yaşar güler

1 /
bedelli askerliğin, emekli olmamasıyla ne alakası olduğunu anlayamadığım genelkurmay başkanı. muhtemelen sık aranan kelimeleri alakasızca haberlerin için yerleştiriyorlar artık, pagerank kasmak için. yazık.
AK Parti’nin Meclis’e sunduğu bedelli askerlik düzenlemesinde Genelkurmay Başkanları için 67 olan yaş sınırı 72’ye çıkarıldı. Böylece Eylül 2022’de emekliye ayrılması beklenen Orgenal Yaşar Güler’in 5 yıl daha görev yapmasının önü açıldı. Güler'in emekli olması halinde en kıdemli orgeneral Küçükakyüz’ün Genelkurmay Başkanlığı’na atanma ihtimali doğacak ve 101 yıl sonra ilk kez Genelkurmay Başkanlığı karacılardan havacılara geçecekti. Bedelli askerlik düzenlemesiyle bu durumun önü kapatıldı.

git
darbeye teşebbüs gecesinde darbeciler tarafından elleri ayakları ve gözleri bağlanarak rehin alınan genelkurmay 2. başkanı. ifadesi ortaya çıktı.

darbeye teşebbüs soruşturmasında tutuklanan ve ifadesinde, "yaşar güler'i ben kurtardım" diyen eski hava kuvvetleri komutanı akın öztürk ile ilgili olarak ise şüphelerini ortaya koymuş.

masasında çalışırken bir anda odasını 10 askerin bastığını ve 'yere yat' diye bağırdıklarını belirten güler, şunları söyledi:

--- alıntı ---

"kapı çalındı. girmesini söyledim. birden bir patırtı ile yere yat yere yat sesleri yükseldi. odamı basan 10 kişiden bir tanesini tutarak diğer tarafa fırlattım ve yere düştü. bunun üzerine daha büyük bir öfkeyle üzerime çullandılar ve yüzükoyun yere yatırdılar.

"kafama ayağıyla bastırdı, ağzımı bantladı"
işlerinden bir tanesi kafama ayağıyla bastırdı. derhal ellerimi arkadan bağladılar. ilk başta ağzımı bantladılar. o vaziyette dururken sivil giyimli biri sırıtarak omzuma vurdu.

--- alıntı ---

git
--- alıntı ---

roboski’de 34 vatandaşın hayatını kaybettiği bombardımana karar verilen genelkurmay’daki toplantının ayrıntıları ortaya çıktı. dönemin genelkurmay istihbarat başkanı korgeneral yaşar güler, genelkurmay başkanlığı askeri savcılığı’nda verdiği ifadede bombardıman kararını yaptıkları toplantıdan sonra aldıklarını anlattı ve kararın “uluslar arası hukuka göre meşru müdafa kapsamında doğru olduğunu” savundu.

--- alıntı ---


--- alıntı ---

roboski ile ilgili soruşturma dosyasına göre, subayların grubun kaçakçı oldukları uyarısına rağmen bombardıman kararının alındığı toplantıda yer alan sen önemli isim dönemin genelkurmay istihbarat başkanı korgeneral yaşar güler'di. güler'in başkanlığında yapılan toplantıda alınan hava harekatı kararı dönemin genelkurmay 2. başkanı hulusi akar tarafından mgk toplantısında bulunan genelkurmay başkanı necdet özel'e iletilmiş ve alınan onay emriyle bombardıman gerçekleştirilmişti. bombardıman kararındaki bu belirleyici rolüne rağmen hakkında adli soruşturma dahi açılmayan güler, 2013 yılında korgenerallikten orgeneralliğe terfi etti. böylece halen genelkurmay 2. başkanı olan güler'in 2019'da genelkurmay başkanı olma yolu açılmış oldu. gelecek yıl boşalacak jandarma genel komutanlığına, 2017'de kara kuvvetleri komutanı ve 2019'da da genelkurmay başkanı olması bekleniyor. güler'in kardeşi emekli albay atilla güler de hem 7 haziran hem de 1 kasım seçimlerinde akp'den milletvekili aday aday oldu, ancak listelere alınmadı.

--- alıntı ---