620 başlık / 1252 tanım
denize kıyısı olmayan şehirlerde acı çekilebilecek alternatif mekanlar en çok yakışan ikililer sakinleştirici etkisi olan şeyler başörtülülerin daha ahlaklı olduğu ön kabulü 6 aralık 2019 fenerbahçe gençlerbirliği maçı ankara soğuğu nasılsın sorusunu cevaplayıp karşı soru sormayan insan internetten tanışılan kişiyle evlenmek 1000 olmuş her şeyin en iyisini ben bilirim insanı türk kahvesi vs filtre kahve spotify yeşil çay dünya sözlük yazarlarının objektifinden yunan mitolojisi yazarların mahlaslarının anlamı şaşırma hissini kaybetmek insana kendisini çekici hissettiren detaylar yıllarca ağır laflar ettiği partiye dahil olan rakip parti başkanı sözlük yazarlarının karalama defteri temel karamollaoğlu'nun asgari ücret 6 bin lira olsun önerisi kahve dünyası süresiz uzaklaştırılmış çaylak okullara ahlak ve nezaket dersinin getirilmesi gerekliliği sibirya soğuğu vs ankara soğuğu 1.55 boyunda sinir küpü insan yeni kimlik kartı türklerin kullandığı takvimler piyonun vezir olması dünya sözlük'teki gizli ve gizemli semboller önergeyi ben verdim ama cumhurbaşkanımıza katılıyorum 4 yaşında hafız olan kız monsieur noir kendinizi bir cümle ile tanımlayın derviche moderne öğretmenden duyulan en iyi iltifat her şey iyi giderken çekip giden ve hayatı berbat eden sevgili duvara bantlanmış muzu 120 bin dolara satmak yalnızlık çekmek için müsait yer bulamamak vazelin denilince akla gelen ilk şey ilahiyatçı erkeklerin yakışıklı olması kişinin ailesine rahatça açıklayamayacağı olaylar tam hastaneye gidince iyileşen hastalık diz üstü etek giymenin normalleşmesi erken yaşta yapılan evlilik boyalı da saçların tahin pekmez benim için fark etmez vatandaşa karşı kurumun en yetkili kişisiymiş gibi davranan ast memur

sigara içme gibi bir özgürlük asla olamaz

sonuna kadar katıldığım çok doğru bir söz. sigaraya dair oldukça medeni bir yaklaşım. eskiden otobüslerde sigara içilirdi. o zaman bunun yasaklanacağını söyleseler şimdi bu söze tepki gösterenler gibi birçok kişi itiraz eder ve böyle bir şeyin asla kabul edilemeyeceğini söylerlerdi. fakat ne oldu? insanımız medenileşti ve bu kötü adet ortadan kalktı.

başkalarına zarar verdiğiniz hiçbir faaliyet sizin özgürlüğünüz kapsamına girmez. zaman zaman sosyal hayatı çekilmez hale getiren sigara tüketimine dair içmeyenleri koruyan düzenlemeler yapmak kat'iyen şahsi hürriyete menfi bir müdahale olmadığı gibi ancak adil olmanın bir gereği olabilir. kimsenin kimseyi zehirlemeye hakkı yok. bunu ne yazık ki içici ve içici olmayan pek az insan idrak edebiliyor.
devamını gör...

nadirkitap.com

bugün -biri bursa'dan diğeri samsun'dan- kitap sipariş ettiğim sahaf aracısı site.
ilk sipariş olduğu için heyecanlıyım, istediğim kitabın birinin baskısı yok ve ikinci el; diğeri ise yeni ama bursa'da bir sahaf dışında satışı yok.
pişman etmezlerse başka kitaplar da isteyeceğim buradaki sahaflardan.
biz kitaba gidemiyorsak kitap bize gelsin.
devamını gör...

zoraki yazar ile sözlük röportajı

* selamun aleyküm apla.

