(Tematik)

franz fiodor kafkayevski ile sözlük röportajı

--- alıntı ---

hangi işle meşgulsünüz? işinizi seviyor musunuz? sevmiyorsanız, hangi işi yapmak isterdiniz? neden?

--- alıntı ---
(bkz: seçkin)

* elektrik-elektronik mühendisiyim. enerji (hidroelektrik) işiyle uğraşıyorum. işimi seviyorum. hatta enteresan bir şekilde okuldayken sevip sevmeyeceğime dair ciddi şüphe hatta endişelerim vardı ama öyle olmadı. hatta okulu bırakıp sosyal bilimler okumayı bile düşünmüştüm ama iyi ki yapmamışım...
devamını gör...

şehit günlüğü

3-4 gün önce askerdeki eski komutanım şehit düştü. -şehit jandarma asb. başçavuş gökhan bakır-

öyle böyle 6 ay kadar bir süre birlikte bir çok operasyonlara çıkmışlığımız var. yeri geldi kendisi araç komutanım bile oldu. araç komutanı deyip geçmeyin, 6-7 saatlik yolda ne muhabbetler dönüyor,yeri geliyor sigaramızı, kumanyamızı paylaşıyoruz, tabi hepsi anı olarak kaldı. biraz sert mizaçlı biri de olsa severdim kendisini. Allah rahmetiyle muamele eylesin, kalanlarına sabır versin.
devamını gör...

lenovo

yukardaki tanımımda eksilerini yazmıştım ama geçenlerde teknik servisi ile yaşadığım bir olay ile bravo lan dedirtti.

tamamiyle müşterinin (bildiğin öküz) hatası bir laptop ı teknik servise gönderdik. müşteri hatası dediğim cihazı dikey olarak yere düşürmüş ekranı dağıtmış. öküzlük bu değil tabi bu kaza ama asıl öküzlük klavye üzerinde sigara söndürmesiydi.

maliyeti neyse yapın diyerek gönderdim ama no problem garanti kapsamında hallettik dediklerinde kocaman, derinden bir oha çüş çektirdiler.

evet teknik sevisi süper ötesiymiş.
devamını gör...

darbeci askerin üzerinde bulunan fetullah gülen duaları

yahut bedduaları. ilk yarısı hiç de şaşırtıcı olmayan şekilde tayyip erdoğan'a ailesine ve destekleyenlerine beddualarla dolu. ikinci yarısında ise ağızlarına alamayacakları cihad kelimesiyle bir başlık atılmış.
kağıdın başında h.e. duaları şeklinde bir ifade var. bunu google'a yazınca bilin bakalım kimlerin siteleri geliyor. "hocaefendi"nin kısaltması muhtemelen bu.

ama bunların hepsi tiyatro yani şeyapmayın. muhtemelen tayyip koymuştur bu kağıdı bu masum bu pâk bu nurlu askerin cebine. cemaat ne alaka yha darbe filan...

not: söz konusu namussuz, cumhurbaşkanının orada olduğunu zannederek marmaris'te bir oteli bombalamış, iki polisin şehit olduğu baskına havadan destek vermiştir.http://haber.star.com.tr/gu...

http://i.hurimg.com/i/hurri...
devamını gör...

fiziksel rahatsızlığı olan insana gözünü dikip bakmak

rahatsız olan kişiyi yaralayan olaydır. kişinin yüzünde yara vardır, kolu yahut bacağı sakattır. bizim insanımız ne yapar? gözünü dikip bakar. belki kötü niyetli değildir. içinden "allah şifa versin" diyordur ancak yine de fiziksel rahatsızlığı olan insanların üzerinden acıyarak bakan gözleri çekmek lazım. geçenlerde rastladım. otobüse bindi bir kadın. kolu kısa ve eli yumru gibi. ben otobüse bindiğinde gördüm ve dikkat kesilmedim ancak millet bakıyor. güya sessizce yanındakine işaret ediyor. peki o kadın o esnada ne hissetti? böyle insanlar yüzünden fiziksel rahatsız kişiler dışarı çıkmaya çekiniyorlar. bu konuda olabildiğince hassas olmak lazım.
devamını gör...

sözlük protestoları

geçtiğimiz günlerde ekşi sözlükte yaşanan protesto furyasına uludağ sözlük de eklendi.
ekşi sözlükte; ankara koru hastanesinde bebekleri sakat kalan bir aileye ilişkin paylaşımın silinmesi üzerine yazarlar protesto başlatmıştı.
aynı günlerde dünya sözlükte de özel mesaj okunması konusu ile bir yazarın kendi çapında yaptığı protesto vardı. öyle bir durum olmadığı için haliyle pek ciddiye alınmadı.
bugün ise uludağ sözlükte bir yazar protesto başlatmış. sebebi ise bir entry yüzünden yazara dava açılmasıymış. uludağ sözlük yazarın bilgilerini neden vermişmiş.

protesto dedik de; bizim müşterinin protesto edilen bir senedi vardı. aklıma geldi. dur bir bakayım.
devamını gör...

süleymaniye

suriçindeki tek orjinalliğini koruyan semt idi. şimdi burası da manzaraya karşı nargile-çay ablacım şebeklerince istila edilmiş durumdadır. yakında minarede de içirecekler ben eminim. her yer cafe, selfie, pop müzik, kahkaha...bir tane ağa kapısı var idi. o bu millete yetiyordu muallacım. şimdi etrafı çeşm i haliç, billur haliç, sevenhill cafe, badele beni cafe...tü yazıklar olsun. zaten 50 metrelik sokağa 8 dönerci açtıran buranın katlarına ayrı kafe açtırır. hayır ailesi dahil oluyor farkında değil.
devamını gör...

çapkın

kadınların namussuzlukları için de kullanılan bir terimdir. lütfen olayın suyunu çıkartmayalım. aşağıda tanımda da verildiği üzre cinsiyet belirtilmemiş. siz de belirtmeyin emi!

sf. 1. geçici aşklar ve ilişikler peşinde koşan (kimse, hovarda:) *
devamını gör...