yeni covid-19 varyantının keşfedilmesi

1 /
Hollanda sağlık yetkilileri, Amsterdam’a iniş yapan iki Güney Afrika uçağındaki 600 kişiyi izolasyona aldı ve aralarında onlarcasının yeni varyantla pozitif olduğunu açıkladı. (Reuters)

yani yasak öncesi bize de gelen uçaklarla birlikte hepimize geçmiş olsun diyorum. açık söylemek gerekirse bu virüsün varyantlarının bitmeyeceğini bilmemek, sürekli mutasyona uğrayacağını bilmemek, mutasyona uğradığı her seferinde gerek yayılım hızı, gerek virülansı yani hastalık yapma şiddetini bilmemek gibi bir şey hiçbir zaman söz konusu olmadı.

solunum yolu virüslerinin bu devasa değişimlerine ayak uydurmak hali hazırda çok zor bir iş, mevcut aşılar mevcut varyantlara karşı etkili olmak üzere tasarlanıyor, yeni varyantlar aslında sürekli var oluyor ancak aşının etki alanı onları da kapsayabiliyor. ancak bazen virüs öyle bir mutasyon geçiriyor ki, aşının da kapsama alanı dışına çıkıyor, bu her zaman böyle olma ihtimalini taşıyor ve taşıyacak.

covid ilacı bulunana kadar aşı yinelemeleri söz konusu olacak. bu konuda ilaç şirketlerinin bulduğu etken maddeyi yeteri kadar denemeden, küçük grup araştırmalarıyla dünyaya sunuyor ve bunu kullanıyor olduklarına katılmakla birlikte; yeni varyanta inanmamak, ciddiye almamak düpedüz görüp duymamayı seçmektir. olay gitgide çok daha fazla ciddileşiyor, herkes kendini bu salgından muhafaza etmek için ne gerekiyorsa yapsın, bu hem vicdani hem kendi bedeninize karşı asli sorumluluğunuzdur.
her zaman olduğu gibi daha hızlı ve daha öfkeli! aşı gelirleri beklenilen rakamları yakalayamadı demek ki. bi sonraki varyant direk bakışarak geçecekmiş arkadaşlar. hasta birine bakmak yetecekmiş. ve daha öldürücü olacakmış. öyle ki daha bulaşmadan öldürecekmiş.
(bkz: nu varyantı)

"TEDBİR: Nu varyantı kaynaklı artan vakalar sebebiyle; Botsvana, Güney Afrika Cumhuriyeti, Mozambik, Namibya ve Zimbabve’den ülkemize tüm kara, hava, deniz ve demiryolu sınır kapılarımız yoluyla bu geceden itibaren seyahat edilmesine izin verilmeyecektir."

git

omega kursakta, nu kapıda..
geleceğin muhtemel omega varyantından bahsedilen keşif.

32 farklı mutasyona uğradığı belirlenen yeni varyant, İlk olarak Botsvana'da görüldü. B.1.1.529 adı verilen varyantın Güney Afrika'da altı vakada görüldüğü açıklandı.

Bilim insanları, son derece yüksek sayıda mutasyona uğramış yeni bir Covid varyantının, vücudun savunmasından kaçarak daha fazla hastalık dalgasını tetikleyebileceğini söyledi.

B.1.1.529 varyantı ilk olarak Botsvana'da görüldü. Güney Afrika'da altı ve Güney Afrika'dan Hong Kong'a dönen bir gezginde daha doğrulandı.

Cambridge Üniversitesi'nde klinik mikrobiyoloji profesörü olan Ravi Gupta; Mevcut mutasyonlara dayanarak kesinlikle önemli bir endişe gibi görünüyor. Ancak, virüsün bilinmeyen önemli bir özelliği bulaşıcılığıdır; çünkü esas olarak Delta varyantını yönlendiren şey budur. Bağışıklık kaçışı, olabileceklerin resminin sadece bir parçası" diye konuştu.

git

gezgin, güney afrika'dan hong kong'a giderken pcr testi negatif çıkmış, karantinada pozitifleşmiş. bu yeni varyantların geleceğini biliyorduk zaten, bir uçak yolculuğunda öksürmelerine bakıyor çünkü, hani diyorum artık gezmesek mi diyorum, hiç, öylesine...