yılmaz özdil

1 /
sansür yasası çıkmadan yazayım… şu anda feci sayıda covid vakası var, haberiniz olsun, kapalı alanlarda mutlaka maske takın diye bir twit atmış.
iktidarın eksiklerini, hatalarını, "israf"larını çat çat çat net bir şekilde yazan ünlü köşeci.

dilini genel olarak beğenirim.

fakat bölücü teröristleri, sempatizan ve yancı ya da uşak hdplileri yerdiği bir yazısına denk gelmedim, tamamını da araştırmadım çalışmalarının.

bir ahmet altan olmadığını ümit ederim kendisinin.

ukrayna rusya savaşı ile ilgili olarak, ukrayna devlet başkanını ve halkını eleştirdiği 26 şubat 2022 tarihli "ukrayna yazık etti ukrayna'ya" başlıklı, bilgi açısından baştan sona hatalarla dolu, bakış açısı olarak, daha önce yazdıkları ile çelişen, kendi bakış açısını çürüten bir yazı yazmış.

yazının içeriğine girmeyeceğim çok. bilgi yanlışları gırla zaten. özdil'İn yazılarında verdiği bilgiler, kesinlikle başka kaynaklardan kontrol edilmeli. adam resmen bir yerden duyduğunu, gördüğünü hiç kontrol etmeden köşesine taşıyor. bu, bu yazıya has bir durum değil. genel tarzı böyle. ama bu yazıyla ilgili yapmış olduğu ayıp, zelenskiy'nin "komedyen" geçmişi ile alay etmesi. komedyenlik, aşağılanacak bir meslek mi? babası gibi sevdiği müjdat gezen, komedyenliği ile tanıdığımız bir tiyatrocu değil mi? yazılarında sık sık örnek verdiği, cumhuriyetin yetiştirdiği komedi sanatçıları ile ilgili gerçek görüşü de bu mu acaba. sanırım zelenskiy'nin "diplomalı" bir hukuk mezunu olduğunu da bilmiyor. diyelim ki, komedyenlik ikinci sınıf vatandaş işi bir şey... oysa özdil pek çok yazısında, osmanlı döneminde ikinci, üçüncü sınıf vatandaş olarak görülüp, cumhuriyet ile kıymet verilen, ırgat, cüce, zenci, vb. insanların hayat öykülerini yazmaya bayılır. afedersiniz, hayat kadınlarına bile yer verir ve bu kadınların cumhuriyet değerlerine verdiği önemi örnekleri ile anlatır.

ne yapsaydı bu adam özdil'e göre. sürekli eleştirdiği vahdettin gibi ülkesini düşmana terk edip kaçsa mıydı? üzerinden ekmek yediği atatürk, ingilizleri kışkırtarak, türkiye'ye yazık mı etti yoksa.

şu yazıyı yazdığına umarım utanır.

git
Rakı içmekten zevk almıyor adeta ideolojik bir aşk ile tutkunu, müptelası olmuş. Rakının yanında meze olur, onun yanında da Kıbrıs’ı verdik mi tamam!

Mübalağa tamam da Kıbrıs ‘ı niye veresimiz geliyor?

“ Örgüttür rakı!

Peynir, kavun, rakı, PKR'dir.
Ama bölücü değildir, birleştirici örgüttür.

Türk'ü de içer, Kürt'ü de, Ermeni'si de, Yahudi'si de… Rumlar öyle meze yapar ki kardeşim, helali hoş olsun, Kıbrıs'ı veresin gelir!”
Dürüst ve güvenilir araştırmacı gazeteci uğur Dündar abisine çok sert şut çekmiş siyasal Atatürkçülüğün kitabını yazıp satmış insan.

"SBK’nın kafakola aldığı gazetecileri, kime hangi televizyonu kurdurduklarını biliyorum ama söylemem demedim, aksine açık açık söylüyorum, ABD’deki iddianamede yazıyor... Dürüst ve güvenilir (!) araştırmacı gazeteciler niye bu mevzudan hiç bahsetmiyor diye soruyorum?" Şeklinde tivit atmış. Şimdi Allah var güzel bir şut çekmiş yozdil emmi. Şakiri misin, seferoviç misin mübarek. Uğur Dündar abisi niye böyle atar gider yapmış, çileden çıkmış gibi davranmış hayret. Sezgin baran korkmaz ile ilgili iddianame de adımın geçmesi, o pisliklerle işim olduğu anlamına gelmez der geçersin yahu. İşin garip tarafı, SBK iddianamesinden habersiz kemalist yobazların hemen bir savunma ihtiyacı duyması. Kimisi de uğur Dündar'a bunu yapmayacaktın, akplilere rezil ettin bizi gibi kemalist yobazlık içeren cümleler kurmuş. Hiçbir gelişme beni şaşırtmıyor. Yarın Kılıçdaroğlu AKP'ye geçse bile şaşırmam. Çünkü maalesef ülkemiz sağlam trollenmiş zamanında. Çöz çözebilirsen.