Yanığa patates koymak

1 /
patates hiç denemedim ama iz kalır denilen derin bir yanık için sarı kantaron ve aleoveranın doğrudan bulamaç kıvamına gelene kadar bir havanda dövülmesi ile elde edilen bir krem uygulaması ile 6 ayda iz bile kalmadı. havanın gümüş lması gerekiyormuş yalnız. o kısmı bana koca karı şeysi gibi geldi ama... bir rivayete göre eski bir inka şifacısının reçetesi imiş. makul. adamlarda altın gümüş gırla nasılsa...
2 sene evvel tecrübe ettiğim patates macerasını düşününce, haminne mevzularını bana söylemeyin demiştim. Kolum tereyağ ile haşlandıktan sonra, anında patates basılınca yok böyle birşey demiştim. Doktorlarımızdan özür diliyorum ama ne iz kaldı, ne yanık sancısı çektim.
biceps yanığına yanık alanı geniş olacağından ötürü ev yoğurdu kullanmak gerektiğini bilmeyen kişi öğretisi.

triceps yanığı belki ama biceps olunca daha ön planda oluyor bölgesel olarak.
#7141306

Öncelikle geçmiş olsun @muhalefet’e.

Ama küçük bir açıklama yapalım, yanlış bilgilendirme olmasın sözlük içinde.

Patates, yoğurt, diş macunu, çiğ et, salatalık… gibi gibi şeyler yanığa iyi gelir demek; çok doğru bir ifade değil.
Yüksek ısının hasar başlattığı cildin soğumasına yardım ediyor cilt üzerine bıraktınız her ne ise… yani aslında buzun işlevini görüyorlar.
1. Derece yanık dediğimiz yanıkları akan suyun önüne tutsanız da cilt onu kendi kendine toparlamak üzere programlanan bir hasar koruma sistemi hücrelerine sahip. Soğuk kompres sadece olayı hızlandırmış oluyor.

2. Ve 3. Cilt yanıklarında artık yanık kremleri sürüp mahvolan epidermal tabakayı toplamak lazım. Birçoğunda sinir harabiyeti olduğu için transplant da gerekebilir.

Yani patatese güvenmeyin, ciddi bir şey varsa hekiminize danışın; can size Allah’ın emaneti, hafife almayın.
Dün gece mide ağrısı yaşıyordum. Gece 1 gibi annem dedi sıcak su koyalım iyi gelir. Sıcak su torbası olmayınca kavanoza kaynar su koyup havluya sardı verdi ama kapağı tam kapatmamış. Yatar vaziyette iken kavanozu karnıma koyayım derken kapaktan sızan kaynar su bicepslerime yayıldı. Midemin ağrısını unutturan sızı ile bir saat Cebelleştim. Patates yoldaşım oldu. Sızmışım. Sabah kalktığımda patates boynumdaydı. Patates yanığa iyi gelirmiş, bunu öğrendim.