yusufçuk

samiha ayverdiye ait bir diğer romandır.

--- alıntı ---
“herkes bu meydana bir zafer için gelir; ben ise sade sana yenilmek için geldim.
bu dünyada herkesin bir iddiası vardır; benim ise senin fermanından başka bir icazetim yok. ama bunu kimseye anlatamıyorum; kimsede bunu bilmeye istek yok.
düşüncenin eteği gözle görülür kıymetlere bağlı kaldıkça, insanoğlu aşkın kudret ve tasarrufu fezalarında olup biteni nasıl tecessüs edebilir?
desem ki: ben ortada bir sebepten başka şey değilim. buna kimi, nasıl inandırabilirim? yediğimiz bir lokma ekmeği, içtiğimiz bir yudum suyu kana çeviren uzviyet gibi, gönlüme gizlice yol bulan bir aşk lokmasının da, bu gönülde feryatlara, göz yaşlarına, ıztıraplara, zevklere döndüğünü anlatabilir miyim?”

--- alıntı ---
devamını gör...
dün gece, açık camdan içeri giren bu iri ,uçan böceğe, ani bir reflexle böcek ilacı sıktım.o kadar dayanıksız olabileceğine hiç ihtimal vermezdim.sivrisinekleri bile ancak üzerine sıktığında etkileyen bu ilaç, işte bu kocaman böceği sersemletmişti bile.nasıl güzeldi anlatamam.turkuazın bütün tonları üzerindeydi.kıyamadık,bir bez parçasıyla alıp camdan dışarı attıhttp://k.inşallah kendine gelmiştir.
devamını gör...
kendileri diye hitap ediyorum bu kuşa.en yalnız gecede gelip hiç çekinmeden odamın en kilit noktasına konan ve dakikalarca izlediğimdir..önce korktuğum sonra konuştuğumdur sessizliğiyle ama bir o kadar da güzellik veren cemal (c.c) i hatırlatan güzel nakışlarıyla hayran olduğum bilmem hangi gecenin kahramanıdır.......
devamını gör...
uçabilen bir böcek türü.hızla uçarken durabilen,ani manevralar yapabilen bu hayvanın, helikopterlere ilham kaynağŸı olduğŸu söylenir.böceklerle beslenen ,larvalarını göllere bırakan bu iri, ürkütücü böceğŸin insanlara zararı dokunmazmışŸ.
devamını gör...
dişileri beğenmediği erkek yusufçuklardan kurtulmak için ölü taklidi yaparlarmış. yusufçuk aleminde öldükten 6 saat sonraya kadar dişi ile birlikte olabilirsiniz fetvasını veren yoksa demek.

devamını gör...
bilimsel adı anisoptera olan muhteşem varlıktır. tabii ki kendisini ilk gördüğüm 8 yaşımdan beri benim nazarımda da ismi helikopter böceğidir. doğanın bu halde şekillendirdiği bir canlı hatırına bile olsa o gün bugün asla doğaya bilerek veya bilmeyerek hiç zarar vermemeye gayret ederim. benim en sevdiğim ve hayranlık duyduğum canlı türlerindendir.

genel itibarıyla böcek belgesellerine bayılırım. size de izlemenizi tavsiye ederim. özellikle karınca kolonilerinin işleyişi, evrende tek şuur sahibi yaratıklar olduğumuzu sorgulatır. ben bunu sorgulamıyorum bile. biz insanlar sadece dilimiz olduğu için böyle saçma bir şeyi iddia edebiliyoruz. karıncalar bunun reklamını yapacak düzeyde bir ağız dile ihtiyaç duyup evrimlerini bu denli gereksiz bir şeye yönlendirmemişler. hele ki, karıncaların yakın akrabaları olan arı belgeselleri izledikten sonra, uzayda insan dışı akıllı yaşam formları haberleri hiç dikkatimi çekmemeye başladı.

biz insanların evrimi bu muhteşem canlılardan baya eksiktir. bu canlıların hiç biri ellerine bir balta alıp deli gibi bindikleri dalı kesmenin aptalca gayreti içinde değillerdir.
devamını gör...
meganeuralardan bize kalan.

- avlarını takip etmek yerine yolunu keserler, yani av sırasında üç şeyi hesaplayabilirler: avlarının uzaklığı, hareket ettiği yön ve uçma hızı. biz bunu karmaşık sinir sistemine sahip hayvanlarda ve insanlarda görürüz.
- sinekler, çevrelerini panoramik olarak görebilecek yaklaşık 6,000 göz yüzeyine sahipken yusufçukların gözlerinde 30.000 ayrı yüzey vardır. her yüzey (ommatidium) kendi görüntüsünü oluşturur ve yusufçukların beyninde bu binlerce görüntü bir fotoğraf haline dönüşür.
- bir yusufçuğun gözleri ona 360 derecelik bir çevre görüşü sağlar.
- iştahları çok açıktır. peş peşe otuz sineği hatta bulsa daha fazlasını yiyebilir.
- dört kanatlıdırlar ve bunlar birbirlerinden bağımsız olarak hareket eder. havada asılı kalabilirler, ileri, geriye ve yana doğru uçabilirler, hızla yön değiştirebilirler, baş aşağı bile uçabilirler.
- avlarını tırtıklı çeneleri ile ezerler, çeneleri kafalarının tamamı kadar açılır ve avlarını karaya bile inmeden havada yerler.


-
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.