dünya sözlük yazarlarının garibanlık anıları

tabii ki öğrencilik zamanlarında olan anılardır.

bir gün cebimde 10 lira param var. babama 50 lira var diyorum. biliyorum ki kardeşim icin o ay biraz masraf edilmiş zor durumda kalmasınlar... iki gün o parayla okula gidip, öğle artı aksam yemeği yiyeceğim. babamı aradım ne yapıyorsunuz diye, yemek yapmaya üşendi annen lahmacun söyledik dedi...
icime oturdu sözlük, ben diş macunum bittiği icin 1 haftadır diş fırcalamıyordum, babamlar üşenmişler lahmacun söylemişler.
devamını gör...

tatlı patates

kendisi ile kore gezim sırasında tanıştığım bitki türü.
kore' de bizdeki kestane gibi sokaklarda satılmaktadır, sıcak sıcak yiyebilirsiniz. ülkemizde fazla bilinmemekle birlikte sanırım hatay civarından üretimi yapılıyor çünkü geçenlerde bir gezi sırasında ist./aksaray' da bir manav dükkanında şans eseri görüp alırken, abi hataylı olup olmadığımı sordu, değilim deyince nereden bildiğime şaşırdı, bende dedim ki biz uzakdoğu çocuğuyuz * kore' ye falan gittim oradan biliyorum diye, azıcık muhabbet ettik. akşam da evde annemle deneme yaptık, benim yedıklerime uzaktan bakan annem bakalım begenecek mi derken, benden fazla yedi, tok karnıma fazla yiyemiyormuşum öğrenmiş oldum bu arada.

--- alıntı ---

kahkahaçiçeğigiller (convolvulaceae) familyasından anavatanı orta amerika olan, yumruları yenen, nişastalı ve tatlı bitki türü. taze yaprakları ve filizleri de yenilebilir. tatlı patates, aynı familyadan ortalama 50 cins ve 1000'den fazla tür içinde kayda değer tek tarım bitkisidir diğer pek çok bitki ise zehirlidir.

--- alıntı ---

devamını gör...

gösterişçi intihar sendromu

milli eğitim bakanı nabi avcı sayesinde varlığından haberdar olduğumuz sendrom.

(bkz: atanamayan öğretmenler gösterişçi intihar eylemi yapıyorlar)

ben böyle bir şeyi ilk kez duyuyorum, hani intihar edecekmiş gibi yapıp yeterli ilgiyi çektikten veya isteği yerine getirildikten sonra vazgeçenleri biliyoruz ama o durum olsa olsa en fazla "intihar teşebbüsü" olarak değerlendirilebilir. tamamlanmış bir intiharın gösterişçi olduğu düşünülebilir mi?

aramızda bunu bilen varsa aydınlatsın, tıpta veya psikiyatride gerçekten böyle bir kavram var mı, google'dan sonuç alamadım ben.
devamını gör...

fahrettin fahrenheit ile sözlük röportajı

der tiger von kreuzberg
"ne olacak bu 1860 münchen'in hali ?"

***

1860 münchen'i iyi bilirim. semtin merkezinde bir park vardır. ayyaşların tinercilerin mekanı olmuş şimdilerde sidik kokusundan geçilmiyor. üç beş çapulcu toplanmışlar orda yönetim istifa diye. ya bunların kendisine saygısı yok be ! bunlaaarrrr....
hocam ben alman ikinci ligini kafiyeli diye yazdım. bildiğim tek şey atınç nukan'ın orda red bull diye bi proce takımına gitmesi. Allah zihin açıklığı versin kendisine önü açık.

devamını gör...

46 yok olan

bu akşam 23:30'da star tv ekranlarında başlayacak dizi.

dizi ekibi istemiş bu saatte olmasını. sanki "prime time izleyicisi bizi anlamaz, boşuna izleyip de saçma sapan yorumlar yapmasınlar. kaliteli izleyici gelsin." demek istemişler.
devamını gör...

yazarların görücülük anıları

bazen güldüren, bazen düşündüren anılardır. güldürürken düşündürdüğü vaki midir? mutlaka. ya yazayım mı yazmayayım mı çok düşündüm aman yazıyorum canlarım. hatta yazdım gitti. nasıl olsa tanımıyorsunuz beni. ehe. günlerden bir gün ben bir görüşmedeyim. neyse, iş çıkışı gitmişim kös kös. oturduk işte. ben çok gerginim. adam sürekli konuşuyor sağ olsun. zerre, olacağı yok, belli. işte bekliyorum, bitsin diye. o da işkence çekiyor belli. neyse, sonunda söyledik, birbirimize olumsuz olduğunu. o da çok garip bir andı. ben o kadar rahatladım ki -çok gerilmiştim- neyse o kadar rahatladım ki dedim "neyse ya et yemiş olduk, et çok güzeldi, değil mi?" sanırım tek gülümsediğim an buydu. et yiyemiyorum çünkü ben, hiç yememişim, fakiriz biz.devamını gör...