öncelikle öğrenme azmini tüm sözlük karşısında alkışlıyor ve şunu sormak istiyorum; belirli bir yaştan sonra üniversite okumak sende alışma konusunda zorluk oluşturdu mu? kendinden yaşça küçük çocuklar ile aynı sınıfta bulunmak nasıl bir duygudur? son olarak niye insan sevmiyosun:) *

@ilşah

aleykümselam kardeşim. yalnız şu ablayı umuma açık yerlerde kullanmasak mı. hayır gören de 40 yaşında sanacak. arkadaşlar biliyorsunuz ki ilşah anadolu delikanlısı olarak tanımladığımız kardeşlerimizdendir. kadınlara duyduğu saygıdan ötürü de 1 yaş da büyük olsa kadın abla der o. çok büyük değilim ondan yağni çokk şaaappmayın.

yaş anlamında çok zorluk çekmedim açıkçası. minyon ya da yaşını göstermeyen tayfadan oluşum bir kere onlar arasında belki de baştan örülecek duvarı yıkmış oldu. beni hep kendi yaşıtı sanıyor olmaları ve sınıfımdaki kızların yaşlarından daha olgun oluşları adaptasyon sürecimi hızlandırdı. ayrıca okulda benden büyük ve benimle aynı amaçta olan pek çok arkadaş var.

uzun süren iş hayatı sonrası öğrenciliğin ne kadar kolay bir iş olduğunu gördüm. yani benim öğrencilik dışında belli başlı sorumluluklarım var ama o gencecik liseden mezun olmuş gençlerin ders çalışmak ve öğrenmekten, kendilerini geliştirmekten başka sorumlulukları yok. bu vesileyle de üniversite kazanmayan, kazanıp bırakan ya da tembellikten dönem uzatanları esefle kınıyorum.

neden mi insan sevmiyorum? sen kendine bir bak önce ve evet insan sevilesi bir varlık dersen! söz ben de sevicem. gülücük. bu arada ffk abime saygılar. sana da saygılar, sevgiler.
devamını gör...

dünya sözlük yazarlarının yetenekleri

şimdi bir ifşa da bulunmak istiyorum. sanırım (bkz: imamolacakkiz) bunu okuyunca beni öldürecek. en iyisi ifşamı yapıp son duamı etmeye başlayayım * . bu arkadaşımız gerçekten harika bir taklit ve tiyatro yeteneğine sahip. bir anda birsürü karakteri canlandırabiliyor kendileri. buralarda harcandığını düşünüyorum. bir el atında bir sanat okulu vs biryere yazdıralım.
devamını gör...

sözlük yazarlarının karalama defteri

selam
"bütün yazılanları okuyan var mı ki?
hep erkekler mi var acaba?
neler yazılıyor neler çiziliyor?"
düşünceleriyle bugün ilk defa bir sözlüğe yazar oldum.
güzel bir mahlas bulduğumu zannediyorum pek mi iddialı bilemeyeceğim.
öğreneceğiz hadi hayırlısı.
ve evet gel gelelim yarın da kpss laneti var sözlük.
sözlükten girecek olanlara muvaffakiyetler.
devamını gör...
(Tematik)

franz fiodor kafkayevski

kendisini seneler öncesinde yazdığım birebir sözlük'ten tanırım. konuşmuşluğumuz olmadı diye hatırlıyorum birebir'de. fakat birebir'in ortamı o kadar farklıydı ki kapandıktan sonra diğer sözlüklere dağılan karşıt görüşlü yazarlar bile birbirini özler olmuştu.

sonra ihl'de tesadüfen yolumuz kesişmişti. benim nickim tanınmamı sağlayacak bir nick değildi belki yazılarımdaki üsluptan tanıyabilirdi.
kendisi birebir'deki nickini ihl'de de kullanmaya devam ettiği için ben tanımıştım. ihl'de yanlış hatırlamıyorsam bir iki kez mesajlaşmıştık. ihl'den ayrılıp cogito'yu kurunca ilk yazmaya gelen yazarlar arasındaydı. selamlaştık, hatırlaştık, 2 sene yazdık, çizdik, birbirimize nick altında goygoy yaptık, tiye aldık defaaten.

