yalan söylemek

1 /
en küçükten büyüğe bir insanı aldatmaktır. sadece cinsel olmaz aldatmak, duygusal da olur pek tabii. bir de bu şeytanın kardeşi vardır, o da gerçeği saklamak. aynı gibi gelse de kulağa, ikisi de lanet edilesi şeylerdir. bir insana yalan söylemeyin, yaşanılanları ondan saklamayın; ikisi de aldatmaktır.
bu en temel ahlaksızlığın, hedefe ulaşmak ve işleri yürütmek için normal bir yöntem olarak kabul edilmesi, hoşgörülmesi, yadırganmaması, cezalandırılmaması bir toplumun başına gelebilecek en kötü şeylerden biri.

misal bizimistan.
Büyük bir maharet gerektirir. Yalan söyleyen insanın evvela hafızası çok kuvvetli olmalı. Çünkü söylediği yalanı unutursa rezil olabilir. O sebeple sağlam yapan atanların hafızaları da güçlüdür. Güçlü olmak zorundadır.

Saf olanların zaten hafızası çok güçlü değildir. Ortaya çıkacak yalanı söyleme ihtiyacı duymazlar. O yüzden yalan söylemek ciddi anlamda ustalık işidir.
Yalan söyleyen insanları dinlemek daha kolay oluyor. Çünkü oldukları gibi olanı değil; olunmasını istedikleri yanlarını oymuş gibi anlatıyorlar. Her şey yolundaymış hissi oluşuyor dinleyende.

Filmin sonu mutlu bitmiyor tabi, lakin henüz en başındayken filmin sonunu merak eden kaç kişi kaldı ki?
yalan söylüyorum dediğin zaman doğru söylemiş oluyorum. çünkü yalan söylediğimi itiraf ediyorum. ama doğruyu söylüyorum diye yalan söylemeye başladığım zaman akıl devreye girer. nerede kime ne yalan söylediğini de hatırlamak gerekir. zaten nerede kime ne yalan söylediğini hatırlayan adama da doğrucu diyorlar bu zamanda.