ysk

#siyaset  #hukuk 

insanı hayattan soğutan üyelere sahiptirler.

ne memleketin gidişatı ne de memleketin maslahatı umurlarında değildir. hayat onlar için "kağıtta yazılı maddelerden" ibarettir. onlara sorarsanız kanunla yazılı görevlerini yapıyorlar. e doğru, adamlar kağıttan bakarak yine 'kağıttan' sonuçlara varıyorlar!

ha bu arada verdikleri karar herhangi başka bir kuruma götürülemiyor. "ya abi bi daha düşünseniz" diyemiyorsunuz. itiraz olduğunda "kararımız açık ve nettir" diyorlar. hakkaten kararları açık ve net. yandı gülüm keten helva!devamını gör...
o değilde bu adamlar bu seçim sürecini nasıl yönetecekler. saçma sapan bir karar verip memleketin altını üstüne getirdiler, sonra iki günde çark ettiler. yüzü aşkın yaralı ve bir insanın ölümüne sebep oldular. abi niye bunlar oldu dediğimizde? ee işte eksik evrakla başvuruda bulunuldu diye saçma sapan bir gerekçe gösteriliyor. işin kötüsü bunlardan hesap sorabilecek bir merci de yok. tek çare Allah'a havale etmek kalıyor. hani Allah'ın bunların hesabını soracağından kuşkum yokta, işte insan bir işi de kul olarak biz yapabilseydik diyor...
devamını gör...
acaba neden "yasak" kelimesi ile müsemma olduğunu merak ettiğim kurum.

onu yasakla, bunu yasakla. iyi de nereye kadar böyle. bu kurumun kuruluşunda bir problem var zaten. darbe ürünü tüm kurumlar bu milletin başına bela olmuştur.

ysk yüzünden bazı ağlak çocukların zırıltısını çekmek zorunda kalıyoruz. bu da yetmiyor amorti olarak, bombalar, tuzaklar, molotoflar, kavga, gürültü, toz, duman...

acaba suç ysk nın mı bizim mi?
devamını gör...
mimli ya, suçsuz olduğunda bile kabak başına patlıyor.

hatip dicle'yi terörle bağlantılı bir suçtan dava eden kim?

bu suçtan dolayı mahkum eden kim? bu davayı tam da bu dönemde sonuçlandıran kim?

terör suçluları milletvekili olamaz diye anayasa maddesi koyan kim?

bunların hiçbiri ysk değil. bütün bu olaylar sonucunda, ysk'nın yaptığı işlem sadece bir prosedür.
devamını gör...
yargıtay'ın seçime üç gün kala kucağına attığı bombayı, tbmm ye pas etmek yerine elinde patlatan beceriksiz kurum.
devamını gör...
son aldığı kararla ne işe yaradığını tescillemiş oldu bir kere daha.

darbe ürünü kurumdan ancak böyle birşey beklenir. bu kurumun üyelerinin nerde yaşadığını merak ediyorum. memleket maslahatı diye birşeyden haberleri var mı acaba? neyse...

insanı hayattan soğutur bunlar. bence kurumun ismini "yaşamdan soğutan kurum" olarak değiştirsinler. yakışır.

devamını gör...
tek amaçları gerginlik çıkartıp milletvekilliğini devletle alay etmek için kullananlara göz yummamış kurum.
edit: terörle bir yere varılamaz *
devamını gör...
öncelikle bdp milletvekili adaylarının adaylıklarının reddedilmesi ile ilgili gerekli mantıklı ve yasal açıklamayı yapmakla ve bizleri tatmin etmekle yükümlü kurumdur.
tatmin edemediği takdirde ise kararı geri alıp üyelerinin istifa etmeleri gerektiği kurumdur.
(bkz: içimizdeki x er)
devamını gör...
bir u dönüşü ile veto ettiği bağımsız adayların eksik evrakları tamamlamaları halinde tekrar adaylıklarının geçerli olabileceğini söylemiş kurum.

