çok çok ilginç bir yapımdı.
ama konu şu. eğlenmek, işleri kolaylaştırmak için icat edilen robotlar kontrolden çıkarlar. olaylar olaylar. spartacus olayının sayko robotikleşmesi meselesi. oricinal bi fikir hacı.

film o günün şartlarında 10 numara beş yıldız.

bir kez daha izlesem olur aslında.

devamını gör...
westworld jonathan nolan ve eşi lisa joy'un hbo için oluşturdukları ve ilk bölümü yayınlanmış olan bilim kurgu gerilim türünde televizyon dizisi.

dizi yazar michael crichton'un 1973'de yazıp yönettiği aynı adlı filmden uyarlamadır.

nolan eşi joy'un yanı sıra yönetici yapımcı olarak görev alırken j. j. abrams ve bryan burk, nolan ile birlikte konuyu yönetmektedir.

dizinin westworld adlı parkta gelecekçi temasının hikayesi
"yapay zekanın doğuşu ve günahın geleceği hakkında karanlık bir macera''
olarak tanımlandı.

yayınlanmış ilk bölümün imdb puanı 9.4'tür ve fazlasıyla haketmektedir.

game of thrones, the walking dead, lost ve türevi diziler efsane olduktan sonra izlemeye başlamış kesime duyurulur. bir efsane geliyor ve ilk biz görmüştük deme şansı ayağınıza geldi.


kadroda anthony hopkins ve ed harris gibi iki ulu çınar yer almaktadır.
devamını gör...
bir günde tamamını izlediğim dizi. ilk bölümü çok iyi, hatta bugüne kadar yapılmış en iyi dizi başlangıcı bence. hikayenin potansiyeli ilk bölümde çok iyi veriliyor, izleyiciyi hem merakta bırakıyor hem de üzerine düşünmeye sevk ediyor. ayrıca anthony hopkins ve ed harris çok başarılı tercihler olmuş.
gerçi ilk bölümdeki etki diğer bölümlerde bu seviyede kalmıyor, ya da bu kadar kısa sürede izlediğim için ben sıkılmış olabilirim. yine de böyle giderse efsane diziler arasında yer alacak potansiyele sahip. ilk sezon finali de dün gece oynadı. eğer final de başarılı olduysa zirvedeki yerini şimdiden sağlamlaştıracaktır.
devamını gör...
1973 tarihli filmin konusundan esinlenmiş dizi. ilk sezonuyla oldukça beğeni topladı.

vintage versiyonunun trailer'ı da şöyle:

devamını gör...
final bölümü dışında mütiş olmuş dizi. çünkü yani o ne öyle alın Allah da belanızı versin diyip kenara çekilmek? *
devamını gör...
person of interest'in yaratıcısı jonathan nolan'ın bu sene başlayan dizisi.

yine yapay zekalar işin içinde gibi. daha izlemedim. poi'yi bitirdikten sonra izleyeceğim. büyük ihtimal yaza izlerim.

ya da 2 sezon bekletir izlerim.
devamını gör...
hayatımda izlediğim en yararlı dizi. kozmoz belgeselinin varoluş temasının matrix gibi bir filmden sonra bir diziye en süper biçimde uygulandığını düşünün...
devamını gör...
kimi bölümleri baysa da final bölümü için bile başlanması gereken dizilerden.ailecek izlenmemesi gerekir bunu da belirtmem gerek.çoğu yeri +15 ve üstü.
devamını gör...
cehennem adlı tiyatro oyununu hatırlatan muazzam bilim kurgu dizisi.
özetle, gerçek insanların, içinde robotik insansıların yaşadığı sanal bir ortam olan westworld'e yolculuğu ve gelişen hikayelerdir... ama neler neler...

