yüz yüze eğitim

1 /
Her hafta değişen eğitim programı için haftasonlarını ders programı hazırlamakla geçiren okul idarecilerinin en son kafalarına huniyi geçirerek okulda dolaşmalarına sebep olacak haller. Öyle karışık ki her şey.
Mesela ortaokullarda 8. Sınıflar yarı yarı okula geliyor ve öğretmenler her sınıfa iki kez derse girmiş oluyor. Aynı öğretmenler diğer sınıflara canlı ders yapıyor. Aynı öğretmenler yüzyüze dyk kursları yapıyor. Şimdi buna 5. Sınıflar da yarım sınıfla haftanın iki günü okula gelecek şekilde eklenirse kalabalık okullarda ders programının oturması neredeyse imkansız. Okul müdürleri ve müdür yardımcıları şimdiden kara kara düşünmeye başlamışlar.
5. ve 9. Sınıflar için 2 kasımda başlayacak.
8 lerle yüz yüze eğitim başladığında derslerin ancak bir kısmı okulda verilebilmiş kalanlar uzaktan eğitimle devam etmişti.. 5ler için de böyle olduğu takdirde ders programlarının halini düşünemiyorum..

Party hard günler yükleniyor..*
İkinci safhasına bugün itibariyle geçmiş bulunmaktayız. Önümüzdeki 15-20 günlük süreç tüm eğitim akışını büyük ölçüde etkileyecek. Vaka sayıları umarım bu noktada artış göstermez.
21 Eylül'de , yüz yüze eğitim öğretime sadece hâlihazırda zaten açık olan okul öncesi öğrencileri ve okulla duygusal bir bağ kurma ihtiyacında olan birinci sınıf öğrencileri ile başlayacak.


21 Eylül'den itibaren geçecek üç haftanın sonunda diğer kademelerde ve sınıflarda eğitim öğretime başlama konusunda süreci yeniden değerlendirilecek.

21-25 Eylül'de gerçekleştirilecek uyum programının okul öncesi eğitim kurumlarında ve ilkokul 1'inci sınıflarda 1 gün yüz yüze eğitim şeklinde yapılacak,


28 Eylül-2 Ekim tarihlerini kapsayan hafta ve devamında da haftada 2 gün her biri 30'ar dakikalık 5 ders saati yüz yüze eğitim yapılacak. Ders saatleri arasında 10'ar dakikalık dinlenme süresi verilecek.

*sınıflar ikiye bölünecek. Pzt salı 1. Grup 2. Grup şeklinde çocuklar gelecek, çarşamba okul dezenfekte edilecek ,perşembe cuma yine 1 ve 2. Grupların dersi olacak. Hafta sonu yine dezenfekte..

Öğrencinin yüz yüze eğitime katılımı zorunlu tutulmayacak, veli yazılı bir başvuruda bulunmaksızın kendi isteğiyle öğrencisinin uzaktan eğitime devamını sağlayabilecek.
covid 19 salgınında kıymeti anlaşılmış eğitim biçimi. gün itibariyle çok kısıtlı alanlarda yapılıyor. mesela destekleme ve yetiştirme kursları şu an için 8 ve 12. sınıflarda yüz yüze eğitim yapıyor. maskeyle ve mesafeli bile olsa özlenmiş bir eğitim çünkü. aylardır okula gidememiş olan öğrenciler ve öğretmenler büyük bir sevinç ve heyecanla ama maskenin getirdiği ürkek ve mesafeli tebessümlerle eğitime katılıyor. buradan şu sonucu çıkarmak lazım: geleneksel eğitimin yani öğrencinin öğretmenin önünde diz kırdığı ve öğretmeni pür dikkat dinleyerek bilgiye talip olduğu eğitimin yerini hiç bir şey tutmadı, tutmayacak.