325 başlık / 725 tanım
nihat genç`in ekrem imamoğlu yorumu 5 stres 2 otobüste ayakkabıyı çıkarmak 5 suriyeli öğrencilere aylık 1200 lira burs verilmesi 8 cem seymen 3 çağın hastalığı 7 saç teline düğüm atmak 2 insanların ihtiyacını gidererek mutlu etmek vs ihtiyacını gidermeden mutlu etmek 1 zorunlu askerlik kaldırılmalı devam edilecekse de vicdani ret hakkı tanınmalı 3 yazacağın tanımın aynısının yazıldığını görmek 3 ekrem imamoğlu 9 big jet plane 2 medeniyetler şehri 4 ekrem imamoğlu olarak değil ‘chp adayı' diye seslenin 2 had cezaları 2 insanı delirten sesler 9 mehmet metiner 1 yaprak sarmasına limon sıkmak 9 devlet adamı 3 sağlıklı cinsel yaşam 4 tava böreği 2 tevfik göksu 1 tevfik göksu'nun ibbden 1.3 milyar tl ihale alması 1 parasite 2 aç kurt aslana saldırır 2 balkon demirlerine asılan cd 8 oruç yemek 3 tarçın 6 kimyon 5 yabancı dizileri izleyince türk dizisi izleyememek 1 salatayı kaşıkla yiyen insan 1 mehmet cengiz'in 400 milyon liralık boşanma davası sektöründe lider firma 2 sektöründe lider çalışan 1 üç noktanın söylediği 4 red dead redemption 2 1 mehmet metiner'in ekrem imamoğlu diyememesi 1 birbiriyle karıştırılan mahlaslar 3 atm'de bakiye görüntüle deyince pis fakir yazısı çıkması 1 arsa kapatmak 1 aslan vs ceylan 2 bokoma 2 ramazan ayında sokakta sigara içen başörtülü kız 2 sene sonunda kıza açılmayı düşünen erkek 5 su mercimeği 1 bursa'da kafa keserim diyen suriyeli 9 seçimlerde imamların sandık başı görevi yapması 1 filmler ve filimler 1 sıdıka 3 zincirleme küfür tamlaması 1 ilişkide erkekler mi daha çok yalan söyler kadınlar mı sorunu 7

15 temmuz 2016 darbe girişimi başarılı olsaydı olacaklar

iç savaş olacaktı. başarıldığıyla kalıp halk eli kolu bağlı oturmayacaktı herhalde.

galiba tam da bu nedenle yaptırıldı.

dün akşam biz bunun kıyısından döndük işte. bu haliyle yapılan büyük bir terör eylemi olarak kaldı, başarılsaydı belki yıllarca her gün bu kadar kan akacaktı. bu yüzden bunu durdurmak için ölümü göze alarak özellikle ankara ve istanbul'da tankların tüfeklerin uçakların karşısına çıkan herkes tarih yazmıştır.

Allah bir daha yaşatmasın.
devamını gör...

dünya sözlük yazarlarının oylama yaparken çok seçici davranması

sözlük sakinlerinin beğeni eşiklerinin hayli yüksek olduğunun emaresi olan bir durum.

mesela ben oy alamadıkça motive olup daha iyi bir sözlük yazarı olmak için kendimi geliştirmek adına çaba sarf ediyorum. lol oynuyorum, halı saha maçı yapıyorum, bisikletle gezintiye çıkıyorum ve bunların tamamını daha iyi bir sözlük yazarı olmak için yapıyorum. özgün üslubumu muhafaza etmek içinse kat'iyen kitap okumuyorum.
devamını gör...

intihar etmek

cesaret isteyen eylemdir. insanın en çıkmaz anında sinsice belirir ordan ve yoklar da yoklar. bir anlık karar gibi görünür ama bazılarında adım adım gerçekleştirilir. mesela bir silahı doldurup oraya koyup bekletmek gibi ve zaman zaman prova yapmak gibi. sadece o doğru anın gelmesi beklenir.

yalnız yaşayıp kendisi için bu hükmü verenlerin hesabı sadece Allah ile.

ama içine girdiği batak ile etrafındakileri de yakacak olanlar işte onlar aynı zamanda uç noktada bencildirler. boyunu aşan problemi çözmek için tetiği çeker ve gider. belki onun toprak altındaki durumu çok çetindir ama kim bilir. bilinen geride kalanların durumudur. intihar edenin bıraktığı problemlerle boğuşmak en zorudur. bir gün öldü gitti işte bilmem neresini naptığım dersin küfür edemezsin, diğer gün hayatımızın içine etti dersin lanet olası dersin küfredersin.

geride kalanın kafasında asla cevabını alamayacağını bildiği bir sürü soru dolanır da dolanır. gündüz ayaktayken zombi gibi kafa o sorular, hatıralar, olmasaydılar, böyle olsaydı şöyle olurmuydular, döner de dönersin. gece yattığında -eğer uyuyabilirsen- rüyalar rahat bırakmaz. bir gün geçmişten bir hatıra girer rüyaya, bir gün yaşasaydı şöyle yapardın programı, diğer gün intihar anını film gibi izlersin.