4 yılda bir seçim oluyor, 10 yılda bir referandum, arada belediye seçimleri falan. ortalama yılda bir seçim işi düşen bu kurulun partiler üstü keyfiyetini anlamak güç gerçekten. özellikle de bu kadar az bir işle uğraşıp yurtdışına sandık koyamamaları ayrı bir fecaat.

böyle başa böyle tarak. parti liderleri siyasi partiler yasasını işine geldikleri için lider sultasını sevdikleri için değiştirmezlerse darbe kalıntısı kurumlar da onlara gol atar. aferim.
devamını gör...
sivil anayasa bağlamında kendilerine yaptıkları için teşekkür edip rafa kaldırılması gereken kurum.

adı değişsin, içi değişsin,... değişim şart!
devamını gör...
--- alıntı ---
taraf gazetesi'nin haberine göre, üç avukat arkadaşıyla birlikte ysk karargâh kurduklarını belirten sırrı sakık, ysk yetkililerinin defalarca kendilerine 'listelerde sorun yok' dediğini söyledi.

ysk komplonun içinde mi?

sakık'ın sözleri 'ysk bir komplonun içinde mi?' sorusunu gündeme getirdi. barış ve demokrasi partisi milletvekili sırrı sakık, yüksek seçim kurulu'nun (ysk) 12 milletvekili adayını veto etmesiyle ilgili önemli bir iddiada bulundu. aynı zamanda hukukçu olan sakık "biz ysk'da üç gün karargâh kurduk. 3 tane avukat arkadaşımız ile her dosya üzerinde tek tek duruldu konuşuldu ve ysk yetkilileri bize defalarca dosyalarda bir sorun olmadığını söyledi." açıklamasını yaptı. "ysk başkanı ile de bire bir görüştüm. bize bir tek, ağrı'da murat öztürk'le ilgili bir yasaklama kararı olduğunu, onun dışında sorun olmadığını belirtti." diyen sakık, kararın hukukã® değil, siyasã® olduğu görüşünde.

--- alıntı ---

http://www.dunyabulteni.net...
devamını gör...


--- alıntı ---
gül’ün kaderini çizecek

seçimlerin her aşamasında son sözü söyleyen ysk, cumhurbaşkanı abdullah gül’ün görev süresinin belirsizliğine de son verecek. tbmm’de cumhurbaşkanı’nın seçimine ve görev süresine ilişkin yasa tasarısı hala bekliyor.

12 eylül referandumunda kabul edilen anayasa değişiklik paketinde bir düzenleme yapılmadığı için gül’ün görev süresi kesinleşmedi. gül’ün görevinin “5 yıl mı, 7 yıl mı” olacağına da ysk son sözü söylecek.

ysk, 2007 yılındaki seçimde de kapatılan dtp’nin 33 bağımsız adayın çeşitli nedenlerle milletvekili adayı olamayacaklarına hükmetti. ysk’nın vetosunu yiyen 33 adaydan 30’u mahkumiyetleri nedeniyle aday olamadı.

erdoğan ve erbakan

2002’de ise başbakan erdoğan’ın yolu ysk ile kesişti. ysk, erdoğan’ın eski tck’nın 312. maddesinden hapse mahkum olduğunu ve cezanın adli sicilde olmasını gerekçe göstererek, adaylığını veto etti. erdoğan daha sonra yapılan anayasal değişiklik ile milletvekili olabildi.

2007’deki seçimde siyasi yasağı süren necmettin erbakan da sp’den milletvekili adayı oldu ancak ysk, erbakan’ın siyasi yasağının devam ettiği belirtilerek veto etti. 1999’da meclis'te türban krizini yaratan fp milletvekili merve kavakçı’nın üyeliğinin düşürülmesinde de ysk belirleyici bir rol oynadı.

ysk, “jet fadıl” olarak da tanınan fadıl akgündüz’ün mahkumiyeti nedeniyle üyeliğini düşürüp siirt seçimlerini de iptal ederken bu karar erdoğan’a da tbmm’nin yolunu açtı.gazeteport

