yaya geçidi kullanmak

1 /
Bazen yayaların normali anormal kabul ederek şaşırdığı uygulama.

Kural olarak araç, yaya geçidinde durmak ve yayaya yol vermek zorunda. Yol veriyorum, tatlı bir geyik gibi bakıyorlar yüzüme. E geçiniz diye el işareti yapıyorum, nasıl ya diye son bir bakış atıp ancak ondan sonra geçiyorlar.

Tabi yayayken ben de araçlara yol veriyorum, asfalttan pestilimi toplamak istemiyorum mümkünse.
ana caddenin yakınında oturan ve gün içinde o caddeden yaya geçidiyle karşıya geçmek zorunda kalan bir insan olarak sosyolojik tespitlerim şunlardır:
eğer taksici geliyorsa sakın karşıya geçmeyi denemeyin. ben en son adamın kaputuna elimle dokuduğumu hatırlıyorum saçma sapan inatlaşıyorlar ve üzerinize sürüyorlar.
genç kadın şoförler ani yavaşlıyorlar fakat bazen onlar ani yavaşlayınca ben duruyorum onlar ilerliyor daha sonra ben ilerliyorum derken komik şeyler olabiliyor.
arabada çocuk olan kadın şoförlerde daha birkere sorun yaşamadım gözüm kapalı önlerine atlarım sanırsam.
40 yaş üstü erkek şoförler taksicilerden sonra en kötüsü.
genç erkek şoförler gereksiz şovmenlik yapabiliyorlar. sağolsunlar anında duruyorlar (adeta örnek avrupa vatandaşı)
arabanın değeri arttıkça yaya geçidinde gösterdiği özen azalıyor.
not: istisnalar illaki olabilir bunlar benim günde en az yirmi arabayla beş yıldır yaptığım gözlem sonuçları.

kendi davranışıma gelirsem ben de ani yavaşlayarak kendi tespitimi bozmamış oluyorum ve yaya geçidi olsun olmasın yaya gördüğüm zaman duruyorum. hatta arkamdan korna çalan medeniyetsiz çok oldu.
Ülkemizde ne yayanın geçmek için kullandığı ne de sürücülerin farkına vardığı, varlığından bir haber yaşadığımız şeydir. Yaptığım yurt dışı seyahetlerimde gıpta ettiğim konudur. Yaya kaldırımdan ayağını yola koyar koymaz sanki hayat durur. Muazzam bir görüntü. Bazen ülkemize döndüğüm ilk günlerde konu ile alakalı sıkıntı yaşayıp ölümden döndüğüm anlar olmuştur.
niyeyse birçok sürücü burayı boş bırakıyor. biz de fırsatı kaçırmayıp kullanıyoruz tabi, park yeri olarak.

zeka ve uyanıklık başka bir şey. herkeste bulunmuyor.
ülke sınırları içinde medeniyetten eser olmadığını gösterecek kadar zor hadise. ilgili noktada altın dağıtılmadığı müddetçe hiçbir sürücü durmayacak, bekleyen ne kadar çok olursa olsun kimse umursamayacak. ama dur, kadınlar olursa falan abiler vs., muhteşem şekilde durup centilmenlik pozları veriyor. ama mesela kadın şoför dönüp bakmaz. bekliyoruz, sallayan yok, böyle zamanlarda canımı tehlikeye atıp, yolun ortasına geçip sürücünün gözlerine bakarak dur işaretini birçok kez yaptım. Rabbim korusun. bugün taksiciye aynını yaptım, hayır uzunca bir süre bekliyoruz ki birçok insanız ve işten çıkmış marmaray'ı kaçırıcaz, bu kadar adam neden orada o kadar bariz ki, dönmüş bir de el kol hareketi yapıyor. nedir abi bu insanların derdi anlamak mümkün değil ya.

biz insan olamayız, istediğiniz kadar farkındalık oluşturun. sizden hele hiç olmaz, olmayacak da.