yani intihar eden göçüp gidip noktayı koymuştur. asıl mevzu geride kalanların hayatına koyduğu ünlem. işte bu yüzden geride kalanları da intihar fikrine alıştırır intihar eden. zaman zaman güzel yaptı aslında en iyi çözümü o buldu dedirtir. oturtur sonuna kadar içine çektiğin sigarının bitişini izlettir ve o duman tüttükçe sigarının bitmesi gibi psikolojinin bitişini bırakır sana miras olarak.

sonuç olarak bencilce bir eylemdir. yapan yüzde yüz kendisini düşünür. geride bıraktıklarını düşünse belki vazgeçer ama o anın telaşı ve çıkmaz ona başka şey düşündürmez.
devamını gör...

huzurun aslında islam da olmaması

burada kastedilen huzur göl kenarında ayak ayak üstüne atıp nargile tüttürülen türden bir huzur değildir, iç huzurdur.
kapitalizmin insana çizdiği huzur tanımında istediğin her şeyi alabilmek, istediğin her yere gidebilmek, istediğin kadınla birlikte olabilmek gibi dünyevi zekler sunulur. aslında bu zevkleri yaşayan herkes bilir ki huzur bunlarla gelmez.

kalpler ancak allâhʼı zikretmekle huzur bulur. (er-ra'd, 28).
devamını gör...

ak parti’nin ülkeyi bitişe doğru götürmesi

ülkeyi bitişe mi götürüyor bilmiyorum lakin ilk tanım altı doldurulmamış hükümlerden ibaret.

hani adalet ile kavurmacı, baklavacı eleştirmesi yapsaydı daha derli toplu olurdu. böyle yazınca bir fayda sağlamıyorsunuz. neye hizmet ediyor bilmiyorum, salt ortalıkta şenlik olsun diye yapıldıysa sorun yok. eleştiri böyle yapılmamalı , yapılsa da sağlıklı sonuç vermez. halbuki altı doldurabilecek bir sürü örnek var.

o bitti bu bitti şu da bitti, tamam. nokta. eleştiri buysa akp iktidar olmaya devam eder.

adalet konusuna gelince.. yargı sisteminin çürümüşlüğü yeni değil. hiç iyileşmedi ki. halen daha para dönüyor kendi çapında, halen daha referanslı işler falan. işlerin çok da yolunda gitmediğini biliyoruz. ekonomi sıkıntılı, eğitim zaten hep kötüydü falan.

benim gördüğüm muhalefet aynı. hep dışarıdan medet umuyor. gezici organizatörleri tekrar ortaya çıkmaya başlamış, en azından bazı işaretler geliyor. böyle olunca işin rengi değişiyor.
iktidardan henüz ışık görmedim. kavurmacı konusu benim için önemli. ve bu konuda tatmin olmadım, şuan içerde olsa bile. gördüğüm kadarıyla iktidar halen meselenin farkında değil. farkındaysa da ben henüz görmedim. tek öncelediğimiz memleketin akıbeti. ak parti umurumuzda değil. oradaki kodamanlardan bize pek fayda gelmedi ve gelmezde.

kendi adıma izliyorum, "adalet" diye ortaya çıkanları ve bunlara sonradan eklenenleri net görüyorum. iktidar da bildiğimiz gibiyse... bize düşen kendi başımızın çaresine bakmak. 15 temmuzda olduğu gibi...

devamını gör...

dünyaitiraf.com

yaklaşık 10 gündür ev arıyorum. emlakçılar iyiden iyiye kafa bulmaya başladılar ama fena haşladım. sunduğum kriterlerde ev çok az. fiyat muhite göre tavan yapıyor. neyse efenim bugün salacak civarında bir emlakçıya aradığım evi anlatırken, adam tam benim aradığım tarzda ev olduğunu söyledi. 2500 tl diyor babalık. olabilir dedim. sonra yanındaki karısı o l m a z dedi. o niye demeye kalmadan yanıt gecikmedi ; meğer ev sahibi tesettürlü bir kiracı istemiyormuş. küfürsüz bitirmek zorundayım şimdilik hürmetler sevgili sözlük.
devamını gör...

batı bizi kıskanıyor cümlesindeki inanılmaz mantık hatası

son zamanlarda "batı bizi kıskanıyor" cümlesini çok duyar olduk. fakat bu cümle gerçekten inanılmaz bir mantık hatası içeriyor. çünkü batı, günde en az üç kere domuz eti yer. domuz eti ise insandaki kıskanma duygusunu yok eder. bu sebeple domuz eti yiyenler kimseyi kıskanmaz; eşlerini bile! batı'nın, domuz eti yediği için, bizleri kıskanması imkansızdır. lütfen bu cümleyi kurarken dikkatli olalım.
devamını gör...

ayran shot

adını görünce yüzünüzde gülümseme oluşturan şahane insan bu sefer nefesim dondu, uzun süre boşluğa baktım ve ne yapmalıyım bilemedim. başı sağolsun. Allah'tan rahmet diliyorum babası için. güzel evlat yetiştirmek güzel insanların işidir. o güzel insanın kaybı hepimizin. hepinizin başı sağolsun.
devamını gör...