--- alıntı ---

http://www.rotahaber.com/ys...
devamını gör...
oy veremeyen bir sürü birey var. bu kitle gerek yurt içi gerekse yurtdışı. şimdi meseleyi buradan konuşmak gerine başka yerden konuşturan kurum.

efendim işte yasalar öyle meşrulaştırması esir düşen askerin ne yalan söyliyeyim bizim arkadaşlar şurda demekten farksız.

yine de olayı siyasi akıl çözmeli tabi demek gerekiyor ayrı bir konu. tamam ama o çözemedi / çözmüyor diye sende madem gol yedik oynamayım deyip sahadan çıkmak neyin nesi!
devamını gör...
ülkenin önde gelen hakimlerinin girebildiği kurul.

son günlerde yaşananlar aslında bu ülke'de hukuk'un keyfe göre yorumlanabileceğini, ama zoru gördüğünde bu sefer 180 derece yorumlanmaya yine aynı hakimler tarafından çanak tutulacağını gösterdi.

bu ülkede mahkemelerin gücünün sadece sıradan insanlar için olduğunu, o mahkemelerden lehte karar çıkarmanın sahip olduğun güç/tanıdık çevresi oranına bağlı olduğu bir kez daha tüm halkın gözleri önünde kabul edildi.
devamını gör...
bir kez daha ortalığı karıştıracak bir karara imza atmıştır hatip diclenin vekilliği düşürerek. tıpkı seçim öncesi diğer kararlarında olduğu gibi.

hukuk kuralları ülkenin ve milletin menfaatine olduğu takdirde uygulanır orada öyle yazıyor diye değil.
devamını gör...
aldığı kararlarda önemli olan ortalığı karıştırıp karıştırmaması değil hukuki olup olmadığıdır.
devamını gör...
chp,mhp,bdp,hsyk,yarsav,danıştay,yargıtayın yapmak isteyipte yapamadığı işi (seçimlerden önce ak partiye oy kaybettirmek)tek başına yapmış kurumdur.
devamını gör...
yüksek seçim kurulu'nun kısaltmasıdır...

ayrıca,bir cok manaya gidebilecek bir kısaltma... mesela,yardımcı siyasi kitaplar...
devamını gör...
referandum olacağı aylar önceden belliyken "ysk mührü bulunmayan zarflar" tartışması almış başını gidiyor. yıl 2017 olmuş hala neler mevzu oluyor. nihayetinde hepsi kabul edilecekmiş. verin gelsin ne olcaksa olsun demişler herhal...
devamını gör...
mühürlü zarf ve pusula hazırlamak onun göreviyken mühürsüz olarak sandığa girenlerin dışarıdan getirildiğini ispat etmezsek kabul edeceğini ilan eden kurum. hayır bunun ispat yükü neden vatandaşta olmalı bu neden benim sorunum oluyor onu anlamadım. bir işi tam becerse dişimi kıracağım resmen.
devamını gör...
mühürsüz pusula konusunu oy kullandığım dakikadan beri düşünüyorum, kızıyorum. hala böyle cahillikler yapılıyor.

mühürsüz pusulayı niye veriyorsun vatandaşa. zarfa mühür var ama pusulada yok. vatandaş buna dikkat edemeyebilir, ysk ne işe yarıyor. görevliler tekraren uyarılmadı mı. belki sonucu etkilemez ama can sıkar, mühürsüz olan sandıklarda şüphe oluşur.
devamını gör...
bu verdiği skandal karardan sonra aklıma seri şekilde mühürsüz oy pusulalarına evet oyu basılan o video geliyor.

videoda oy pusulalarında mühür olmadığı için geçersiz olacağına emindim ama şimdi...

kardeşim şimdi ben nasıl emin olacağım o videodaki oy pusulalarının sayılmadığına.

işinizi düzgün yapsanıza lan evet de çıksa hayır da çıksa artık içim rahat değil.
devamını gör...
bu mühürsüz pusula meselesini yazdım çünkü işin gelip buraya dayanacağı belliydi. daha önce verilen içtihatlar ve uygulamalar olsa bile neden böyle bir şeye mahal veriyorsun ki ey ysk!

