(Tematik)

uvey ile sözlük röportajı

@en yeni,

abi derviche mesaj attı şimdi dün 50 tl ateşlemiş yazılımcıya yaptırmış ara butonunu.
ekşi merkezli cevap verirsem 99 yılında başlamış bir projeydi. sosyal medyanın bu hacme ve güce ulaşacağının tasavvur bile edilemediği yıllardı abi.
o yüzden üç beş gencin bir araya gelerek oluşturdukları sonrasında muadili olmadığı ve farklılık kattığı için büyüdüğünü düşündüğüm bir oluşum.
ekşi kurulduğu ilk yıllarda bilgi ve geyik maksadıyla kurulmuş bir siteydi. 2002'den sonra sonra yazarlarının ağırlığını ak parti karşıtı kişiler oluşturduğu için son yıllarda siyasi içeriklerin arttığı bir platforma dönüşmesi türkiye'nin siyasal sürecinin sonucu oldu diyebilirim.

dünya'da hayatın olması bizlere bağlı.
bir mobilya aldığımızda yaşadığımız tecrübeyi, tercih ettiğimiz markadan yediğimiz kazığı, iş hayatımızdaki uzmanlıklarımızı v.s. salt kuru bilgi içermeyen yazılarımızla dünya'yı tercih edilen bir site haline getirmek bizim elimizde. yazarsak olacak.
devamını gör...

sezai karakoç

büyük düşünür. her bir eseri ayrı güzellikte olan yazar. aslında mona roza ile tanınır,genel olarak şair olarak adlandırılır. ama bilinmesi gereken en az şiirleri kadar düşünce eserleriyle de önemli bir yer tutar.

benim en çok beğendiğim kitabı yitik cennettir.
devamını gör...

sözlük yazarlarının gençlere tavsiyeleri

insanlar özellikle de gençler islam diye akımlara kapılıyorlar. bakın islam sandığınız belki de islam'ın sadece bir yorumu. bir akım. bakın islam hiç bir hocanın, akımın, mezhebin, görüşün tekelinde değil ve hiç birisi islam'ı karşılayamaz. kendilerince bir tarafından tutarlar.

hoşlarına gider;

kimilerinin bir yunus profili, bir mevlana profili. eller bağlı, boyun bükük, öyle mütevazı bir görünüm. kimilerinin silah hoşuna gider, peçe hoşuna gider. cihadi söylemler hoşuna gider. onun için islam odur.

eğer bir kişi vesilesi ile böyle bir ortamla tanıştıysanız bir akıma kapılmışsınız demektir. eğer araştırıp okuyup öğrenip kendinize bir yol çizdiyseniz kolay gelsin yürüyün. öbür türlü kesinlikle islam'ın kısıtlı bir yorumu ile karşı karşıyasınız demektir. ya sürekli o görüş doğrultusunda okuyup dinleyecek ve o sınırlar içerisinde devam edeceksiniz ya da o görüşün çizdiği sınırları aşıp araştırıp okuyacaksınız ve bu şekilde o düşünceler de geride kalacak.

müslüman profili;

o kapılıp sizi şekillendiren akımlar değil. cihadi ya da tarikat ya da x cemaatin görüşlerine göre bir yaşam ve fikir bombardımanına tutulup sakal bırakmak, çarşaf giymek, sloganik bir şeyler sayıklamak değil. önce sağlam bir karakter edineceksin. olacaksın yani. bu bir akımın , görüşün, sloganik şeylerin seni şekillendirmesine izin vermeyeceksin. önce dosdoğru olacaksın bir birey olarak. sonra şekil şemal itibari ile bir yunus, bir mücahid, bir allame-i cihan olmadan altını doldur onların bir kere. şekil şemal şart değil olacaksa da onlar daha sonra gelmeli.

kimseyi küçümseme. kimseyi ilahlaştırma. belam'ı hatırla. insanların yüzünü görünce kendinden geçtiği sahtekar şeyhleri hatırla, öğren. yakın zamandan fethullah'ı hatırla mesela, onunla konuşunca, ona sarılınca kendinden geçip bunu mübarekliğe, çok süper müslümanlığa, keramete yoran bir dünya insanın yanılgısını hatırla. yanılıyor olabilirsin. çok süper müslüman geçinen ne sahtekarlar tanıdım, görsen fahişe diyeceğin çok dürüst insanlar tanıdım. Allah'ın dinini bir akıma, görüşe, mezhebe, hocaya indirgeme, hapsetme. ''yaratıldığın gibi dosdoğru ol'' ; o müşriklerin de, gelmiş geçmiş müstekbirler, firavunlar, karunların da tek endişesi menfaatleriydi. bunun için karşı çıkmış, düşman olmuşlardı. menfaatperest isen peygamber meclisinde de bulunsan çok imanlı süper müslüman, cennetlik olamazsın.
devamını gör...

uvey

açtığı başlığa bakınız verirken bile beş kere düşünmeniz gereken yazar. muhtemelen onun başlığını da açmıştır çünkü. bu arada yakın zamanda doğum günü vardı. vesileyle kutlamış olalım. Allah sevdiklerinle birlikte niceeee hayırlı uzun ömürler versin abi. *
devamını gör...