438 başlık / 782 tanım
17 ekim 2019 barış pınarı harekatı'nın durdurulması nuri pakdil istiklal marşı'nın sözlerini değiştiren lgbt kulübü 18 ekim 2019 galatasaray sivasspor maçı ayakta alkışlanası şapka çıkarılası ve meksika dalgası yapılası tanımlar eski platoniğini unutma evresini bitirip yeni birine platoniklenmek tüyap kitap fuarı kadınlar tuvaletine girip başörtülülere hakaret eden boğaziçili lgbt üyesi trump'ın erdoğan'ı tehdit ettiği mektup ülkelere has köpek türleri sanal aldatma artificial intelligent fazla alkol alanların suratlarının kızarması telefonla yanlış kişiyi aramak teşekkürler erdoğan milyonlarca hayat kurtulacak yere çöp atmayıp çöp kutusu arayan insan dünya sözlük yazarlarının objektifinden aile şerefi vs bizim aile vs neşeli günler vs gülen gözler sözlük yazarlarının karalama defteri uzay dünya sözlük vip üyeliği geleceğini garanti altına alma yolları zayıflama çayları içinden çıkılamayan konularda başkasının nokta atışı yapması 17 ekim 2019 erdoğan pence görüşmesi ben onlarla görüşmem trump ile görüşürüm pakistan'ı arap ülkesi sanmak hasta tarafından boğazı kesilen asistan doktor b ile başlayan en güzel şey bu saatten sonra kimse gelmez deyip üstünü değiştirdiğin an misafir gelmesi sıcağından acısını hissetmemek yazının bittiğinin anlaşıldığı an vietnam savaşı eşi kullanabilsin diye arabasını otomatik vitesle değiştiren eş bir erkeğin kendini en güçlü hissettiği an Allah bir kapıyı kapatırsa ötekini açar hakkımızda hayırlısı uganda kanalındaki gay muhabbeti suudi arabistan'ın üç yıl türk hacı kabul etmeyeceği iddiası kişinin ilkokul numarasını hala hatırlıyor olması rüyada lahmacun yemek yazarların şu anki ruh halleri çocuk da yaparım kariyer de deyip sadece kariyer yapan kadın çadır devleti yazma isteğini körelten durumlar benim dedem hacı müslüm [film] entellektüel ile entelektüel arasındaki farklar sol şeridin donması q

dünya sözlük yazarlarının başından geçen komik olaylar

üniversitede tek ders sınavına falan giriyorum. büyük bir sınıfta yapılacak sınav. bir baktım 6 gözetmen girecek. dedim ki ''ulan santino en öne otur kimse sana bakmaz'' ve en öne oturdum. düşündüğüm gibi gözetmenlerden biri benim hemen arka sıramda durdu ve ileri bakmaya başladı. ve ben kopya çekmeye başladım. bir ara öndeki bir gözetmen bana baktı. sonra bir daha baktı sonra masaya baktı. ben hala kopya çekiyorum. en sonunda masaya hızla gitti. kırmızı kalem aldı ve bana doğru hızla gelerek kağıdıma 1 yazdı. yalvar yakar sessizce ağlayarak ''köpeğin olayım bokunda boncuk olayım yapma etme kapının iti olayım'' falan dedim. kız umursamadan ve görmezlikten gelerek arkamdaki kişiye kırmızı kalem ile 2 yazarak ilerlemeye devam etti. bu olayı ben yanımdaki sıra ve arkamdaki gördü ve öylece geçti gitti.
devamını gör...
(Tematik)

dünya sözlük moderasyonu

bak moderasyon, sana iki çift lafım var. koskoca adamsınız. ağır abiler butonunuz var, canlandır butonunuz var, herşeyiniz var. o kadar kişi çalışıyorsunuz moderasyonda. yakışır mı size ekmekle oynamak. yakışır mı bunca günahsıza, yazara çaylağa karda kışta eksi vermek, gömmek? ama nasıl yakışmaz. siz değil misiniz dost listesindeki arkadaşına bile acımayan, bir damlacık saaddeti çok gören. anlamıyor musunuz modlar, bu yazarlar birbirini seviyor. ama ben boşuna konuşuyorum. sevgiyi tanımayan adama sevgiyi anlatmaya çalışıyorum. hıh. siz yöneticisiniz, artılar, favarottiler, yetkiler sahibi modlar. siz mi büyüksünüz. hayır ben büyüğüm, ben, yazar usta. ama şunu iyi bilin, ne yazarlara ne de çaylaklara hiç birşey yapamayacaksınız. yıkamayacaksınız, dağıtamayacaksınız, mağlup edemeyeceksiniz bizi. çünkü biz birbirimize parayla pulla değil, artıyla bağlıyız. bizler birbirimizi seviyoruz. biz bir aileyiz. biz güzel bir aileyiz. bunu yıkmaya sizin gücünüz yeter mi sanıyorsunuz. dokunmayın artık ailemize. dokunmayın arkadaşlarımıza. dokunmayın yazarlara. dokunmayın çaylaklara. eğer onların kılına zarar gelirse ben, ömründe bir karıncayı bile incitmemis olan ben, yazar usta, hiç düşünmeden çeker vururum sizi. anlıyor musunuz?
vururum ve dönüp arkama bakmam bile
devamını gör...