17 aralık'tan sonra cogito'da saflar siyasi anlamda netleşerek keskinleşmeye başladı. 15 temmuz'a kadar süren 2,5 yıllık süreç hükümet ve o zaman ki adıyla cemaat cenahından yazarların karşılıklı şikayetlerini moderasyonca karşılamaktan bitap düştüğümüz zamanlardı.
görüşlerini yazan kendisi gibi nice fetölünün tutumları nedeniyle sözlükte senelerce yazmasına rağmen ayrılan emektar yazarlar oldu.
bir yandan da sözlük anayasasına tabi hareket etmeye çalışırken bir yandan da fetölü olmadığını ispatlamaya çalışan nice moderatör oldu.

ffk, fetö'nün sözlükte fikri bayraktarlığını yapan yazarlardan birisiydi. 16 temmuz sabahından sonra bir kez bile online olmayan tüm fetölü yazarlar gibi kendisi de asli mahlasıyla sözlüğe bir daha uğramadı. ben de başta kendisinin ve diğer fetölü yazarların akıbetini merak ediyordum.
"bugün kaptan'ın teşhisiyle ekşi sözlük'te aktif olarak yazdığını görünce bu yazıyı yazma ihtiyacı hissettim."

ffk, 2015 aralık'ın sonunda cogito'yu kapatıp dünya sözlük'ü yaklaşık 10 gün sonra yıl başında açmamız akabinde sözlüğün kapatılma ve yeniden açılma usulüne tepkisini bariz bir şekilde gösteren yazarlardandı. yönetim olarak mevzudan yazarlara dünya sözlük'ün kuruluş sürecini şeffaf bir şekilde anlatmamız akabinde tekrar yazmaya sözlükte başladığını da deklare etmişti.

yukarıda bahsettiğim 2,5 yıllık süreç boyunca yönetim olarak ffk ve diğer fetölü yazarların ak parti'li yazarları eksileme, yıldırma, kışkırtmaya yönelik sözlükte organize olduklarıyla ilgili defaaten iletilen şikayetlere rağmen usule aykırı (özel mesaj inceleme v.b.) yollara tevessül etmedik. kul hakkına girmek yerine yönetim olarak fetölü yazarlara iltimas tanıdığımızla ilgili bizleri zan altında bırakacak üstü kapalı, açık ifadelere maruz kalmayı göze aldık.

ve hafsalamıza sığmayan 15 temmuz süreci yaşandı.
eğitim seviyesi, makamı, geliri ne olursa olsun bir insanın nasıl mankurtlaşabildiğini yaşadığımız bu süreç sonrasında fetölü yazarlar sırra kadem bastılar.

tabi birçoğunuz merak ediyor uvey bunları neden yazdı diye. nihayetlendiriyorum.

ffk, kendi tabiriyle emek verdiği, vakit ayırdığı bir interaktif mecranın kapatılıp yeniden açılmasındaki usule takılıp yazmama kararı alacak kadar hakkaniyet gözeten bir insandı.
şimdi merak ediyorum; burada yazdığı dönemde kendisinin ve fikirdaşlarının tutumları nedeniyle sözlüğü bırakıp gitmiş nice insanda hakkı olduğunu,
yazdığı dönemde fikir ve hareketleriyle zan altında bırakmalarına sebep olduğu sözlük yöneticisi ve moderatörlerinde hakkı olduğunu biliyor mu ?

sözlükte son birkaç aydır beliren kriptolardan bahsediliyor. sürüngenlerin adetidir saklandıkları yerden çıkmaya başlayacaklar illa ki.

bir fetölüden erdemli, onurlu bir hareket beklemek kadar aptalca bir şey olamaz. bu yazının sebebi de burada günah çıkarmasını ya da fetö hakkındaki güncel düşüncelerini öğrenmek değil. ekşi'de 15 temmuz'dan sonra yazdıklarına göz gezdirilince "siyasi fikirlerinde" bir değişiklik olmadığı görülüyor.

