Windows 11

1 /
Etrafta piyasaya düşen ISO sunun kullanılmasını tavsiye etmediğim işletim sürümü. Büyük açıklar barındabilir. Tam bir işletim sisteminden ziyade makyaj yapılmış 11 sürümü gibi. Telefonlardaki temaların rahatlığı yüzünden ve iPhone m1 işlemci geçişleri birazda Microsoft tu böyle bir makyaja zorunlu bırakmış olabilir.
git
yukarıdaki adresten bilgisayarınızın win11 ile uyumlu olup olmadığını öğrenebilirsiniz. sayfanın alt kısımlarında bulunan ''uyumluluğu denetleyin'' bölümündeki ''uygulamayı indirin'' yazan yere tıklayıp ''WindowsPCHealthCheck'' isimli yazılımı indirdikten sonra next next next voilà: git *
yeni açıklanan desteklenen işlemci listesine göre 7. nesil ve aşağısı işlemciler desteklenmiyor. mikrosoft bey işlemci üreticilerinden iyi para almış demek ki. milyonlarca bilgisayarı gözden çıkardığına göre. öyle ki kendilerinin halen sattıkları bazı bilgisayarlar bile windows 11 desteklemiyor. şaka gibi.
windows 7'den sonra ilk defa "olmuş" diyebileceğim işletim sistemi.
daha kullanmadım tabi ama sonunda köklü bir değişim olmuş gibi duruyor.
win 8 çok saçmaydı. win 9'u atlayıp win 10'a geçiş yaptılar. sözde baştan sona yenilenmişti ama bence eksik bir işletim sistemi idi.
gerçi win 10'un ilk hali ile son hali arasında çok fark var.

neyse win 11'e gelecek olursak benim en çok merak ettiğim konu android uygulamalarını çalıştıracak olması.
zannedersem dışarıdan apk kurulamıyor ancak amazon app üzerinden uygulama yüklemek mümkün.
bu güzel çünkü bazı mobil uygulamalar çok güzel bilgisayarda bulunmuyor.
en basitinden bilgisayarda snapseed gibi ücretsiz, işe yarar, hızlı, kararlı çalışan bir edit uygulaması yok.
bu bakıma güzel olur.
ancak uygulamalar nasıl çalışacak?
eğer emulator tarzından çalışırsa (ki büyük ihtimal öyle görünüyor) iyi performans alabilmek için pc'nin sağlam olması lazım.
zamanında şu an 11 senelik olan pc'me bluestacks yüklemiştim. güzel ama pc'm kaldırmadı.
sonrasında remix os yükledim.
remix os bildiğin işletim sistemi. linux gibi ayrı bir işletim sistemi olarak yükleniyor.
bilgisayarım gayet güzel çalıştırıyordu uygulamaları.
(sonrasında remix os desteği kesti)
iso dosyası nete düşer düşmez indirip kardeşimin bilgisayarına kurmayı denedim geçen hafta fakat maalesef bilgisayar en düşük sistem gereksinimlerini karşılamadığı için kuramadım.
bundan kelli 5 seneden eski anakartı, işlemcisi olanı bilgisayar başına oturtmam sloganıyla gelen işletim sistemi. gül gibi 6 senelik i7 6700k işlemciyi desteklemiyor kendileri.

edit: mevzu trusted execution diye bir özellik anladığım kadarıyla. 8700k (windows 11'in desteklediği işlemci) ile 6700k arasındaki tek fark bu. diğer bütün özellikler benzer.

edit: trusted execution'la alakası yokmuş. çünkü trusted execution desteklemeyen başka bir işlemci win11 destek listesinde var. intel bunlara talimat verdi anlaşılan.
Bikaç saat evvel resmi olarak tanıtılmış yeni windows sürümü. Pek çok kişi windows 10'a daha köklü updateler geldiğini, bunun yeni bir işletim sistemi gibi durmadığını söylese de işin uzmanları özellikle mobil cihazlarla entegrasyon ve ötesi için bir altyapı olduğu görüşünde.
Şaka maka geliyor gibi. Sızan ekran görüntüleri atanamamış mac os gibi duruyor. Kronik sıkıntıları aşılırsa arayüz ve görsel tasarıma her türlü alışılır.

Edit : sadece görüntüler değil kendi de sızmış torrente.

git