whiplash

1 /
genellikle motorlu taşıtlarda oturan yolcuya arkadan çarpılması sonucu boynun aniden geri gitmesi sonucu ortaya çıkan travma.
dokular zedelenebilir hatta yırtılabilir de.
nedense aklıma geldi tekrardan hakkı'nda birkaç kelam etmek istedim. simdi bazi oyuncular var kı ukalalık fena yakışıyor. liste basına kesinlikle johnny deppi koyarım ama bu eleman da gayet basarili. özellikle sevmediğim film de olsa kendisi alaycı kus zimbirtisinda da yine ukala tiplemeyi oynadı ve yine standardin üzerinde. bu filmde ukala degil pek ama kendisine son derece güvenen karakteri canlandırmış. herif de oyle bir herif ki insanda calışma hevesi bırakmıyor. oscar aldı ve haketti kel adam hakkı'nı yemek istemem ve bu tarz calışma disiplinine sahip hocalar her daim kaliteli kişiler yetiştirir. azıcık serefsiz olurlar ama tarihe iz bırakacak kişilikler ortaya çıkarırlar. film 8.7 ya da bazı sitelerde 8.6 puana sahip. itirazım yok hak eder. zaten o deadpool denen lakırdı 8.5 aldı ise bu filmin puanını tartışmaya dahi sunmayalım. konu basit diyenler mutlaka çıkar ama her film de kurgu ve senaryo öncelik olamaz. bu film oyunculukla isi götürdü. kaldi ki hırs ve kibir konusunu cok guzel islediler. kibir zaten uzmanlık alanım oldugu icin ayrı bir sevdim. nihai olarak gebermeden evvel izlemeniz gerekmez sanirim.
iyi bir başarı filmi. tarzım olmamasına rağmen cameloque tavsiye edince üstadın bildiği bir şey vardır diyerek izledim. bilindik konu ve sevmeyen bünyeye aşırı dozda caz. ama buna rağmen izlettirdi kendini. özellikle fletcher'ın tarzını sevdim. potansiyeli ortaya çıkarmak için uç noktalarda zorlama olayı.

insanı özendiren bir hali de var filmin. ulan tuttuk muydu bu şekilde tutmalıyız dedirtiyor ama bu kadarı insanı kör ve köle edebilecek derece aşırı bağlılık. zaten ben, andrew davul uğruna kıza posta koyarken bu kadar bağlılığın zararlı olduğuna karar vermiştim. olur mu lan kız gelmiş ne güzel senin bahaneye bak.

neyse sonuç olarak izlenmesi gerekenler listesindedir.
son zamanlarda izlediğim en etkileyici en başarılı filmlerden biri whiplash.
hani izledikten sonra konuşmadan,yazmadan,başka biriyle duygunu paylaşmadan duramadığın bağzı filmler vardır ya,işte öyle bir film.

ayrıca baterist andrew neiman'ın çaldığı bateriye dikkatinizi çekmek isterim !
flecther'ın eğittiği öğrenciyi cesaretlendirme yöntemine katiyyen katılmıyorum. bununla birlikte gerçekten etkileyici film. adamlar bunu iyi becermiş. bi de şu vazgeçmeme, asla bırakmama felsefesi bateri uğruna kafa yapıma fazlasıyla gereksiz ve boş gelmekle birlikte islam yolunda iyi bi örnek olabilir. biz de şöyle etkileyici filmler çekebilsek keşke. bi zeyneb gazali'yi gençliğe örnek getirebilsek mesela.

iyi film işte. çok boş vaktiniz varsa şeyapın.