625 başlık / 1438 tanım
sözlük yazarlarının karalama defteri en iyi külah dondurma kombinasyonu en az beş kişiyle sevişmiş biriyle evlenmek abd'de yaşayan moustafa jacoub'un türkiye'deki mülteciler hakkındaki paylaşımı yazarların sözlük dışındaki hayatları dünya sözlük yazarlarının objektifinden heceleyerek söylüyorum ki faşist çevreler komşumuzun adını öğrensin kür dis tan reglin gecikmesi uzak mesafe ilişkisi reis bizi afrin’e götür diyen ak partili başkanın bedelli askerlik yapması yazarların ilk tanımlarını okumak artık eskisi gibi deli kalmaması dünya yardım zeytinin çekirdeklerini tartıp aslında kaç gram zeytin aldığını hesaplamak az konuşan kadın kısa mesafe ilişkisi evlenirsek annem bizde yaşayacak diyen erkek en çok küfür yiyen eşyalar sosyal medya kullanmayan insan kedi beslemek 21 temmuz 2019 akkuyu nükleer santrali mühendislerinin açıklaması kaybolan meslekler mola yerinde otobüsün yıkanışını izleyen insan acemi bir kadın şoförü arabasını park ederken izlemek imza kalemi karı koca kavgası ekrem imamoğlu'nun mazbatayı aldıktan sonra tatile çıkması eskilerin fotoğraf çekinmeden evvel jilet gibi giyinmesi banyo yaparken işemek müridlerine kadın erkek oral seks yaptıran çakma şeyh canan kaftancıoğlu domatesli makarna üstüne cacık kurşun geçirmez muska insan ne ile yaşar bursalı olmak ekmek arası patates kızartması aya bakınca akla gelenler sistem gitti odtü okuyan kız aöf okuyan erkek birlikteliği sebzeli bodrum döneri 21 temmuz 2019 halay çektim yer misin toplaşması fuhuşu özgürlük örtünmeyi gericilik olarak gören zihniyet çat kapı gelen misafir benim başıma gelmez diye düşünmek üniversiteye başlarkenki çift anadal yandal yabancı dil ve yüksek lisans hayali çamaşır makinesinin yürümeyi öğrenmesi vertigo dir dunyasozluk iş ağı sadece uvey’in artıladığı tanım

kiliseye elde mumlarla yüksek tepelere türküsünü söyleyerek girmek

pazar ayini trollemesi top 5 listesine yazılabilecek aksiyon. huşu içinde papazın duasını dinleyen kalabalık bir anda etrafını elinde mumlarla sarıp aşrı aşrı memlekete kız verilmemesini söyleyen kadınları görünce ne yapacağını bilemez. kına gecesinde kuruyemiş dağıtan kadının gelip cevval tavırlarla ayindekilere poşetlenmiş kuruyemiş dağıtmasıyla görev tamamlanır.
devamını gör...
(Tematik)

uvey ile sözlük röportajı

s. aleyküm, araya gireceğim lakin ara butonu çalışmıyordu ama çalışıyor sanki. bi bakın bakalım orda da çalışıyormu :)

_ özellikle ekşi sözlük merkezli soruyorum, sözlük işi bir proje olarak mı başladı sence? yoksa doğal bir süreç ve sonuç mu?

- dünya'da hayat var mı, kaldı mı?
devamını gör...

15 temmuz darbesi ile türk halkının yaşadığı psikolojik travma

kolay kolay geçecek gibi görünmeyen travma.

cuma namazında yüzler düşük herkeste bir paranoya. inancımız olmasa dağılır giderdik.

ne zaman tanklar altında ezilen kurşunlanan insanlar aklıma gelse gözlerim doluyor.

bir sınava girecektim gözümde hiçbir kıymeti kalmadı çalışmıyorum bile.

Allah bizlere bunları yaşatanlara bir daha fırsat vermesin.

meydanlarda bakıyorum birbirini tanımayan insanlar iki samimi dost gibi olanları konuşmaya başlıyor birbirlerinden güç alıyorlar. bir haftadır neredeyse başka hiçbir meselemiz kalmadı.

devamını gör...

6 aralık 2017 abd açıklamasına karşı yazarların çözüm önerileri

ya tamam boykot bir duruştur etkisi de hafife alınmaz fakat her seyde dışa bagimli ülkesin sen bunu nasıl göremezsin? sen boykot edersin olan yine sana olur çünkü ürettiğin hiçbir halt yok. o ısı geçeceksin bu yüzden. elinde iphone ile yazanlar özellikle sussunlar.

cozum mu? al sana cozum.

okuyacaksın, çalışacaksın, ahlaklı olacak kaliteli nesiller evlatlar yetiştirecek hiç olmazsa bundan sonraki jenerasyonun birşeyler yapabilmesi adına dua edeceksin.

devletin ve milletin icin mesain disinda ekstra çalışacaksın, fedakar olacaksın, yalakaligi bırakacaksın. torpille ise görmediğin gibi öyle evlat yetiştireceksin ki o da bu ise yanaşmayacak. çıkarını düşünmeyecek komşunla iyi geçinecek, akrabalarını gözeteceksin. her zaman ama
her zaman bu isler yakından başlar. önünde hz. muhammed örneğin var ahlak abidesi adamlığın forma bürünmüş hali! o da böyle yaptı en yakınından basladi ıslaha.

simdi içinizden ne diyor ulan bu diyenler olacak. bir ısı kökten çözmezsen temeli problemli bir binanın asla düzgün yükselemeyeceğini unutma. emin’im hepimizin kalbi temiz fakat yetmiyor yetmeyecek. elin gavuru çalışırken emek verirken sen bu şekilde hiçbir yere varamazsın.
devamını gör...

göleğez

sevgili yazar arkadaşlarım. bu konuda bir açıklama yapma gereği duydum. öz türkçede "göl kenarında yetişen bir su çiçeği" anlamında kullanılan bir sözcüktür. erkek çocuklara verilen bir isimdir.
devamını gör...

president

her kelamı iman kokuyor. ona hidayet veren Allah'a hamd olsun. cümlemize aynı rahmeti nasip etsin inşallah.

benim gibi langoroz bir adamı bile badem bıyıklılar gibi konuşturabilen moderatör abimiz.
devamını gör...

metrobüste sevgililer öpüştü diye olay çıkartan adam

müslüman zihniyetinin alaşağı olduğunu görüyorum verilen tepkilerden. sanki, biz islamiyetle beraber haramı hatırlatan kavramların yerine yeni anlamlar yükleyen o kavramları islamlaştıran peygamberin ümmeti değiliz. bize bizden olmayan algıları nakış nakış işliyorlar ve biz; durun! biz müslümanız, bizim zihin yapımıza, anlayışımıza, dinimize, mesajımıza bu aykırı diyerek reddedemiyor, bize ters olan olguları zihin potamızda sorun yokmuşcasına eritiyoruz. hazmediyoruz. herkesin kendi hayatı, herkesin hayatına kimse karışamaz gibi bahaneleri müslüman bireyler olarak biz dile getiriyoruz. ne diyeyim ki üzücü.

teoman duralı hoca'dan; ''insanın olduğu yerde ahlak vardır gençler olmadığı yerde ise yok.'' diyelim ve tanımı sonlandıralım.
devamını gör...