yolculuk

1 /
gidiş ile dönüşü içeren bir durum. her hali ile farklı duyguları barındırır. yolculuğun şekli değil muhtevası önemli . hayatın kendisi gibi yani.
En sevdiklerimden. Bir adı da seferdir. Tayy-i mekândır. Şifalıdır. İmkan olsa da kişisel ufak tefek ama önemli birkaç evrak-eşya, bir vosvos, bir sırt çantası ve dolu bir cüzdanla düşsem yollara, dağlara tepelere dediğim o hâl. Evliya Çelebi misali.
tolstoy şöyle diyor ya hani; "tüm muhteşem hikayeler iki şekilde başlar: ya bir insan bir yolculuğa çıkar, ya da şehre bir yabancı gelir.." ya işte muhteşem bir hikayenin başlaması için yolculuğa çıkılmalı. yabancı kısmına katılırdım bir zamanlar ama artık yolculuk kısmı daha da bi mantıklı ve aynı zamanda da mistik. yolculuklarda insanlar kendilerini keşfeder, insanlar aslında içten içe bir yolculuğa çıkar, bedenen bir yerden bir yere gitmeden.
Öyle bir yolculuk olmalı ki; tek olmalısın, kendin olmalısın, kendine olmalısın. Her dinlenme tesisinde üşümelisin, çay içmelisin. Yol boyunca bir numaralı tekli koltuğunda otururken Geride bıraktığın kesik kesik çizgilere gülümsemeli, habire gelip duran bitmeyen yeni çizgilere tek tek sarılmalısın.

Şöyle biricik ülkemi çepe çevre bu modda günlerce gidebilirim. Canım bunu öyle çekiyor ki...
Farklı halleri vardır ve hallere göre değişen duyguları. Örneğin sıladan gurbete yapılan bir yolculuk ise içinde ardınızda bıraktığınız sevdiklerinize dair hüzün barındırır. Yol boyunca sadece onlardan uzak kalacağınız zamanı düşünür, durgun, sessiz bir görüntü sergilersiniz. Eğer yolculuk gurbetten sılaya yapılıyor ise içinde bayram sabahına uyanan bir çocuğun sevincini barındırır. Bir an önce sevdiklerinize kavuşmanın heyecanını yaşar, sabırsız, tahammülsüz, yüzünüzde tebessümlü bir görüntü sergilersiniz. Bir de alıp başını gitme durumundan kaynaklı yolculuklar vardır. Bir yandan umut barındıran, diğer yandan belirsizlik içeren yolculuklar. Bu yolculuklarda düşünceli ve endişeli bir görüntü sergilersiniz. Anlayacağınız yolculuk maksadına göre ruh hali barındıran bir durumdur.

(bkz: var bir hayalimiz)