Yüz yüze ders mi yoksa canlı ders mi daha canlıdır sorunsalı

1 /
farklı bir açıdan bakalım. bir faydası şu olmuştur gençlere. sınıf ortamında -özellikle aşırı- açık saçıklık. ergen muhabbetleri. kızı kıskanmak sonrası kavgalar vs. azalmıştır. hatta ileri muhafazakar aileler için iyi olmuş olabilir. karma eğitimden sıkıntı yaşayan kız-erkek öğrenci aileleri için iyi bir mahremiyet alanı oluşturduğunu söyleyebiliriz uzaktan eğitim için. bu yönü ile devamı istenebilir. benimkisi eşeğin kulağına su kaçırmak ama bunu duyan sol zihniyette sırf bu sebepten dolayı uzaktan eğitim bir an önce bitsin de şu yüzyüze eğitim başlasın diye çalışabilirler. ben burada yüzyüze eğitim başlamasın demiyorum, ama diğer niyetleri olmadan bile sırf bu sebeple eğitim başlasın bilinçaltında olanlar olacaktır.
yoğurdu sarımsaklamasakta mı saklasak sorusundan hallice anket.

canlı kanlı hoca önümde anlatmıyorsa şayet konuyu ben de okurum dümdüz, pijamayla ders mi dinlenir allasen..
bunu alabalık metaforu üzerinden düşünebiliriz. canlı alabalık yazar balıkçılar lakin sen cesedini yersin. ama bir Norveç somonu öyle mi? veya bir deniz levreği? canlı ders alabalıksa yuzyuze ders levrektir, kefaldir... bahçeli'nin bu konu ile ilgili güzel bir sözü bile var. Ne zaman yüz yüze ders konusu açılsa "işte cesaret, İsra feraset, işte fedakarlık, işte adam gibi adamlık...
Öğrencinin canlılığı ile doğrudan ilişkili olan sorunsal.

Öğrenci canlı ise her ikisi de canlı, cansız ise istersen canından can ver yine de cansız olacak olan derstir.
Pandemi süreciyle beraber hayatınızın bir parçası olan online canlı dersler ile yüz yüze derslerin birbirine olan üstünlüğü çok tartışılıyor . Bu kaosa, mütemadiyen her ikisini de tecrübe eden biri olarak mütevazı bir katkıda bulunabilirim. Sağ olsun, müdürümüz ders programımı hazırlarken iki saat canlı ders, peşinden ara vermeden iki saat yüzyüze ders sonra yine ara vermeden iki saat canlı ders şeklinde hazırlamış. Ben bu ders geçişlerinde hep hangisi daha iyi diye düşünüyorum. Ulaştığım sonuç şu: yok birinin diğerine üstünlüğü. Eğer öğrenci iyiyse canlı ders de çok verimli yüz yüze ders de. Ama eğer öğrencide motivasyon ve eğitim ahlâkı yoksa capcanlı da olsa yüpyüze de olsa dersin bir üstünlüğü hatta bir anlamı yok.