yatırım yapmak

1 /
mala mülke paraya vs yatırım yapmak bu fani dünyadaki en ahmakça iştir. dünya geçici mal mülk boş arkdşlr. varın gidin başka elle tutulur şeylere yatırım yapın. misal nefsini köreltmek için yatırım yap, kalendermeşrep olmak için yatırım yap yiğidim haydi bakalım.
en iyi yatırım insan yetiştirmektir. bu işin sermayesi ilimdir. yol uzun ve meşakkatli bu nedenle ortak gerekir. ortaklık için aman aman şeylere de gerek yok , 4 duvar yeterlidir. işi olgunlaştıracak şey sabır ve emektir. ilim , sabır , emek olduktan sonra çıkacak ürün biiznillah dünyevi yatırımların hepsine bedeldir. *
hisse, altın, döviz, bitcoin, gayrimenkul, araç veya mal almak şekildeki türlü türlü eylemlerdir. yapılan iş caiz olsa da bu mesele bana kumar oynamak gibi geliyor. haram kazanıyorlar anlamında değil de, yani ne bileyim, bu işlere dalan kişiler sanki zehirleniyormuş gibi. bazılarında ise saplantıya dönüşüyor. aynı kumardaki gibi kazansa da zarar da etse bu iş kişilerde hırsa dönüşüyor.

bu iş kötüdür demiyorum elbette ama hırsın insana bıraktığı o yakıcı hissi dışarıdan görüyorum ve elimden geldikçe bakmamaya çalışıyorum yıllardır. yatırım yapacak kadar yüksek miktarda da param yok çok şükür ama olursa da ruhunu yakacak kadar hırs yapmaktan muhafaza etsin Allah. yoksa bir kere o hırs başladı mı sonu gelmiyor.