zeytinyağı

1 /
faydaları;

Zeytinyağı kilo kaybı sağlar.
Zeytinyağı metabolizmayı artırır.
Zeytinyağı sindirimi kolaylaştırır.
Zeytinyağı cilt sağlığını korur.
Zeytinyağı kalp sağlığını korur.
Zeytinyağı yaşlanmayı geciktirir.
Zeytinyağı safra taşlarını önler.
Zeytinyağı hücre duvarlarını güçlendirir.
Zeytinyağı kanser riskini azaltır.
Takriben 3 senedir kendim alıp, kendim güvenilir bir yağhaneden bizzat inceleyerek sıktırdığım, ve tabii ticaretini de yaptığım gıda.
Bu konuda çok farklı algılar mevcut.

Misal soğuk sıkım ifadesi. Sadece taş baskı zeytinyağlarında olabileceğini sananlar var. Halbuki kontinü sistem sıkım yapılan zeytinyağları da soğuk sıkım olabiliyor. Kontinü ile soğuk sıkım zeytinyağının yegâne farkı karasuyunun kontinü de daha iyi santrifüj edilebilmesinden kaynaklanıyor. Bana kalırsa karasu daha bir aromatik olduğundan ben taş baskının nostaljisini ve aromasını çok seviyorum. Sezonu ise aralık sonu ocak başıdır.

Bu arada elimde 750 litre kadar mevcut. 0.5 dizyem 24 derece zeytinyağı almak isteyene dm den iban gönderebilirim. Kargo karşı tarafa ait. *
Tadına bayıldığım muhteşem lezzet. Kahvaltıda ekmeği banıp yemek büyük zevk veriyor. Muazzam bir katık.

Biraz araştırma yapayım dedim. Hatay Hassa’dan bir arkadaşı aradım. Sordum anlattı. Alacağınız zaman bunlara dikkat edin.

Evvela zeytinler ne kadar siyah olursa o kadar yağı fazla oluyor. Üretici için bu iyi bir şey lakin böyle olunca zeytin yağının kalitesi düşüyor. Kaliteli olan zeytin yağı erken hasat edilmiş zeytinlerden elde ediliyor. Soğuk sıkım dedikleri zeytin yağı önemli. Riviera veya rafine olanları işlem görmüş zeytinyağları. Doğallığını kaybetmiş yani.

Asit oranı da önemli. Fabrikalarda bir aleti varmış ölçebiliyorlarmış. Asit oranı sıfıra yaklaştıkça zeytinyağının kalitesi o kadar artıyor. Son sipariş verdiğim yağın asit oranı 0,3. Bu arada asit oranı birin altında olmayan yağdan uzak durun.

Fiyat olayı çok önemli. Normalde litresi 35-40 liraya alacağınız bir zeytinyağı yerine bildiğiniz sağlam kimselerden 20-25 lira arası bir fiyata çok çok kaliteli yap tüketebilirsiniz.
Yanlışım yoksa kalite sıralaması şöyle gidiyor.

Doğal zeytinyağlar - Sızma grubu - kahvaltılık
-Sızma soğuk sıkım erken hasat (bol aromalı)
-Sızma soğuk sıkım

Isıl işlemle işlenmişler - yemeklik
Riviera (rafine + bir miktar Sızma)
Rafine (tatsız kokusuz)
yok asit oranı, yok soğuk sıkım, yok cart yok curt yıllardır kullanırız ama gerçekten hangi yöntem daha iyi, hangisi daha doğal bilemiyorum. bazı ürünler mesela aşırı pahalı neden pahalı onu da bilmiyorum, zaten bunu satan çoğu adam iyi olduğunu iddia ediyor. soğuk sıkım diye tutturduk geçen bir satıcıya soğuk sıkım mı dedim lafı ağzıma tıktı. birde arkadaş neden hep birilerinin amcasının dayısının yeğeninin kaynının hep bir tanıdığı oluyor da yağ temin ediyor bilemedim.
salatanın içinde olursa yiyemiyorum. böyle motor yağı yiyormuş gibi hissediyorum. iç anadolulu olarak hiç alışkın olmadığım için olabilir. yemeklerde de ay çiçek yağından farkını anlayamıyorum. o tadı alamıyorum.