yeni türkiye

atatürk ve kemalizmin olmadığı...
terör ve pkk'nın olmadığı...

ve en önemlisi...

tarikatler ve cemaatlerin olmadığı türkiye'dir...

hedef bu. ilk ikisini bitirmek üzereler. kemalizm ve pkk'nın bitirilmesine eyvallah da ülkenin manevi dinamikleriyle de uğraşmalarına eyvallah değil...

çünkü yeni türkiye'de cemaat ve tarikatlerin yeri yok. erdoğan'ın diyanet işlerinin bir gecesinde yapmış olduğu konuşmada. "araya aracılar sokmayın" demesine dikkat buyurun...

yani bir dönem atatürk ve sürekasının yapmak istediğini erdoğan yapmak istemektedir. çünkü cemaat ve tarikatlerin en önemli yanları biat etmezler. iktidara, otoriteye boyun eğmezler. doğru olanı, hak olanı söylerler...

neyse ki biz uyandık. uyanmayanların canları sağolsun. horlamaya devam. hüloğğğ diye horlamayın yalnız.
devamını gör...
ulusalcılık ya da milliyetçilik denilen şey kimliği aşan değil kimliği kuran ve ona bir iktidar bahşeden bir tutumun dışına çıkamadı bu ülkede. ötekiler için bir özgürlük alanı açamadı, açamaz da. çünkü ulusalcılık ve milliyetçilik farklılık üzerine değil aynılık üzerine kurulmuş bir düşünce topağı. sırf bu aşılabilirse bile türkiye yenilenir. bakalım başkanlık sistemi üzerinden kurgulanan yeni türkiye kavramı ne kadar kapsayıcı olacak.

not: lan, ben inanmıyorum yeni türkiye kavramına. yeni anayasa ile belki inanırım.
devamını gör...
artık cumhurbaşkanına kitapçık fırlatılan türkiye'dir...malum eskiden cumhurbaşkanı kitapçık fırlatırdı ülke ekonomik krize girerdi..artık gülme krizine giriyor yeni türkiye...

bitmek tükenmek bilmeyen şeriat beklentisi yerini ekonomik kriz beklentisine bıraktı..ama dünya krizlerle boğuşurken bizim ülkeyi en fazla teğet geçmeye başladı krizler yeni türkiye'de...

milletin ayarlarını bozamayan chp'nin ayarlarını milletin bozduğu türkiye'dir yeni türkiye...

suriye'deki türkmenlerden, doğu türkistan'daki türklerden ve bilimum insanımızın bulunduğu uzak diyarların sorunlarından bile sorumlu tutulan türkiye'dir yeni türkiye...

telefonları dinlenmeye başlayan ülkedir yeni türkiye...malum eskiden ülkemizi dinlemeye gerek duymazlardı..çünkü ülkeyi bizzat milli olmayan dış mühraklar yönetirdi..artık mecburen içerdeki paralel örgütü kullanarak dinlemeler yapıyorlar..bunuda atlatacak yeni türkiye...

dip not: aklıevvel bir arkada cemaat ve tarikatlar yok edilmeye çalışılıyor demiş..herhalde fethullah gülen cemaatinden söz ediyor ve ülkedeki tek cemaat olarak onları görüyor...ama o güruhtakiler bile kendilerini islami cemaat olarak nitelendirmiyor..hatta cemaat değil camiayız diyorlar...tabi çoğunluğu halktan oluşan garip guraba insanlarımız hala cemaat olarak bellemişler...ve ayrıyetten tarikatlar yok ediliyor diyenleri adana'ya davet ediyorum kurban bayramı günü..fethullah gülen ve daha doğmamışken ve said-i nursi efendi genç bir delikanlıyken haşır neşir olduğumuz tarikatlardan bahsedeyim kendisine..hatta bizzat dergahımızı göstereyim kendisine...

