yenikapı

fatih ilçesine bağŸlı bir semt, sahili ve deniz otobüsü iskelesi ile meşŸhurdur. eğŸlence mekanları ve balık restoranları yer alır sahil boyunca, yazın güneşŸlenen, kafaları çeken kişŸilere de rastlanabilir.
yenikapıdan farklı bir güzellikte izlenir marmara denizi, uçsuz bucaksız, yenikapıdan denizi izleyen insan kadıköye körler diyarı denmesinin nedenini gerçekten anlıyor..
devamını gör...
4. murat tebdili kıyafet bir gün yola çıkar ahalinin yanına gelir. selam verdikten sonra meslek iş güç hal hatır sorar. birisi çıkar ben remil* atar gelecekten haber veririm demiş. padişah merak etmiş ve sormuş: söyle bakalım padişah şu an nerede demiş. adam remil atmış ve demiş ki padişah şu an deryada olmalı deyip tekrar remil atmış ve demiş ki padişah şu an bu kayığın içinde görünüyor ben padişah olmadığıma göre sizsiniz demiş. padişah'ın hoşuna gitmiş ve bir soru daha sormuş: karaya çıkınca ben hangi kapıdan istanbul'a gireceğim? adamın padişah olduğunu anlayan ahmet ağa bir kağıda yazıp padişaha vermiş; padişahım bu kağıtta yazıyor hangi kapıdan gireceğiniz demiş ama tek şartım kapıdan girdikten sonra açın kağıdı. sultan murad kabul etmiş ve devam etmiş yoluna. sonra surlara gelip yeni bir gedik açmışlar sultan içeri girer girmez kağıdı açmış içinde şu ifadeler yazıyormuş: yenikapınız hayırlı olsun sultanım.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.