zenginin fakire akıl vermesine felsefe dendiği gerçeği

1 /
felsefe tarihine göre günümüzü değerlendirmek çoğunlukla iyi olsa da bazen gerçekten yanlış zihinlerde gerçek bir sonuç vermeyeceğinin aşikar olduğunu nihayet sezilebilir. aslında felsefe ile uğraşanları malesef hor görme cümlesi görüyorum biraz burada. bence felsefe yapabilmek için asgari düzeyde bir geçime sahip olup yeterince de boş vakit sahibi olup bu boş vakti, boş işlerde harcamayacak insana ihtiyaç var... günümüzde akıl veren zenginler nasıl bir boş vakit değerlendirmesine sahipler buna bakmak lazım. diyojenler, marxlar, Nietzscheler geçeli çok oldu. bugünün felsefe problemlerinin çözümü aslında zenginlerinin ceplerini patlacak cinsten...

örneğin;
iletişim felsefesi sosyal medya üzerinden incelenmeli, mahremiyete kişilik haklarına verdiği zarar sonucu toplumda bilinçlenme sosyal medya sahiplerine zarar vermez mi? ki bunlar dünyanın en zenginleri...

dillerin yozlaşmaya başlaması, dil felsefesi bağlamında incelendiğinde acaba çıkacak sonuç kültür tahribatı yapan popüler kültür gurularının servetlerini az da olsa azaltmaz mı?

genetik üzerine yapılan çalışmaların etik bağlamlar düzleminde incelenmesi ve zararlarının konuşulmasına gerek yok mudur? zenginler bunu ister mi sizce?

ya da örneğin hastalıkların tedavisi olmasına rağmen bunları engelleyen ilaç şirketlerinin ahlaksız tutumlarının genel insan düşüncesinde ne gibi tesirleri olduğunu araştırmayı bir prifzer tarafından desteklenebileceği komikliği aklınıza yatmazdı galiba.

uzatıp gidebiliriz.. düşününce neler var aslında aman neyse hayallerle vedalaş modum artık... içimdeki idealizm bile pasif ya.
Diyojen'i fakir sanan arkadaşların olduğunu duyuyorum sağdan soldan. Diyojen bir kuyumcunun oğludur. Diyojen'in Atina'ya sürgün edilişinin sebebi ise kalpazanlıktır. O nedenle diyojen'i örnek vermeyiniz ve almayınız. Ayrıca İskender'e gölge etme ihsan istemez gibi bir lafı olmamıştır. Diyojen o kadar aç gözlüdür ki, (zaten istifçilik hastalığına yakalandığı biliniyor) İskender onu gördüğünde ondan istediği bir şey olup olmadığını sormuş diyojen de bana güneşi veremeyeceksen bana ihsanda bulunma demiştir.

Ayrıca Diyojen'in bir küfede yaşıyor olmasının nedeni antik yunanda o dönemde baş göstermiş olan kinizm felsefesinin tesiri altında kalmış bir kaç zengin tipin yaptığı eylemdir. Küfede sadece diyojen yaşamamıştır o dönemde. Neyse uzun hikaye, en nihayetinde diyojen fakir falan değildir. Mal mülk hastalığı olan bir insandır. Ayrıca son derece zengin bir babanın oğlu olması yanında kendisi de iyi bir kalpazan olarak tanınır.

Tanım: fakir filozof aramayın bulamazsınız. Fakire benzemeye çalışan filozof bulursunuz o da şımarıklığı yüzünden...
Zaten fakir zengine akıl vermeye çalıştığı zaman, kimse takmıyor, sonrasında da kan dökülüyor. Felsefe de, ideoloji olarak peşinden geliyor.

Zaman içinde, işler değişip, Bolşevikliği sizden öğrenecek değiliz kıvamına geliniyor, o ayrı.
felsefe rahat adam işidir. ya sefilliğin dibini bulup rahat bir hayat yaşarsın ya paranın dibini bulursun. ikisinin ortasındaki insanlar hiçbir zaman oturup da ulan ben var mıyım, yok muyum, neyim ne değilim diye düşünemez zaten. bu insanlar ay sonu ödenecek çeki düşünür, kirayı düşünür, okul taksidini düşünür falan. hasılı olabülü.
"bana akıl verme, para ver" genel hayat görüşüm olduğu için, zenginin zenginliğini alıp, felsefesinden uzak durma eğiliminde olduğumu söyleyebilirim bu durumda. yahu felsefeyle aramın hoş olmamasının, ekonomik güdülerin saikiyle olduğuna emindim. kesinleşti. şu an öyle mutluyum ki...