üstteki yazarlar gibi ben de ekliyim sakıncalı sahneler pat diye çıkabilmektedir.
devamını gör...
anthony hopkins emmiye karşı hazır olup saygı duruşuna geçmemizi sağlayan über dizi. olm bizler arka sokaklar, kırgın çiçekler izleyen bir toplumuz lan. yaktırtmayın bize devreleri ha!!
devamını gör...
benim sen sevdiğim şey kurguların tahmin edilebilirliğinin düşük olmasıdır. yani elbette bir dizi de tahmin edilebilir şeyler olabilir. genellikle zor anlarda kalmış başrol oyuncuları birşekilde kurtulu mesela bunu tahmin etmek kolaydır. bahsettiğim bu değil. kurgunun daha işin başlangıcında farklı olması cezbeder insanı. genel itibariyle bu tarz dizilerin nasıl bir üretken zihinden çıktığını hep merak etmişimdir.
genel olarak senaryoları ile farklılık gösteren ve diğerlerine nazaran tahmin edilebilirliği az olan (izlediklerim içinde) dizileri sizinle altta paylaşacağım. ve bu dizininde onlardan biri olduğunu tahmin ederek izlemeye başladım. benim kurgusu farklı olan sevdiğim diziler.


1- person of interest: bakın bu dizi sezon 4'e kadar deliler gibi beklenen 20 bölüm yayınlanan ve ilk 6-7 bölümde rutin ilerleyip sonrasında dizinin seyrini tam 4 sezon enginlere sığmadan taşan bir şekilde sergilediği vakidir. hatta 5. sezonu da deliler gibi beklenmesine rağmen neredeyse kendisine bir kanal bulamama sorunu ile karşı karşıya geldi. sonrasında buldu ve yayınladı. dürüst olacağım. çok zorlamışlar 5. sezonu. sonrasında bitti zaten. lakin sadece ilk 4 sezon için dahi izlenir. kesinlikle izleyin ve bana teşekkür edeceksiniz.

2-fringe: paralel evren'in ele alındığı bir çok alternatif film bulabilirsiniz. hatta dizide bulursunuz. fakat bu kadar başarılı bir şekilde bilimsel çalışmalar ve beyninize conta yaktıracak bir başyapıt bulamazsınız. çok çok farklı, aşırı başarılı. izlerken yer yer, "heeeh ayıkla fringe in taşını" esprisi de yaparak beni de yad ederseniz sevinirim.

3- sense8: bakın dizi çok başarılı. böyle bir senaryonun hayal edilmesi bile gerçekten muhteşem bir zeka ister. dizinin ana teması homo ırkının haricinde bulunan bir "homo sensorium" ırkının bulunması, ve bu ırkın kümeler halinde hareket eden empati yeteneği yüksek "duyusal" diye tabir edildiği bir ırkı ele alıyor. fakat gelin görün ki "duyusallık" potasında gaylik ve lezbiyenlik kavramınıda alenen teşhir ve teşvik edici bir senaryo hazırlanmış. evet bir çok dizi ve filmde bu durum yer almakta. fakat bu dizide absürt derecede fazla olduğunu izleyenler de kabul edecektir. sırf filmin teması bunu işliyor ve bu dizi dünya çapında izleniyor diye savunularak bu şekilde bir senaryo yazıldıysa bu çok üzücü bir durum, çünkü arkadaşlar bazen senaryonun bu sahneler yüzünden inanılmaz derecede boğulduğuna şahit olabilirsiniz... bütün bu meseleler dışında sense8 harika bir dizi.

4-stranger things: netflix'in son zamanlardaki en güzel dizilerinden. sanırım bunda da paralel bir evren durumu söz konusu. fakat burada biraz daha farklı işlenmiş. aslında bildiğiniz amerikan banliyo yaşam kültürünü bu dizide çok net alırsınız. böyle filmler bulmanızda çok kolaydır hatta. fakat diziye uyarlamak konusunda işleyişi çok güzel bir şekilde sahnelemişler. tahmin edilebilirlik bunda biraz daha fazla, ama yine de ekran başında sizleri tutacak sürükleyiciliğe sahip. ben 2. sezonu da izleyerek sizlere bu dizi hakkında net fikrimi açıklayabilirim.

aklıma şuan için gelmeyen ve izlemiş olduğum dizilerden bir araştırma yaparak sizlere bu şekilde farklı listeler yollarım vaktim olursa. şimdilik bu yazdığım dizileri " bunu izleyenler bunları da izledi" bildirimi gibi düşünebilirsiniz. tavsiye ederim.

5- westworld: (bkz: reserved)
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.