devamını gör...
dünyanın döndüğü tarafa doğru giden türkiye'dir. kıt kaynaklar, özel teşebbüs ve kaymak yiyiciler, kendi fikrimiz sandığımız yönlendirilmiş düşüncelerimiz vb. demek ki bir şey değişmedi. tüm diğerleri gibi, kıyamete doğru ilerleyen türkiye'dir.
devamını gör...
gündemden o kadar habersizim ki böyle bir şeyin varlığını tivikır'dan öğrendim. sonuçta eskisinin aynısı. bende bi farklılık yok.
devamını gör...
onu bunu bırakın da mutfak dolmuş taşmış. bi yardıma gelin.

tanım: eskisinden hala farkı olmayan türküye.
devamını gör...
böyle her yanda yeni türkiye sloganlarını görünce aklıma 100 yıl öncesi geldi.

sultan abdülhamid-sani 1905 ermenilerin kendisine düzenlediği suikastten sonra iyice pimpiriklenerek hafiye teşkilatını güçlendirmiş ve halk üzerindeki baskıları daha da artmıştı. buna karşı olan hürriyetçiler ve jöntürkler de birleşerek ittihad ve terakki cemiyeti'ni kurmuşlardı. ittihatçıların en önemli vaadi müsâvât (eşitlik), hürriyet ve uhuvveti (kardeşlik) tekrardan tesis etmek ve memleketi daha yaşanır bir hale getirmekti. ne kadar başarılı oldular Allahualem...

insanlar ittihatçıları destekler iken hürriyet sihirli kelimeydi. hürriyet gelecek, abdülhamid istibdadı bitecek ve memleket her açıdan rahatlayacaktı. herkes buna çok inanmıştı. fakat beklenen olmadı. hiç bir dert bitmedi aksine bir çok yeni sıkıntı ortaya çıktı. bunun da en büyük sebebi hürriyet denen şey içi su dolu bir balon gibi olmasıydı. görüntü var ama ilk darbede patlayacak olmasıydı. 31 mart darbesi'nde de patladı zaten. konumuz bu değil.

bugün de yeni türkiye deniyor her yanda ama ben ne bir proje, ne bir yenilik çalışması ne de reformist insanlar hiç birşey görmüyorum. sadece yeni fakat içi bomboş binalar ha birde sürekli yükselen bir yiğit bulut var. başka bişey yok.

erdoğan cumhurbaşkanı oldu türkiye yenilendi sadece bu mudur. abdullah gül ergenekoncuların adayı olarak mı geldi oraya? hükümetin tüm işlerine çomak mı soktu? memleket kendisini aşağıya çeken zincirlerinden mi koptu? hepsi için koskoca bir hayır diyorum.

sonuç olarak böyle abartılı, alayişli, ayakları yere basmayan sloganlardan ve vaatlerden korkmak gerektiği düşüncesindeyim. korkum odur ki yeni derken aksi ile amel edilerek eski türkiye'yi arar hale gelmektir...
devamını gör...
yavaş yavaş şeriatı(!) getirmek isteyen ak parti duzenleyeceği konser için tarkan'a 1.5 trilyon vercek. ileri demokrasi.

yeni türkiye'yi özetleyen cümle. evet alternatifler içinde en iyi ak parti ama...
devamını gör...
son zamanlarda özellikle cumhurbaşkanlığı seçim sürecinin sona ermesi ve yeni hükümetin de teşekkül etmesi sonrasında kamuoyuna sistematik şekilde pompalanan gayet motive edici slogandır. ancak şahsım adına bu sloganın içinin doldurulamadığına, muhteviyatının açık seçik ortaya konulamadığına inananlardanım.
yeni türkiye yalnızca yönetici sınıfların tamamen yenilenmesi ile vucuda gelecek bir kavram mıdır? yoksa bu kavramı toplumu da müsbet şekilde etkileyecek, reformize edecek, daha iyiye, güzele yönlendirecek, en önemlisi insanımıza uzun yıllardır rövanşist politikalar yüzünden unutturulan, ulvi emeller için yaşama, birey, toplum ve insanlığın faydası için topyekün bir tekamül politikası mıdır?
bu noktada devlet " yeni türkiye" sloganıyla devletin ana unsuru olan milleti ve fertleri hedef alıyorsa ki almalıdır, bireylerin de bilinçlendirilmesi gerekli değil midir?