her şeyden öte kendisi -tanıyanların aşina olduğu üzere- doğup büyüdüğü memleketi gözetirsek anadolu pedagojisiyle yetişmiş bir insan olarak ve her şeyin ötesinde bir müslüman olarak 15 temmuz'dan sonra burada kalbini kırdığı, hakkına girdiği yazarlardan, moderatörlerden ve yöneticilerden özür dilemeliydi.

fetölülerin bukalemunluğunu, ciğersizliğini kanıksadık fakat bizler de yukarıda anlattığım süreçte cogito ve dünya sözlük'te hem yazan hem de yönetsel anlamda emek veren insanlar olarak zan altında kalırken korkakça köşesine çekilenlerden olmamalıydı.

tanıyanlar bilir hayatım boyunca belden aşağı vurmayı seven birisi olmadım. sözlük hesabı hala açık olduğu ve cevap verme hakkı olduğu için nick altına yazmak istedim. reelde tanımadığımız, menfaatimiz, siyasi anlamda fikir birliğimiz olmayan kendisi gibiler yüzünden 2,5 yıl zan altında kalmış -ki sözlükte bu konuda benden daha fazla rencide olan da vardır- birisi olarak bunları yazma hakkımın olduğunu düşünüyorum.

bu saatten sonra fikirleri, inancı, kimi ne için ne maksatla sevdiği kendisini bağlar.

fakat kaçıp gitmek ve fikirlerini yazmayı uygun gördüğü sözlükte yazmaya devam etmeden önce burada gelip iki satır etmeliydi.
gelip iki satır yazsaydı alacağı ithamlar, cevapları tahmin ediyordu fakat müslüman olmak, delikanlı olmak, adam olmak ve bir mahalleyi andıran bu platformda aynı mahallenin sokaklarını arşınlamış bir insan olmak bunu gerektiriyordu. hakka inanan her vicdan bunun ne kadar elzem olduğunu bilirdi. yapamadı, yapamadılar.

kendisine ekşi sözlükteki vaktinin kıymetini bilmesini dilerim.
devamını gör...

memurlara yarı zamanlı çalışma hakkı verilmesi

aslında bu hak geçen sene verilmişti ama yarı zamanlı çalışma yönetmeliği henüz yayımlanmadığı için uygulamaya girmemişti. çalışma ve sosyal güvenlik bakanı jülide sarıeroğlu ilgili yönetmeliğin önümüzdeki ay başbakanlığa sunulacağını söyledi. yani yakın zamanda bu haktan faydalanılabilecek.

haktan faydalanmak ancak doğum sonrası mümkün. analık ve babalık izni bitiminden ilkokulun başladığı ay sonuna kadar hem anne hem de baba olan memur yarım zamanlı çalışma hakkını kullanabilecek. isterlerse 5 gün yarın gün olacak şekilde çalışırlar, isterlerse de 2 tam 1 yarım çalışıp sonra hafta iznine ayrılırlar. oluşan açığı da çok sayıda memur alıp kamuyu şişirerek kapatırız artık, sorun yok.
devamını gör...

sözlük yazarlarının başına gelen ibretlik olaylar

üç beş gün önce adamın biri bizim askerlik şubesine gelip bot vermiş askerlere, demiş ben terhis olurken kendi botumla beraber dolaptan sıfır çaldım bunu ama içim hiç rahat değil. etrafımda da böyle yapan kimi gördüysem beli doğrulmamış. alın bunu yetkili birine verin.
her neyse, askerlere dedim oğlum almayın böyle şeyleri içine bomba momba koyarlar, ama aldım yine de botu attım dolaba. ne yapacaz bu botu diyorum. çünkü alma yetkimiz yok, kayıtlarımızda görünmüyor.
aradan biraz zaman geçti, az önce kaymakamlıktan bir görevli geldi 29 ekim töreni için davetiye bırakmaya. gelmişken de dedi ya bizim bi ihtiyaç sahibi memur arkadaş var, fazla botunuz var mı?
ben de ürperdim, duygulandım.. kısmet bu işte.. üstünde su akan kanal kadar müdahalesiz ama o kadar da önemli bir konumdaymış gibi hissettim.
devamını gör...