886 başlık / 1966 tanım
moderasyon ekibinin saygı beklemesi kadınların çalışması aşık olma nedenleri herkesin şiir yazabilmesi ev almak cumhurbaşkanı erdoğan'ın fatih portakal'a suç duyurusunda bulunması evlilik devlet kontrolündeki sevgililiktir online listesine bakınca moral bozan şeyler dünya sözlük'te açılmamış başlık kalmaması sorunsalı saadet partisi türkiye'nin covid-19 günlüğü sağlık bakanlığının epttavm üzerinden ücretsiz maske dağıtması dünyaitiraf.com bağlaç olan de’yi birleşik yazmaktan daha kötü bir şey varsa burçlara göre hareket etmek karısını aldatan erkekte görülen değişiklikler istanbul fethinden sonra söylenebilecek sözler parayla maske satışının yasaklanması kızla felsefe edebiyat ve dna konuşmak adam gibi adam olmak erkeklerin geç olgunlaşması kadınların hiç olgunlaşmaması kilo alan kişiyi rencide etmemek için kullanılabilecek sözler ifşa oldum iyi mi otururken kalçanın bir tarafını hafifçe kaldırmak yeşilçam'ın olmazsa olmazları dünya sözlük yazarlarının objektifinden yarbayım ben yarbayım maaşın kaç para senin makyajla kusurları gizleme fiiliyatının etikliği karantina günlerinde eski fenomen dizilere rağbetin artması birlikte karantinaya girilmek istenen sözlük yazarları yazarların bugünkü mutluluk sebebi imera fera bir yazarla sevgili olmak benimle böyle konuşamazsın yüzünde altı kilo boya ile feminizm islam’a uygundur diyen türbanlı kadın yalın ayak dolaşmak siz oynanan oyunun farkında değilsiniz afganistan ile çin'in komşu olması mutluluk için karakterini feda etmek duşta su sıcaklığını ayarlamakla geçen süre covid-19 aşısı afrikalılar üzerinde test edilsin bilinçli tüketici içecekten sonra ağzını elinin tersiyle silen insan babayla siyaset konuşmak 54 günde bir duvarı delemeyen askeri deha covid-19 virüsü isimden kazanmak beyaz cerrah maskesi vs siyah kumaş maske cinsel organ esprisi yapan kadın komedyen
(Tematik)

atatürk'ün ateist olduğu iddiası

en doğrusunu tabiki Allah bilir ; velakin ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz diye de bir gerçek var.mustafa kemalin söylem ,ve fiiliyatına bakılınca doğruluğu daha yakın gibi duran bir beyan/gerçeklik.


şimdi elinde kornalarla ''size ne ulan onun dininden'' diye çıkan şakşakcılar gelicek.

kardeşim isterse zerdüşt , budaperest , putperest olsun. kemal kılıçdaroğlunun açıklamaları kadar bile umrumda olmaz. ama sen cumhurbaşkanı olarak kendi inancını(ki ateizm de bir inançtır) bu müslüman halkın kafasına vura vura zorla uygulamaya kalkarsan orada eleştiririm.bu halkın inancına saygı göstermessen orada eleştiririm. müslüman bacımın başörtüsünü kaldırır , şapka giymeyi zorunlu kılarsan eleştiririm. kendi inancını başkalarına zorla empoze etmeye çalışır, başka insanların dinine karışırsan eleştiririm.

yoksa banane milletin dininden!
devamını gör...

ankara olmadık çünkü biz hristiyanız

hristiyan batının ekserisi tarafından ötekilere yani biz müslümanlara bakış açısını bir kere daha ortaya seren cevap.

inandığım dinin yani islamın değerlerine bakıyorum, brüksel olmadık çünkü biz müslümanız diyemeyiz. bizim dinimiz diğer dinlerin mensuplarının yok sayılmasını, değer verilmemesini, o insanlara katliam yapılınca duyarsız kalınmasını tavsiye etmiyor öğretmiyor emretmiyor.

batılı hristiyan kendi yanlış sapıkça düşüncesini paylaşmış, ne yapalım yani biz de kendi değerlerimizi bu cevaba göre mi değiştirelim?
devamını gör...

dünya sözlük yazarlarının objektifinden


o hamdi reis. o tam bir psikopat, diğer kedilerin aksine sevilmekten hiç hoşlanmaz. en fazla 2-3 el hareketine tahammül eder. sonra basar cırmığı hiç acıması yoktur. yumakmış, fareymiş hiç işi olmaz, canı sıkılınca bahçede 2 turlar gelir aynı köşesine. en nefret ettiği şey ise aynı benim gibi, misafir çocuklarıdır.
devamını gör...

müslümanların zülme karşı yapabileceği şeyler *comün

evet kardeşlerim. her gün başka bir islam beldesinin saldırı altında olduğunu duyuyoruz. elimizden lanetler okumak, dua etmekten başka bir şey gelmediğini düşünüyoruz. her şeyi iktidarın yapmasını bekliyoruz. fakat ben bize de düşen görevler olduğunu düşünüyorum. önerim ise boykot.

ne zaman boykot ile ilgili bir konu çıksa ortaya ümitsizler çıkıyor ve "her şey onların. nasıl boykot yapacağız" deyip rahatını bozmayıp, üstüne bir de köstek oluyorlar. ben de diyorum ki:

"tamamiyle her ürünü boykot edemiyorsan da -bir kalem bile olsa- yapabildiğin kadar boykot et. en azından hz. ibrahim a.s için hazırlanan ateşe karıncanın su taşıması misali safını belli et. ahirette kardeşlerine bakabilecek yüzün olsun."

