Zorunlu olmadığı halde hala maske takan insan

1 /
bunu bir sosyal deney açısından da değerlendirebiliriz aslında. topluma bir kural getiriliyor ve uzun süre sonra serbest bırakmaya rağmen kural, alışkanlık kazanıyor. öte yandan maske takmaya devam edenleri; sağlığına, hijyene dikkat edenler ve alışkanlık kazananlar şeklinde ikiye ayırabiliriz.
hastane dışında pek bir yere gitmeyen bünyemi halen daha aralarında barındıran insan tipleri.

bu arada arabada maske takanlara laf gelmiş, evet, hastane yolunda şarkı söylediğim belli olmasın diye arada takar gibi olduğum doğrudur, şş, bu da aramızda.
Ben. Çünkü Covid hâlâ bitmiş değil. Öyle gevşeyecek durum yok henüz. Vaka sayılarıyla oynandığını bile bile gevşemek yalnızca aptalların işi.
Cuma günü afrika'dan gelen japon misafirimi ilk defa Türkiye'ye geldiği ve yalnızca bir günümüz olduğu için istanbul'un bilhassa kalabalık yerlerine götürmek zorunda kaldım.
Kıza da uçaktan inip arabaya bindiğinde maske kullanımının Türkiye'de artık serbest olduğunu çıkarabileceğini söylemek gibi bir mallık yaptım üstelik.

Boğaz turu dışındakileri saymaya gerek yok, içinde benden başka türk olmayan ve tıklım tıkış dolu olan o vapura maskesiz binmenin pişmanlığını deli gibi yaşıyorum şu an.
Baş ağrısı, boğaz ağrısı, geniz akıntısı,kas ağrısı, halsizlikten uyuyamıyorum. Gün boyu da çok farklı değildim baş ağrısı,dışında ama ben covid dönemi boyunca covid hastalarının kucağında covid olmadımdı ya.
Velhasıl,
Kendisine laf eden insanlardan çok daha akıllı olduğu konusunda şu an kimsenin benimle tartışmaması gereken insandır.

Konudan bağımsız olarak da maske ancak devlet dayatmasıyla takılabilecek bir şey değildir.
Damlacık yoluyla bulaşı olan herhangi bir enfeksiyon geçiren ve yaymak istemeyen bilinçli bir vatandaş, yahut allerjik olduğu için ortamın tozundan çöpünden poleninden etkilenip allerji krizlerine girmek istemeyen kişi de bittabi devlet izni olmadan maske takabilir.
İmmunsupreselere değinmiyorum umarım onlar zorunlu kategorisine giriyordur heyet-i umumiye için. Şu an tüm maskelileri çok feci savunabilirim. Başım çatlıyor.