yeşil çay

1 /
Bizim elimize geçen yeşil çay ile asyalıların içtiği çay arasında kalite olarak ciddi fark var. Bir kere tazelik konusu çok ciddi bir faktör diğer yandan uzak doğudaki insanların genetiğine uygun çünkü yıllardır bunu tüketiyorlar ve bundan faydalanıyorlar. Düşünün bir yoğurdu alıp her öğün uzak Doğuluya yedirmeye çalıştığınızı; gaz bombası olur, faydadan çok rahatsız olur. İşte böyle bir besinin faydalı olması onun her bünyede, toplumda fayda sağlayacağı kanaati ile uyuşmaz. İçilebilir lakin Uzak doğululardaki gibi 1001 derde deva şeklinde vücuda etki etmez. Damak zevkini bir kenera bırakıyorum.
Faydası çoktur ama hiç bir şekilde çay gibi çay değildir. Öyle sanıyorum ki, demlerken sadece bir iki yaprak atılmalı. Yoksa sarı renkli olmuyor, aşırı koyu bir sarılıkta oluyor. *
Bugün yeni bir ürün aldım. Daha önceden aktardan açık olarak alıyordum. Bu ürünü tuketince deneyimlerimi bu tanıma edit olarak belirteceğim.

Edit : Beklediğimden daha iyi.
git
Siyah çayın çinde nasıl tüketildiğini bilmiyorum ama ülkemizde siyah çay çoğunlukla yanlış demleniyor.

Fokur fokur kaynayan suya siyah çay atılınca çayda bulunan yararlı maddeler işlevsiz kalıyormuş.

Bu nedenle çay demlerken kaynamış ve dinlenmiş su kullanmak ayrıca imkanlar el veriyorsa porselen demlik kullanmak gerekiyor diyor doktorlar.

Bu araştırmada siyah çay ile ilgili kısımdan aklıma geldi. Siyah çay olsaydı tamamen yine uzatmayabilirdi.
kalp damar rahatsızlığına bağlı ölüm riskini azalttığı, ömrü uzattığı belirtilen çay.

--- alıntı ---

Bilim insanları, haftada en az üç defa yeşil çay tüketmenin kalp damar rahatsızlığına bağlı ölüm riskini azalttığını ve ömrü uzattığını ortaya kondu.

CNN'de yer alan habere göre, Çin Tıp Bilimleri Akademisi Pekin Birliği Tıp Koleji'nin Ulusal Kalp ve Damar Hastalıkları Merkezi'nden araştırmacılar, geçmişte kalp krizi, felç veya kanser gibi hastalıklar geçirmeyen 100 bin 902 Çinli'yi, haftada üç kez veya daha fazla yeşil çay içen 'sürekli içiciler' ile hiç çay içmeyen veya daha az çay tüketenler olmak üzere iki gruba ayırdı.

Yedi yılın ardından yapılan analizlerde bilim insanları, düzenli çay içenlerde kalp hastalığı ve felç geçirme riskinin yüzde 20, bu iki hastalığa bağlı ölümlerin de yüzde 22 düştüğünü tespit etti.

Araştırma, 50 yaşında düzenli çay içen bir kişinin, düzenli çay içmeyenlere göre 1,26 yıl daha uzun yaşadığını ortaya koydu.

Araştırmacı Dr. Dongfeng Gu, yaptığı yazılı açıklamada, "Alışılmış çay tüketiminin koruyucu etkilerinin erkekler için daha belirgin, kadınlar için ise daha az olduğunu gördük" değerlendirmesinde bulundu.

Bu durumun sebebinin araştırmaya katılan erkeklerin kadınların iki buçuk katı kadar çay tüketmesi olabileceğini belirten Dongfeng, "Çalışmadaki erkeklerin yüzde 48'i, kadınların ise yüzde 20'si düzenli çay içiyordu" ifadelerini kullandı.

Dongfeng, yeşil çayda özellikle flavonoid kaynağının zengin olduğunu ve bu biyoaktif bileşiklerin kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyuculuk sağladığını vurguladı. Çay içme alışkanlıklarının bölgeden bölgeye değiştiğini anımsatan Dongfeng, bulguların siyah çayın daha popüler olduğu Batılı ülkeler için geçerli olmayabileceğini aktardı.

Dongfeng, araştırmada, çay tüketen kişilerin çoğunluğunun yeşil çayı tercih ettiği bilgisini paylaşarak, çalışmaya katılan düzenli içicilerin sadece yüzde 8'inin siyah çay içtiğini kaydetti.

--- alıntı ---

git
Sağlıklı olayım derken Sallama poşetlerde olanlarından içiyorsanız faydasından çok zarar görüyorsunuz, hem tadı da güzel değil. Alın çaykurun kutu çayların miss gibi, sıcak suyu ekleyin beş dakikada demlenir. Damak tadınıza göre nane, limon, karanfil, zencefil.... katın içine oh miss.