evet kardeşlerim. hatırlıyor musunuz bilmiyorum. fakat israil bir ara türkiye ona tepki gösterdi diye türk mallarını boykot etmişti. suçlu onlar, tepki gösteren yine onlar. avusturya -işte görüyorsunuz- durduk yere ambargo uyguluyor. onlar bu hak olmayan davalarına rağmen bunları yapıyorsa bizim elimizden geleni yapmamız gerekmiyor mu?

ne olursa olsun. bir kalem bile olsa, ithal malları hayatımızdan çıkaralım. en azından tepkimizi dile getirelim. hiçbir sebep yoksa bile en azından müslümanlık gereği bunu yapalım.
devamını gör...

okuduğun kitabı izlediğin filmi gittiğin mekanı sözlüğe kazandır

dünya sözlük'ün içerik açısından daha dolu ve kullanışlı olması için başlatılan kampanya. film mi izledin bize de öner veya sakın izlemeyin de, tiyatroya mı gittin konusu nedir bilgimiz olsun, bi mekanı çok mu beğendin tavsiye et müdavimi olalım, bi kitap okudun acayip bi şey mi hakkında yaz biz de gidip alalım.

bu tür paylaşımlar için işte bazı başlıklar:

dünya sözlük yazarlarının favori mekanları
sözlük yazarlarının film tavsiyeleri
dünya sözlük ince uçlu tiyatro kulübü
dünya sözlük yazarlarından kitap tavsiyeleri
dünya sözlük sinefil cemiyeti
devamını gör...
(Tematik)

franz fiodor kafkayevski

eldeki verilerin gereğini yapmak gerekir. biz sanal kişiliğini tanıyoruz. bizzat tanıyanlar var. ip adresi sözlükte var. vatanını seven, 15 temmuz'da işgale direnmiş bir mod ya da yönetim; bilgilere kim ulaşabiliyorsa online ihbarla emniyete bildirsin
devamını gör...

babaya karşı yapılan en büyük başkaldırı

bir keresinde ergenliğimin zirve noktasında bana araba kullanmayı öğretiyordu babam. ben tabi yeni olduğum için bütün çukurlara girip tüm puanları topluyordum. en sonunda dayanamadı bağırdı bi dikkat et falan diye bende bağırdım. sonra o kalkan başım tek bakışla indi işte. bu kadar. başka da yok zaten. ama Allah razı olsun babam bana sıfır kilometre gıcır gıcır arabayla öğretti sürmeyi. şimdi buralarda olaydı daha çok şeyler öğretirdi bence.
devamını gör...

dünya sözlük

geçen bir tanımım kupalandı. başlıklara inip kutlarken arkadan gelen tanım benimkini tokatladı. yanlış anons etkisi. itiraz ettim "tanımlar bitsin sonra verin kupayı kardeşim hevesleniyoruz" diye. kale alan çıkmadı. fenerli olduğum için koymadı gerçi. bu bünye ne feyklere cevap verdi.
devamını gör...

dünyaitiraf.com

şu an okuyorum kisvesi altında bir dönem daha rahatım. yumurtanın kapıya dayanmasına çok az kaldı lakin. bakalım ne halt yiyeceğiz. nereden ekmeğimizi kazanacağız? çocukken tek derdim ütülen misketlerimdi lan. şitresleniyorum ciddili.
devamını gör...

iyi parti'nin oy oranı yüzde 20 buçuk

iyi parti genel başkanı meral akşener, "Erdoğan, boğaziçi üniversitesi'ne bağırmadı. o üniversiteden mezun olan ahmet davutoğlu'na bağırdı. o çemkirmenin ardında davutoğlu'na olan kızgınlık var" dedi.
kırıkkale'de partisinin il binasının açılışının ardından basın mensuplarının sorularını cevaplayan akşener, yaptırdıkları son ankete göre iyi parti'nin oy oranının 20.5 civarında olduğunu söyledi.

maşallah subhanalallah. biz yedik Allah artırsın sandığı oy veren kaldırsın ehe.

meral'e gider
devamını gör...

islam'ı 14 asır öncesi kurallarına göre bugün uygulayamazsınız

cepten giriyorum, detaylı yazamayacağım: islam, hüküm, güncelleme.. bunları cahil biri kullansa ciddiye alma, ancak durum öyle görünmüyor. hele hele "hüküm" lafı öyle rastgele kullanılamaz.

bu konuşma çok su kaldırır, yanlış kapılara çıkartır. kasıt içtihat ise bu şekilde cümleler kurulmamalıydı.

erdoğan "para" konusunda sınıfta kaldı. bir de her konuda konuşup duruyor, konuşmamalı.

tasvip etmiyorum..
devamını gör...

akp'liler anlayamaz zaten

birleşik krallık'ın instagram'dan yayınladığı fotoğrafla türkiye'ye hakaret etmesi başlığı altında bazı tanımlarda gördüğümüz ifade.

alanen hakaret ve aşağılama.

akp ülkenin büyük çoğunluğunun oy verdiği bir parti. karşısındaki muhalefet ise akp'ye oy verenleri kendi safına çekerek akp'yi devirebilir. ben bir akp'li olsam ve bu akp'liler gerizekalı anlamaz diyen kıt akıllı muhalif gel sen benim partiye oy ver dese diyeceğim tek laf bak şurdan sektire sektire git olurdu.

şimdi akp'liler mi, akp'lilere hakaret edip üç adım sonrasını hesap edemeyen muhalif mi gerizekalı.
devamını gör...