zeki müren

ölümünün ardından tekrar nostaljisiyle varolan, var edilen sanat güneşi. kim taktı bu lakabı acaba? acaba benim için hiçbirşey ifade etmiyor desem linç edilir miyim?

ve eminim birçok genç, orta yaşlı için de birşey ifade etmiyor ama işte ''oo abi zeki müren yaa'' cılık demoklesin kılıcı gibi sallanıyor başımızın üzerinde, anlamıyorum, sizin de anladığınızı- birşey hissettiğinizi sanmıyorum bu adamın teganni ettiklerinden derseniz topluca tard edilen biri olursunuz. hadi gelin hep beraber söyleyelim ''bu adamın söylediği şarkılar dönemin aşkları, atmosferi için idealdi, adam da idoldü ama devir başka devir, gençlik başka gençlik. onun için zeki müren'in müziği benim için hiçbirşey ifade etmiyor.''

ha, ama şu var bazen anlık nostalji tutulması diyebileceğim hastalık nüksederse, seve seve dinlersin. hoşuna gider, tat alırsın. ama orda kalır, olur biter.
devamını gör...
11.
bana deriiiin derin şimdiki nesli düşündüren rahmetli sanatçı..tamam öyle yaşlı bi adam değilim hatta orta yaşlı bile değilim ama olsun bak bi dinle sayın sözlükçü..

şimdi bizden önceki nesiller* zaten zeki müren'le neşet ertaş'la filan büyümüş onlarda sıkıntı yok onlara güzel miraslar kalmış bu sanatçılardan,hadi zorlayayım bizim nesli de katayım işin içine* kıyısından köşesinden yakalamışız böyle güzel adamları,bi nevi geçiş evresi olmuşuz,olmuşuz da bizden sonraki nesil 40-50 yaşına geldiğinde ne dinleyecek onu düşünüyorum işte ..adamlara mega star diye tarkan diye bi herif verdiler,gidip gelip serdar ortaç demet akalın dinlettiler, hatta ileri gidip hande yener'le sinan akçıl'a düet yaptırdılar,bu şimdinin gariban veletleri 40-50 yaşına geldiğinde,tarkanın yakalarsam muck muck deyişini mi dinleyecek sanat diye yoksa hande yener'in aaaaaaaağtlaaaaaaaaaaaa deyişini mi..bundan 20-30 sene önce de pop müzik varmış ama o zaman barış manço filan varmış pop dediğin zaman,ya da beyaz kelebekler filan..şimdi kim var , petek dinçöz .. bundan 20-30 sene önce de anadoludan sanatçılar varmış ama o zaman neşet ertaş varmış anadoludan şimdi ankaralı namık'la ankaralı turgut..bi kıvırcık ali'miz vardı işte o da rahmete kavuştu*..eskiden salim dündar çıkarmış televizyona ispanyollardan daha iyi ispanyolca şarkı söylermiş, şimdi gripin çıkıyor ilkokul ingilizcesiyle eurovision'a gidip tekme yiyor..yahu hepsini geçtim şu dönemde türk sanat müziğiyle ortamlara giren bi tane adam var o da yılmaz morgül daha ne diyim bilemedimki..

üzdün bizi zeki müren..
devamını gör...
müzisyen kimliği bir nevi his cilası olan türk sanat müziği icracısı. herkes sevmek zorundaymış gibi sevmemek ayıpmış gibi bir algı oluşturulmuş her nasılsa fakat kimse kendisini sanatını sevmek zorunda değildir.

topuklu ayakkabı ve mini etekli sahne kostümleriyle, makyajlı resimleriyle akıllara ziyan bir görüntü arz eder. yorumundan mahrum kalmamak için yalnız sesine odaklanılmalıdır; resminden, filminden aman ha gözler korunmalıdır.


böyle bir kara sevda, şarkılar seni söyler, ah bu şarkıların gözü kör olsun, kulakların çınlasın eserleri kendisinin yorumuyla pek bir güzel, pek bir dokunaklı, pek bir dinlenilesı, sevilesı sevilesı sevilesı olur efenım. aahh artılarınızla yaşıyorum artılarınızla hayat buluyorum.
devamını gör...
arkadaş z. özger şiirini anımsamaktır. 'merhaba canım' diye şiir başlatmak ve bunu zeki müren ile bitirmek görkemi ancak arkadaş zekâi özger'e özgedir kanımca. ben şiirin son kıtasını vericem başlığa binaen siz bulun okuyun ve ekleyin:

merhaba canım

...
güneşe ve erkekliğe büyüyen vücudum
düşüvericek ellerinizden ve
bir gün elbette
zeki müreni seveceksiniz
(zeki müreni seviniz)
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.