hani eğitim vermiştiniz görevlilere falan. şu memlekette işini ciddiye alan bir vatandaş herhalde, devlet memuru veya görevlisi oldun mu tamam salla moduna mı geçiliyor anlamadım. ilginç bir durum..

belki itirazlar olacak ve bunlar sonuca etki edecek düzeyde olmayacak, lakin neden derenin bulanmasına mahal veriliyor, insan gerçekten hayret ediyor!!
devamını gör...
ysk başkanı adeta hukuksuzluğu itiraf etti... arabaların içerisinde damgalar basılıyor bir kişi yoruldum artık diye isyan ediyor büyük yolsuzlukla referandum yaşıyor türkiye bu sonuçlar geçici sonuçlar itirazlar yapılıyor sonuçta türkiye halkın attığı gerçek oyu öğrenecek atılan bir oyu bile yedirmeyeceğini belirtti.
devamını gör...
"yüksek seçim kurulunun 14/02/2017 tarihli, 97 sayılı kararı eki anayasa değişikliği
halkoylamasında sandık kurullarının görev ve yetkilerini gösterir 135/ı sayılı genelgenin
“geçerli olmayan oy pusulaları” başlıklı 43. maddesinin (h) bendinde; “üzerine “tercih” mührü
dışında veya “tercih” mührü yerine herhangi bir özel işaret, herhangi bir isim, imza kaşesi,
mühür veya parmak izi basılmış olan birleşik oy pusulaları geçerli değildir.” düzenlemesine yer
verilmiştir."


ysk sitesinden
devamını gör...
"135/ı sayılı genelgenin 21. maddesinde; “…ilçe seçim kurulu başkanlığından teslim aldığı
ve üzeri yüksek seçim kurulunca numaralanıp mühürlenerek paketlenmiş birleşik oy pusulası
paketini açıp, tümünü sayar; birleşik oy pusulalarının her birinin arkasını sandık kurulu mührü ile
mühürler.” kuralı,
aynı genelgenin 43. maddesinin (c) fıkrasında ise; “arkasında sandık kurulu mührü
bulunmayan

birleşik oy pusulaları geçerli değildir.” kuralı
yer almaktadır.
oy pusulalarının sandık kurulu mührü ile mühürlenmesinin amacı, oylamada sahte oy
pusulası kullanımını engellemek için olup, bu amacı gerçekleştirmeye yönelik mührün sandık
kurulu tarafından sehven oy pusulasının ön yüzüne basılmış olması veya arka yüzüne basılmış
olmakla birlikte mürekkep fazlalığı nedeniyle ön yüzüne yansımış olması, oy pusulasının geçersiz
sayılmasını gerektirecek nitelikte görülmemektedir.
kurulumuzca yapılan değerlendirme neticesinde;
1- oylamada kullanılan “evet” mührü seçmenin iradesini yansıtan işaret niteliğinde olup,
kanunda yer alan mühürlerden biri yerine diğerinin kullanılmış olması seçmenin iradesini
etkileyecek nitelikte görülmediğinden, “evet” mührüyle mühürlenmiş oy pusulalarının da geçerli
sayılmasına,
2- oy pusulalarının sandık kurulu mührü ile mühürlenmesinin amacı, oylamada sahte oy
pusulası kullanımını engellemek için olup, bu amacı gerçekleştirmeye yönelik mührün sandık
kurulu tarafından sehven oy pusulasının ön yüzüne basılmış olması veya arka yüzüne basılmış
olmakla birlikte mürekkep fazlalığı nedeniyle ön yüzüne yansımış olması, oy pusulasının geçersiz
sayılmasını gerektirecek nitelikte görülmediğinden bu nitelikte olan oy pusulalarının geçerli
sayılmasına,
karar verilmesi gerekmiştir"

