yarına uyanmak için bir sebep

1 /
İman ehlinin gayba inanç uyanışı.
Ötekiler güneşe inanır, doğanın zincirleme tamlamasına iman eder. "Yarın" inanç bölümünde kalbi bir teslimiyet, bilimsel muhayyile için mutlak bir öngörüdür.

Dün boşver, bugünü hoşver, yarına umutlan. İnsan umut kırığı bir varlıktır.
uyanabilecek bir yarına sahip olmak en iyi sebeptir.
Allah size bir "yarın" nasip etmemişse uyanamıyorsunuz zaten.

sebebim yok diyenler elindekinin kıymetini bilmeyenlerdir. kıymet bilmeyenler de ellerindekini kaybedene kadar önemini anlamayacaklar; anladıklarında ise çok geç olacak.
aklıma Bir duvar yazısını getirmiş sebeptir. Söyle diyordu mahalle arasındaki duvarda; 'yasayalım ama niye?' bunu okuduğumuzda yanımdaki arkadas da söyle söylemişti; 'allah içün lan Allah içün' şimdi bu ikisi, ne kadar da benziyor di mi...
bu soruyu kendime hep sormuşumdur. neden yaşıyorum ki? neden varım? bir gün daha neden olsun?

cevabım hep şu olmuştur:

allah bizlere bir varolma şansı verdi. bu şans içinde bizlere birçok nimet verdi. anne gibi, baba gibi, kardeş gibi... dahası temiz eşler verdi/verecek*, çocuklar verdi/verecek*, sevebilecek insanlar verdi. birileri tarafından sevilme şansı verdi. evet dünyada sıkıntı çok ama mücadelenin tadını almayı verdi. allah yaratır da kötü olur mu? allah sevgi üzerine bir hayat inşa etti. ve yarına bir şeyleri daha sevebilme umuduyla kalkacağım. ve küfre karşı kendimi biraz daha zırhlı hale getirme uğruna...
şu sıralar olmayan sebeptir.. kendini bile kandırabilecek kadar iyi bir yalancıysan çok değil şöyle biraz düşününce bulursun elbette bir sebep ama ya artık kendini kandıramıyorsan? ya da kanmak istemiyorsan? öyle bir sebebin varlığına inandıramazsın kendini ve yarına yine uyandıysan bir gün daha uğraşırsın kendini kandırmaya çalışmakla.. bir günü daha harcarsın güzel daha güzel yalanlar git artık günlerin yalan söylemekle değil yalan aramakla geçmeye başlar taki ondan da yorulup bulduğun ilk yalana sarılıncaya kadar..