ahmet davutoğlu top kontrolü

başbakanımızın da ayağının top tuttuğunu gösteren hareket.
memleketin o kadar meselesi var ki devleti yönetenler futbola eğilecek vakit bulamıyor zaar.
yoksa şu plase vuruşu yapan bir cumhurbaşkanı ve gelen topu böyle karşılayan bir başbakanımız varken türk futbolunun içler acısı durumda olmasının açıklaması olamaz. şöyle norveç, isveç gibi tasasız bir ülke olsak futbola böyle hakim adamlarla dünya futbolunu biz yönetiriz vallahi.
devamını gör...

yaz aylarında ezan okuyan çocuklar

yaz kuran kurslarının başlamasıyla cami cemaati arasındaki yerini alan genç bünyeler.
yurdum cami hoparlörlerinde sesleri yavaş yavaş dyulmaya başlandı.
elifbayı yeni öğrenen çocuklar arasında geçmiş senelerden eğitimli oldukları için öne çıkarlar. bilmeyen çocuklara imamla beraber kuran da öğretirler. yaşça küçük çocuklara örnek olurlar. nihayet imam tarafından mübarek görev verilir ve ezanı okurlar.

genelde daha hızlı makamda okunduğu ve nefes yeterliliği açısından da zorluk çekmemeleri için akşam namazı ezanını okurlar. mahalleli hoparlörden duymaya aşina oldukları tok sesin aksine tiz, heyecanlı bu sesi tanımaya çalışır.
devamını gör...

sözlüğe ayda bir gelip iki tanım yazıp sözlükten gitmekten bahsetmek

ben buna değil de şuna hastayım.

sözlüğe ayda yılda bi uğrar ve her zaman aynı muhabbeti yapar. muhabbet şudur; "bu sözlük böyle yürümez."

bilir kişi olarak gerekli tavsiyeleri verir ve buna yönelik başlıklar açar. ortamı gazlar ve sonra bir bakarsın ki yok olmuş gitmiş. artık bir kaç ay sonra ancak görürsün onu.

sonuç olarak ha o, ha bu. ikisi de kaale alınmayacak tiptir. kaale alacaksak önce bir istikrar göster sonra oturup dinlemezsek suç bizdedir.
devamını gör...

dünyatest

marhabalar değerli dostlar. 13.01.2017 tarihinde yaptığımız dünyatest 1. sınavından yaklaşık 6 ay sonra 2. sınav ile karşınızdayım. sorular yine daha önceki gibi çoktan seçmelidir. dileyen dilediği sorudan başlayıp dilediği kadar soruyu cevaplandırabilir. herkese başarılar dilerim.


dünyatest 2. sınavı

1) aşağıdakilerden hangisi adamın dibidir?

a) mavi evin özgür kedisi
b) imamolacakkiz
c) boşteneke
d) exultantis


2) aşağıdaki mod'lardan hangisi moderasyonun bel kemiği olup diğer mod'larla kıyaslanması dahi abes karşılanır?

a) ferula assa foetida
b) cipiu
c) kameray
d) muhalefetül lügateyn


3)

bu resimdeki aşağıdakilerden hangisi olabilir?

a) en yeni
b) jübilesinde kadro dışı kalan agresif golcü
c) kim var imiş biz burada yoğ iken
d) derviche moderne


4) aşağıdakilerden eski yazarlardan hangisi farklı bir nickle aramızda olabilir?

a) ararsan 3. gezegendeyim
b) kibirli
c) trequartista
d) ver elini dünya


5) aşağıdaki yazar üçlemelerinden hangisi sözlüğün komedi dans üçlüsüdür?