dünyaitiraf.com

itiraf 1:
bu itirafı nizam-ı kelam hocamın "bırakın gülünürse gülünsün, siz içinizden geleni yazın" temalı tanımından cesaret alarak yazıyorum.

itiraf 2(asıl itiraf):
büyük ölçüde, güzel göründüğü için birilerini sevip sonra karşı tarafın geri sevmemesi, aslında o kadar da iyi bir karaktere sahip olmayıp egoistin teki olması, empati yeteneğinden yoksun şekilde cevaplar vermesi gibi sebeplerle kalbi kırılan insanların eğer 15 yaşından büyüklerse bu kalp kırıklığını gayet hak ettiğini düşünüyorum. şuncağızcık bile üzülmem bu insanlara. yaş arttıkça hak etme katsayıları daha da artar hatta.
bir köşede zihnine, karakterine emek veren insanlara göz ucuyla dahi bakmayın, nerede ne kadar fiziksel görünüş kasan insan varsa onlara bakın, böyle abartın da abartın gözünüzde; ondan sonra vay efendim bu insanlar niye böyle, ne kadar acımasız bu kızlar, bu erkekler de hep aynı! değil. sadece siz yüzeyselsiniz.
oh. rahatladım. *
devamını gör...

türkçülük yapmak bölücülüktür

insanın seçmeden, kendi çabasıyla kazanmadığı bir şeyle övünmesi kadar saçma bir şey görmüyorum. ben türküm ama kürt de doğmuş olabilirdim. Allah beni türk yaratmış türküm. milletimi severim. fakat ırkçılık yapmak doğru değil. üstünlük ırk ile olmaz. üstünlük takva ile olur. bu yüzden türkçülük yapmak da bölücülüktür. ve Allah rasulü sav tarafından yapılmaması gerektiği söylenmiştir.
devamını gör...

on sekiz ayda 155 bin kişinin çürük raporu alması

çürük deyince insanın aklına hep sakat gibi bir şey geliyor ama artık çürük kriterleri eskisi gibi sıkı değil. eskiden benim psikolojim bozuk diyerek rapor alamazdınız ama adam şimdi antidepresan raporunu ortaya koyuyor yahut astımım var efor sarfedince krize giriyorum diyor, bitiyor.

yine de bu rakam bana hayli fazla geldi. bakanlığın açıkladığına emin miyiz?
devamını gör...

4 kasım 2017 suudi arabistan darbe kalkışması

günün son saatlerinde gerçekleşen diplomatik hareketler, siyasi tutuklamalar ve askeri operasyonlar ile fitili ateşlenmiş kalkışmadır. sebep olarak ılımlı islam geçişi ve yolsuzluk iddiaları ön plana çıkıyor.
kalkışmanın işaret ettiği veliaht prens tam anlamıyla başarılı olursa, çoook uzun yıllar sonra suud tahtına oturan ilk genç kral olacak yani bölgenin kaderinin çizilmesinde hakim devletler ona rolünü çoktan ezberletmiştir.
acaba darbenin ardında amerikanlarmoskoflar mı var, acaba orada da halk sokaklara dökülüp tankları durduracak mı?

ilginçtir ki en basit şahıs kaynaklı sansasyonları bile son dakika haberi geçen haber ajanslarımız bu konuyu ısrarla saatlerdir gündeme almadı, sosyal medyadan takip ediyoruz!
devamını gör...

dünyevi mecmua

bu başlığı tekrardan burada görmek ...

eskiye akıp gitmek ...


içerik beklemek, ara ara yazarları rahatsız etek, yarım yamalak sayfalarla cebelleşmek, bir sayfayı tam bitirmeden ötekinin heyecanına kapılıp ona başlamak ve daha nicesi ...

özlüyor insan ama elden bir şey gelmeyince de üzülüyor.

temennim odur ki eskisinden daha güzel olur.

ha unutmadan bir diriliş yaşanacaksa şayet nesir macunu kardeşim unutulmamalı zira kendisinin çok fazla emeği vardır ve eminim olmaya devam edecektir.
devamını gör...