y

1 /
Konusu çok hoş ancak anlatımı berbat olan cem akaş kitabı. Sanırım yazarın ilk kitabı. Can yayınlarından çıkan kitap, tam da Can kalitesinde. Konu hoş, anlatım rezalet. Ama tabi yayınevinin bir suçu yok burada.

Cem bey, hayal gücünüz mükemmel ancak siz birine anlatın o derleyip toplayıp yazsın. Noktalama işaretlerini ve diyalog yazım tekniklerini öğrenmek de işinize yarayacaktır. Teşekkür eder, iyi günler dilerim.

--! spoiler !--

Y kromozomunun yeryüzünden silinmiş olduğu, artık yalnızca kadınların yaşadığı bir dünya. Geçmişin siyasetinden, ekonomisinden, toplum yapısından, kültürel birikiminden, ilişki biçimlerinden nefret edilen bir dünya bu, çünkü hepsi erkek yapımı. Artık yeni kurallar var, çünkü eski insanlar yok.

Constantine, böyle bir dünyaya doğan bir erkek çocuk. Nasıl olduğu bilinmiyor. Onu kapılarının önünde bulup evlat edinen iki kadın, oğullarını tam bir kız gibi yetiştiriyor ve cinsiyetini herkesten –özellikle de devletten– gizlemeyi başarıyorsa da, bu yolun sonunun kısa sürede gelmesinden korkuyorlar.

Y, kadınlar ve erkekler üzerine, arada sıkışmalar ve geçişler üzerine, toplum üzerine, ama en çok da koca dünyada yapayalnız kalmak üzerine bir mücadele romanı.

--! spoiler !--
latin asıllı alfabenin yirmi sekizinci harfi.

sesbilgisi bakımından, sızmalı, ünlü damak sesdeşi.

sıralamada 28'i (ç, ğ, ı, ş ve ü dikkate alınmadığında 23'ü) ifade için kullanılır.

arap elifbesinin yirmi sekizinci, fars ve osmanlı elifbelerinin otuz birinci harfi, ebced hesabındaki değeri: 10
*