yaşlanmak

1 /
küçüklüğünü bildiğiniz insanların olgunlaştıklarına şahit olma ile hissedilen bir detay.

yoksa vay efendim şurası kırışmış, vay efendim teyze demişler hikaye. bazılarınız küçük kalmalıydı ya.
Çocuksu dertlerim henüz dün gibi. Zaman kavramı gittikçe ürkütücü bir hal almaya başladı. Hele son iki seneyi rahatlıkla 4 ay geçmiş gibi algılayabilirim. Aylar hafta hızıyla geçip gidiyor, yaşlanıyorum. Geri alınamayacak şeyleri düşündükçe panikliyorum. Doğum günlerinin pozitif bir şey olduğunu düşündüren neydi ki?
Önceden zaman daha yavaş geçiyordu sanki ilk 0-20 arası şimdi ise 20-26 arası çok hızlı geçti gibi geldi hızlı yaşlandığımı düşünmeye başladım. 26'ya kadar tecrübe ettim şuanlık 26-40 arasına allah ömür verirse onu da yorumlamayı düşünüyorum.
Fahim bey ve biz'de abdulhak şinasi hisar şöyle diyor: (notlarım arasına almıştım)

İnsan yaşlandıkça kalbi katılaşıyor,
adamları göre tanıya hak­larında ilk önce duyduğu muhabbet azalıyor,
alaka da gevşiyor...
Yaşlanmak güzeldir. Güzel olması için yaşlanırken ya yalnız mutlu olmalı insan ya da yanındaki insanlarla mutlu olunmalı. İnsanın hayatında bir ömür boyunca, iyi günde de kötü günde de sevebileceği şeyler olmalı, insanlar olmalı. Hayattan lezzet almadan yaşlanmak ızdıraba dönüşür. Hayatın formülünü buldum, yaşlanırken bile nazlanabileceğiniz biriniz olsun. Nazın geçmesi harika bir durumdur.
yaş almakla ilintili sözcük. kendilerine sıfat olarak yaşlı sözcüğünü seçenlerle ihtiyar sözcüğünü seçenler arasında bir nitelik farkı olduğunu düşünüyorum. ihtiyarlayan adam yaşının gereğini yerine getirmeye çalışır. ihtiyarlayan adam ihtiyat ve tecrübe sahibidir. yaşlı için bunu diyemiyoruz. evet yaş almış ama o olgunluğa erememişler çok var.

içinde bulunulan durum her ikisi içinde çetin.