yazarların eşlerinden beklentileri

1 /
insan evlenmeyene dek evliliğin ne kadar rezilce bir şey olduğunu idrak edemiyor. hayatımdaki en büyük pişmanlıklardan olsa gerek. bundan sonrası için evlenmek gibi bir planım asla olmayacak. bedenimin beni daha fazla ayakta tutamayacağını anladığım zaman ise kendimi öldüreceğim.
anadolu’da bir köyde yaşamayı istemesi hatta kendi köyü olursa daha kolay olur. büyükşehirin insan fıtratına aykırılığı ve insanların haşmetli devletimiz tarafından daha kolay kontrol edilebilirliği hesaba katılınca, nispeten daha insanca yaşamak ve özgür olmak için köy hayatı elzem.
karadeniz hariç kıyı şeridi illeri tercih sebebidir. *
Bazı arkadaşlar beklentisiz sevmeyi falan düşünüyorlar sanırım, öyle acaip değişik şeyler söylemişler. İçeriden sesleniyorum, öyle bir şey yok arkadaşlar.

Evlilik kurumu, mutlak bir şekilde beklentiler üzerine kuruludur. Sizler beklentisiz sevme gibi şeyleri tahayyül ederek evlilik kurumunu da zedelemeye çalışıyorsunuz. Zaten başaramıyorsunuz da böyle beyhude şeyler ile debelenip durdukça.
"vadetmeseydi allah cenneti, ona bile etmezlerdi secde" minvalidir bu mesele. Evlilik istifade kurumudur. Kahrı da lutfu da bu minvalde hoştur. Lütfen karşılıklı sevin, sevişin artık ama. Mesela ben er kişilere buradan sesleniyorum.

Talep edin,

Mümkün mertebe işten eve geldiğinizde beyini kapı da karşılasın. *
Mümkün mertebe elinizi yüzünüzü yıkadığınız da kapı da havlunuz ile beklesin. Spa, tai, bali masajları biliyorsa güzel olur. yaptırın.
Mümkün mertebe ayaklarınızı yıkasın, her gün yıkatmayın ki ayağınız alışmasın. 40 günde bir siz de onun ayaklarını yıkayın.
Erkeğin karısı üzerine kavvam olduğunu hissettirin,
Kazancınızdan haberdar etmeyin, yersiz masrafa sebebiyet vermeyin. Rızkın bereketi için elzemdir.
Mutlaka sabah namazına kaldırmasını talep edin, zira sabah namazına kalkan bir hanım beraberinde kahvaltı opsiyonuyla sizi işinize uğurlar.
Vazgeçilmez yegâne kural ev yoğurdu. Ev yoğurdunu bilmiyorsa da öğrenmeli. Hayat kurtarır.

Hane dediğin böyle olur, Beklentilerinizi yüksek tutun.
Hani olacağından değil de, biri bile gerçekleşecek olsa ciddi bir ivmedir evlilik bekâsı için.

Er kişi niyetine...


Twitlerimi okumasın..

Diğer tanımım eksi alınca beklenti ekleyeyim dedim illa birşeyler beklemek lazımsa demek.. yoksa onaylanma ihtiyacı olmayan iç tatmini gelişmiş bir bireyim çünkü *
keşke beklentisiz sevebilsek!
ben evlilikte her şeyin eşit olması gerektiğine inanmıyorum. kadın ve erkeğin yaradılış üzere birbirlerine üstün oldukları durumlar mevcuttur.
evlilik hayatında, karı-kocanın en yakın dost olduğuna da inanmıyorum. kadının bir başka kadın dosta ve erkeğin de bir başka erkek dosta ihtiyacı vardır. o yüzden her şeyin itiraf edilmesi veya gizli-saklı hiçbir şeyin olmaması durumu yanlıştır bence. kadın ve erkek kendi aileleri hakkında her şeyi anlatmak zorunda değildir.
evlilik yaşı arttıkça bir eşten beklentiler de değiştiğinden, evlenmenin çok daha zorlaştığı gerçeği göz önüne alındığında hayırlı ve safiyane şeylerden de uzaklaşıyoruz.

allah peygamberimize evlilik hayatı hakkında şöyle buyururken, biz ne isteyebiliriz ki:

يَٓا اَيُّهَا النَّبِيُّ قُلْ لِاَزْوَاجِكَ اِنْ كُنْتُنَّ تُرِدْنَ الْحَيٰوةَ الدُّنْيَا وَز۪ينَتَهَا فَتَعَالَيْنَ اُمَتِّعْكُنَّ وَاُسَرِّحْكُنَّ سَرَاحاً جَم۪يلاً ﴿٢٨
وَاِنْ كُنْتُنَّ تُرِدْنَ اللّٰهَ وَرَسُولَهُ وَالدَّارَ الْاٰخِرَةَ فَاِنَّ اللّٰهَ اَعَدَّ لِلْمُحْسِنَاتِ مِنْكُنَّ اَجْراً عَظ۪يماً ﴿٢٩

ey peygamber! eşlerine şöyle de: "dünya hayatını ve güzelliklerini istiyorsanız gelin size bir şeyler vereyim sonra da güzellikle sizi serbest bırakayım.
yok eğer allah’ı, resulünü ve âhiret yurdunu istiyorsanız şunu bilin ki allah, içinizden iyiliği seçenlere büyük bir ödül hazırlamıştır."

Hızlıca yazılanlara göz gezdirdim ama sanırım yazılmamış. Bence en önemlisi saygıdır. Hele bir de özel alana saygı var ki olması gerekir mutlaka. “Biz” olabilmek önemlidir, ancak “ben” olmaktan vazgeçmemek gerekir. Özel alandan kastım umarım yanlış anlaşılmaz. Teşekkürler.