atatürk fotoğrafını çöpe atıp atatürk çakmasını grup toplantısına getirmek

atatürk çakması rolünü iyi yapsa içim gam yemez ama o ne pişkin atatürk lan? o diil de hacı abi, kaşlar lens mi?

atatürk'ü partinin maskotu gibi kullanmak ise ayrı bir saçmalık. chp her zamanki gibi ''nasıl ana muhalefet olunmaz'' dersi veriyor, başarılı buluyorum. gerçi onlardan iktidar partisi de olmaz ki bizdeki iktidar partisi bile çoğu noktada aksıyor, yavru muhalefet de olmaz, mhp'den de bunların hiçbiri olmaz, hem artık yavru muhalefet hdp sayılır ki onlardan hiçbir halt olmaz.
devamını gör...
(Tematik)

franz fiodor kafkayevski ile sözlük röportajı

--- alıntı ---

hadi bakalım hayırlı ola.

1 - sözlükte en çok neyin yoksunluğunu yaşadınız ? şu da olsaydı tadından yenmezdi dediğiniz şey ne?

2 - günümüz edebiyat durumunu nasıl buluyorsunuz?

--- alıntı ---

(bkz: nizam-ı kelam)

*
1- ilginç gelecek biliyorum ama öyle bariz yoksunluğunu hissettiğim bir şey olmadı. tamam hiçbir şey belki dört dörtlük değil, hatta sözlüğün yapısal (yazılım, donanım gibi) olarak bile çuvalla eksiği var ama samimi bir gayret olduğundan şüphe duymadığımız için belki; yoksunluklarımızı, hatta yoksulluğumuzu, eksikliklerimizi çok fazla sorun etmiyoruz.

amma ve fakat * bu samimi çaba nitelikli bir müktesebata dönüşürse dadından yinmez...

2- yaa açık söylemek gerekirse edebiyat konusu benim boyumu aşar. köylük, orta 2 terk bir insanım. haa kitaplar pahalı mesela. onu söylemem lazım. geçen gün hiç tanımadığım bir yazarın kitabına, kitapçıda sırf iki satırını ayaküstü okudum, hak geçmesin diye 18 kağıt verdim. aklım şaştı.

şakası bi yana, soru kazık... ama eminim iyidir... işin içinde edeb olunca kötü olma ihtimali sıfır zaten...
devamını gör...

kendini sevmek

evet sözlük, garip ve bir o kadar mühim bir mesele kendini sevmek. zira kendini sevmeyen başka birini sevdiğinde kendisini sürekli ama sürekli alçaltır, alçak görür. bunu fark etmese de yapar. hele başkası tarafından sevilmeyi yadırgar. kendi içinden ''ulan ben sevmiyorum kendimi, buna ne oluyor?'' der. yine kendisini sevdiğini iddia edenlerin ekserisi kanaatimce kendilerini bulamamışlardır. kendi olarak gördükleri nefisleridir ve farkında olmadan ona perestiş etmek suretiyle kendilerini sevdikleri zannına kapılırlar. insan önce kendini aramalı, ''aramakla bulunmaz ama bulanlar da arayanlardır''hakikatini es geçmeden. daha sonra kendisini bulmalı, ki burası biraz da nasip. sonra kendisini tanımalı. daha sonra ise sevmeli. yani aşamalar sancılı biraz, öyle ha deyince olmuyor. bu dediklerim size uzak gelebilir lakin şahsi müşahedelerim bu şekilde. katılmamanızı yadırgamam.
devamını gör...

sevgilinin kocasının askere gitmesi

sıcak havalara bağlıyorum bu tür başlıkları.
malum sıcak havada terleme artar. dolayısıyla insanın en çok terleyen yerleri bu sıcaklarda daha çok tahriş olur.
koltuk altları, bacak arası gibi.
e beyni de bacak arasında olanlar bundan muzdarip tabi.

yine de bu tür başlıkları bu sözlükte istemiyoruz. sapıklık soslu espri anlayışına aşina değiliz.
devamını gör...

pembe minibüs değil pembe erkek

bundan daha iki asır öncesine kadar siyahileri hayvanat bahçelerinde sergileyecek kadar rezil bir kafa yapısına sahip batı'nın kendi sorunlarını kendi çözümleriyle üretmek için oluşturduğu feminizm gibi saçma salak ideolojilerin etkisi altına girmiş müslüman hanım kızlarımızın beyanı.
nargile dumanıyla ceceli şarkıları kafaları zehir gibi çalıştırıyor maşallah! yalnız çok da dumanı solumamak lazım. beyne oksijen bir kere gitmedi mi sıkıntı . bir daha tövbe gitmiyor işte . bu arada bir zahmet batı batıda kalsın ,bizim suni sorunlarımız yok! ha siz mi? sizlerde ruhunuzu sattığınız yerde kalabilirsiniz sıkıntı yok.

devamını gör...

21 ocak 2018 internetin yavaşlatılması

akşam saatlerinden itibaren vuku bulan olay. internette yine vanalar kısıldı. son 1 2 saattir sözlükteki yavaşlık bundan kaynaklıydı. gündüz kilis'e düşen roket nedeniyle il çapında teknik olmayan sebeplerle internet kesilmişti. peş peşe sınır ötesinden gelen saldırıların ardından halkta infial oluşturmaması adına genelde uygulanan internet yavaşlatma tedbirine akşam saatlerinde yeniden başvuruldu.

an itibariyle durum normale dönmüş görünüyor.
devamını gör...

şımarık yazar

şımarıklık zeka alameti derdi gocaninem.
yani biraz sevimlilik biraz ilgi beklemek...
fena şeyler değil bunlar yeter ki candan olsun her tavır,duruş.

t: şımaracak birileri olmayınca büyüdüğünü anlarsın çocuk.
devamını gör...

muhafazakarların saldırgan olmaları

yaşım kaç oldu, daha muhafazakar kelimesinden kasıt nedir bi türlü çözemedim.

gel gelelim Allah teala’nın bizleri nitelendirdiği sıfat olan müslümanlığa:
ayette şöyle buyruluyor: “...kafirlere karşı şiddetli, mü’minlere karşı ise merhametlidirler."*

saldırganlık asla bir masuma veya hak etmeyene yapılmıyor, sana-dinine-değerlerine saldırana karşı sert olman emrediliyor.
ki zaten islam devletinin lideri peygamber efendimizin savaşlarında savunmada kaldığımız her daim biliniyor.

velhasıl: muhafazakar her kimse saldırgandır/değildir; ben orasını bilemem. ama müslüman bir birey ona saldırana saldırır,sert davranır; kendi aralarında ise müslümanların ruhu naiftir, yüreklerde her daim hüküm süren sessiz bir hüzün vardır.
devamını gör...

sahurdan sonra uykuya dalan sözlük

sahur yemeği yemiş, bir iki tanım girip beğenme ve beğenmeme hakkını kullanan yazarların, inzivaya çekilmesiyle kendisinin de dinlenmesi gerektiğine inanan sözlüğün istirahat hakkını kullanmasıdır. zira gün içinde sayısız başlıklara öncülük etmiş, nice yazarların masaya el vuruşlarına şahit olmuş, bazı esprili yazılardan dolayı gülmekten yarılmıştır..binaenaleyh, romantizm dokulu satırlardan efkarlanan sözlük için artık uyuma vakti...
ne diyelim,
tatlı rüyalar sözlük, tanımın bol olsun...
devamını gör...