iyi niyetli bir tabir olduğundan şüphem yok ama bilmek istiyoruz yahu çok mu? kısa yoldan şöyle de ifade edebiliriz;
hacı n'ooluyo, siz hayırdır?

devamını gör...
tüketim endüstrisindeki "yeni" kavramından farklı değildir.

yeni ariel, yeni omo, yeni ipana falan gibi...

bugün yeni diye alırsınız, 3-5 ay sonra yine "yeni" yazan bir güncellenmişi çıkar ve mutlaka öncekinden daha iyidir. aslında bu bir pazarlama taktiğinden başka bir şey değildir.

yeni türküye'nin eskiyeni enerji bakanı ne dedi? "eylül'de de doğalgazı eski fiyattan vereceğiz". meali, 'kışa girerken "yeni" zamma hazırlıklı olun'.

hani 'bu yeni türküye'dir, buradaki "vahşi" vergileri harçları yeniden dizayn edelim, ülke reel bazda bir canlansın' denmesini beklemek falan fantastik olur.

yeni özel okullardan da bahsetmek lazım aslında. o da eski türkiye'nin pahalı dershanelerinin, yeni türkiye'nin "burslu" ama paralı özel okullara dönüşmesi hali. ancak davutoğlu, ışid falan derken, bu ince dönüşüm aslında sessiz sedasız ilerliyor. hatalı yerleştirmelerle, enteresan bir pazarlama taktiği kullanılıyor. sen bi kapak at özel ders.. pardon okula, sonrasını yeni türküye halleder.

yeni türkiye sanayi ltd. demek en iyisidir.
devamını gör...
hala darbe olmamış olması bile yeni türkiye'ye işarettir...

hala ekonomik kriz çıkmamış olması bile yeni türkiye'ye işarettir...

80 yıllık birikmiş pisliği bulunan ülkenin 12 yılda uçuşa geçmesini düşünüp eleştirmek bile yeni türkiye için bir işarettir bence...
devamını gör...
bana kalırsa en makbulu kulak memesi kıvamıdır. artış gösteren yemek programlarını hafife almayın. tabi gezi programları da aynı. bunlar batıda mühim bir göstergedir.

vaktiyle paris'te, londra'da ansiklopedi kalınlığında basılan gezi ve aktivite rehberlerinden haberdar olduğumuzda şaşırmıştık. hayat ile sanat iç-içeydi. içmeler, sergiler, konferanslar, gezi programları... entelijansiya. müthiş!

devamını gör...
azınlıkta kalmış azınlıklarca itibarsızlaştırılmaya çalışılan türkiye'dir.

on yıl öncesine göre yenidir. doksan yıl öncesine göre yepis yenidir. refah seviyesini halka yayamamış olabilir ama ülkeyi kemalist elitin elinden alıp millete iade etmesiyle yenidir. özgürlükler istenen seviyeye ulaşmamış olabilir ama, ötekileştirilen, aşağılanan, horlanan kürtleri ve müslümanları kucaklamasıyla yenidir. her düşünce, inanç ve etnik gruba özgürlüklerini tam olarak vermemiş olabilir ama, ülkeyi yönetip yönlendiren jakoben beyaz türklerin elinden çekip almasıyla yenidir.

yenileşmeye devam edecektir. ve bu gidişatı artık ne paraleller, ne paralellerin küresel ağaları, ne eski rejimin fosilleşmiş zihniyeti durdurabilecektir. milletin damağına özgürlükleri tadı değmiştir bir kere.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.