a) jay-jay / infinitum / boyaci cocuk
b) mistaka / alucard / eyjafjallajökull diyemeyen izlandalı
c) tekilsahis / u n k n o w n / tgrlbb
d) yagmurun golgesi / destiny / demleolim


6)

bu resimdeki aşağıdakilerden hangisi olabilir?

a) ayran shot
b) ilgili kullanıcı hesabının sahibi
c) kıraathanemüdürü
d) themabbah


7) dünya sözlük'ü diğer interaktif sözlüklerden ayıran en temel özellik aşağıdakilerden hangisidir?

a) küfürsüz olması
b) muhafazakar yoğun bir sözlük olması
c) muazzam bir moderasyon ekibine sahip olması
d) karılı kızlı başlıkların fazla olması


8) hoşlanılan kızın erkek çıkması / hoşlanılan kızın bıyıklı olması / hoşlanılan erkeğin bikini giymesi...

bu tarz başlıkları aşağıdaki yazarlardan hangisi açabilir?

a) dei intellectualis
b) santino corleone
c) paul atreides
d) yüksek mertebeli türev


9) kısa zaman önce darbe yapan eyjafjallajökull diyemeyen izlandalı'nın darbe yapmaktaki asıl amacı ne olabilir?

a) derviş'in tahtına göz dikmesi
b) yönetimin yetersiz olması
c) cipiu'yu çekememesi
d) kaos yaratmayı sevmesi


cevaplar ilerleyen saatlerde açıklanacaktır. ilginiz için teşekkürler.
devamını gör...

oymacılık

bir süredir merak saldığım bir zanaat.

en başta insanın doğayla münasebetini düzenliyor. şehirlerde kaldırımda beton saksılara hapsedilenlerden çok ötede bir dünya olduğunu keşfediyorsunuz. yani önce tek tek ağaçları tanımakla başlıyorsunuz. üstelik öyle sadece isimlerini bilmekle de yetmez, bir arkadaş, bir yaren gibi tanımak gerek. hangi mevsimde su tutar, hangi mevsimde budaklanır, suya dayanıklı mıdır, kuruyunca yarılır mı, içi lif lif mi olur, büklüm büklüm mü uzar, boyuna mı damarlanır, ne zaman yumuşaktır, ne zaman serttir. kabuğu ne zaman dökülür, dalı ne zaman budanır... tabiri caizse huyunu suyunu, nazını, hüznünü, kızgınlığını ezberlemek gerek.

ayrıca benim gibi aşırı dikkat dağınıklığı olan birini hizaya sokmak için epey ideal bir uğraş. sabır ve dikkat gerektiriyor baya... aceleyle büyük parçalar yontayım derseniz ahşabı yararsınız bütün emek boşa gider, bir an dikkatinizi kaybederseniz, ya da ağacın yapısına zıt bir açıyla oymaya kalkarsanız parmaklarınızda bolca iskarpela yarası...

nasıl desem bana kadim, kutsal bir iş gibi geliyor. peygamberler arasında en ağır acılar yaşayanlardan biri olan hz.isa'nın marangoz olmasında büyük bir hikmet varmış gibi gelir bana. hatay'lı habib-i neccar'ın hikayesinde. ordusu savaştan mağlup dönen bir padişah'ın, mağlubiyetin acısını, işgal edilen topraklarda halkına zalimce zulmedilmesine karşılık öfkesini atölyesinde gazilere bastonlar yaparak bastırması ve dahi gepetto amcanın bile müşfik bir baba olması, majid majidi'nin rang-e khoda filminde ki marangoz sahnesi... bu meslekle ilgili karşılaştığım tüm şeyler de, ona bir derinlik yüklendiğini, özel bir "hâl" ile ilişkilendirildiğini gördüm.
tek tezat yönü bu işi yaparken, uğraştığın materyalin bir ağacın kesilerek, bir canlının yok edilerek elde edildiğini bilmekten ileri gelen rahatsızlığın atfedilen derinliğe ters düşmesi...

o yüzden sadece budama zamanı gelen ağaçların, budanan dallarından bir şeyler yapmak gibi sınırlar getirdim kendime. böyle prensipleri olmalı bence tüm marangozların, oymacıların, ahşap işleyenlerin.. özellikle de her yer hunharca betonlaşıp, ağaç ve yeşil giderek yok olurken... ancak sadece budanan dallarla da öyle büyük boyutlu çalışmalar yapamıyorsunuz maalesef. o da, daha bir hassasiyet gerektiriyor. avuç içi boyutta heykeller, figürler, oyuncaklar filan yapabiliyorum ancak.

devamını gör...