zübük

kendi çıkarları için her yolu mübah sayan kişi. sözünde durmayan, üçkağıtçı, egoist,
düzenbaz, ahlaksız, kalleş, namussuz,
palavracı, dönek... vs. daha birçok sıfat koyulabilir fakat sözlük el vermiyor. :)
devamını gör...
tam adı "zübük: kağnı gölgesindeki it" olan aziz nesin romanı. "şark kurnazı, köylü kurnazı" dediğimiz insan tipi üzerinden, ictimai ve siyasi hayatımıza dair mükemmel bir hiciv örneğidir.
devamını gör...
aziz nesin'in aynı adlı romanından sinemaya uyarlanmış, yönetmenliğini kartal tibet'in, senaristliğini atıf yılmaz'ın yaptığı 1980 yapımı film. türkiye siyasi yapısındaki çarpık karakterleri hicveder. zübük, zeybek sözcüğünden ses benzeşimiyle, aziz nesin tarafından yaratılmış bir sözcüktür.
devamını gör...
üstad aziz nesinin meşhur romanıdır.kemal sunal çok güzel canlandırmıştır.filmdeki en-trajikomik yer ise adam girecegi partiyi seçerken rastgele bir yere dalması ve parti toplantısında en çok bagıran oldugu için başkan seçilmesidir
devamını gör...
şu replik ile hatırladığım filmdir.

kasabalı- ocakbaşkanlığı sana yakışır ibrahim efendi?
zübük- valla partiye gittim, ne söyledilerse bağırarak tekrarladım.
en çok bağıran ben olduğum için beni liste başına yazdılar.
devamını gör...
konu: ibrahim zübükzade (kemal sunal) mesleğinden ihraç edilmiş bir siyasetçidir. sözünde durmayan, ahlaksız bir adamdır. gazeteci yaşar (metin serezli) gazetede yayınlamak istediği yazı dizisi için zübükzade’nin yaşam öyküsünü öğrenmek ister. gittiği köyü gülören’de karşılaştığı köylüleri zübükzade’yi nefretle anarlar. yaşar’ın köylüden aldığı bilgiye göre zübük iş hayatına bir dairede katip olarak başlamış, kısa sürede aldığı rüşvetlerle zengin olup çıkmıştır. foyası ortaya çıkınca kovulan zübük, destek partisi’ne girip yağcılıkla ocak başkanlığına yükselir. girdiği her yere de rüşveti bulaştırır. muhalefet partisinden olan kadir ağa’nın (kadir savun) kızı yektane’yi (nevra serezli) evlenme vaadiyle kandırıp birlikte olur. ama çetin ceviz yektane, silah zoruyla zübük’ü nikah masasına oturtur. uyanık zübük, partili partisiz herkesi öylesine birbirine düşürür ki, sonunda halk onun belediye reisi olması için neredeyse yalvarır. aklı sürekli şeytanlığa çalıştığı için kendisine kurulan komploları da birer ikişer savuşturan zübük, kendini milletvekili seçtirir. tüm bu anlatılanlara çok şaşıran kurt gazeteci yaşar, zübük’le yüzyüze konuşmaya gider. zübük, tüm yüzsüzlüğü ile, köylüyü, kasabalıyı, giderek tüm halkı kötüleyip, kendisinin ne denli dürüst ve vatansever bir politikacı olduğunu öyle bir anlatır ki; yaşar zübük’e neredeyse acımaya başlar. ama giderayak zübük’ün kendisine de oynadığı bir oyun aklını başına getirir. çirkin politikacıların elinde çaresiz kalan halkın her zaman haklı olduğunu anlar...

01.11.1981 yapimi bir kemal sunal filmi. eser aziz nesin, yonetmen kartal tibet, oyuncu kadrosu ise kemal sunal, nevra serezli, bulent kayabas, kadir savun, osman alyanak, osman alyanak, ali sen, metin serezli, memduh un, alpay izer.
devamını gör...
kemal sunalın oynadğı filmler içinde en çok sevdiğim filmidir....

son zamanlarda avrupa yakasındaki burhan altıntop karakteri bu zübüğün halk arasına sızmış halidir....

zübükler temizlenmeden bu ülke koşamayacaktır....en fazla yürürüz....
devamını gör...
kaç on yıl önce yazılan bir romanın ve bir o kadar yıl önce çekilen filmin adı olmakla beraber, içindekilerin çıkarılıp bu günün resminin koyulması durumunda hiç bir şeyin değişmediğini gösteren çerçevenin adıdır. onca yıl geçmiş, bizde sadece giyilen elbiselerin modeli ve fiyatları değişmiş, içindekiler hep aynı.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.