burayı iyi okuyun hacılar.
devamını gör...
seçimi iptal etmesi gereken kurum. valla sıktı ya. yeter bu çirkef insanların ağız kokusunu çektiğimiz bu ne arkadaş ya. arada var 1.5 milyon oy farkı. sanki 10 tane sandığı yeniden saysan sonuç değişecek. bu neyin yaygarası? hiç mi utanmanız yok? bir de hayır oyları %51 demezler mi delleniyorum. iptal edin abicim seçimi. iptal edin de kasımda olduğu gibi %60 çıksın da görsünler tersten.
devamını gör...
seçimin iptali için yapılan başvuru ve itirazları karara bağlamak için toplanmış ve saatlerdir toplantıda olan kurul. şu sıralar nihai kararını açıklaması bekleniyor. basın ordusu kapının önünde sabırsızca beklemekte.

edit: ve karar verilmiş, referandumun iptali istemi reddedilmiş.
devamını gör...
16 nisan referandumunun kesin sonuçlarını açıklamış kurum.

evet: yüzde 51,41 (25 milyon 157 bin 463)
hayır: yüzde 48,59 (23 milyon 779 bin 141)
kayıtlı seçmen: 55 milyon 319 bin 222
kullanılan oy: 48 milyon 374 bin 576
geçerli oy: 47 milyon 528 bin 949
geçersiz oy: 845 bin 627.

devamını gör...
anayasa komisyonuna görüşülen yeni ysk yasası ile kurul başkanı ile il ve ilçe seçim kurulu başkanlarına seçim iş ve işlemlerinde işçi/hizmetliler dahil bütün kamu görevlileri dışında belirsiz bir hükümle “gerekli gördüğü kimseleri çalıştırma” yetkisi verilmiş. goley gessin. hadi bağalım.
devamını gör...
kurumu ilgilendiren teşkilat ve görevleri hakkında kanun bugün remi gazetede yayınlanmış. daha önce de yazdığımız gibi olay çok başka yerlere gidiyo. atı alan üsküdarı geçt meselesi, rokete binen marsa vardı meselesine dönüşecek gibi. hadi bağalım.
devamını gör...
dunegin kurumun başkanı seçime hazırız, her şey tamam dedi.ulan daha bi saat önce erken seçim karari alındı ne ara hazırladınız.
devamını gör...
327 sayılı kararını açıklayan kurum. başkanlık ve milletvekili adaylarının listesini ysk ya veren partiler için, hem başkanlık hem vekillik için diploma verme zorunluluğunu kaldırdı. diploma diyom hani, marmara uni diyom.neseee. hadi bagalim.
devamını gör...
komedi gibi bi kurum gerçekten.
otur yaptıklarını, dediklerini izle gülmek garanti. bu kadar mı seçim konusunda, yasalar konusunda bilgisi olmayan bi kurum olur ya. kurum kendisi bile açıklama yapamıyor. erdoğan ne derse onu yapıyor, söylüyor. kurumun kendi tek açıklaması: trafoya kedi girdi.
devamını gör...
cumhurbaşkanı erdogan'in vicdani davranmamakla suçladığı kurum. himmm. khk ile yeterince yandaş oldu bu yetmiyor mu aceba. hadi bagalim.
devamını gör...
24 haziran seçimine dair seçim yasaklarını her an kaldirabilecek olan kurum. bekliyoruz.hadi bagalim.
devamını gör...
sitesinde yer alan duyuruya göre taşra teşkilatında görev yapacak 175 seçim müdürü için sınav başvuruları başlamış. son başvuru tarihi 2 ağustos, sınav ise 2 eylül pazar günü ankara'da yapılacak.

sınava, hukuk fakültesi veya siyasal bilgiler, idari bilimler, iktisat ve maliye alanlarında en az dört
yıllık yükseköğretim yapmış ya da bunlara denkliği yükseköğretim kurulu tarafından
kabul edilen yurtdışındaki öğretim kurumlarından mezun olanlar başvurabiliyor.

detaylı bilgi için http://www.ysk.gov.tr linke tıklayıp ilk ilan metnine giriş yapıyorsunuz.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.