diyanetin ateistle evlenilmez fetvası

şöyle konuşmaları engellemek adına doğru bir fetvadır.

anne: a
çocuk:ç
baba:b

ç: baba biz nasıl dünyaya geldik?
b: amino asitler ve proteinler suyun içinde organizmaları oluşturdu. sonra bazı hayvanlar uçmayı, bazıları sürünmeyi, bazıları karada yaşamı seçti. bizim de atalarımız maymunlardır. yani biz maymunlardan türedik. buna evrim denir.

ç: anne biz nasıl dünyaya geldik?
a: bizi Allah yarattı yavrum. ilk insan ve peygamber hz. adem ile eşi hz. havva dan günümüze kadar insanlar çiftleşerek çoğaldı.
ç: ama anne babam diyor ki biz maymundan türedik.
a: onlar babanın sülalesi yavrum bizi ilgilendirmez. onlar maymundan türemiş olabilir ama bizi Allah yarattı.
ç: ?!@*
devamını gör...
(Tematik)

sümeyye erdoğan ın nişanlanması

sonunda olmuştur.
yahu geçende nişanlanmadı mı bu?
şaka maka ortalık felaketten geçilmiyorken bu evlenme merağı nedir? atlı mı kovalıyor?
edit görünümlü büdüt: atmayacaktım fakat 10 eksiden aşağı almışım o yüzden atayım. başlığı görünce aklıma ufacık bir video gelmişti.
devamını gör...

sözlükte yazılan içeriklerin arama motorlarında görünmesi

sözlük yazarlığının amme hizmetine ve toplumsal faydaya bakan yönünü teşkil eder. yaptığınız tanımlama, girdiğiniz yorum, düştüğünüz not, verdiğiniz alıntı, sağladığınız hizmet, koyduğunuz bilgi başkalarına da ulaşır.
google başta olmak üzere tüm arama motorlarının çalışma prensibi, içeriğin güncellenmesi ve farklılığı üzerinedir. yani kopyala-yapıştır olarak paylaşılan metinler de zamanla arama motorlarının dikkatini çeker ama siz alıntıladığınız cümleyi biraz değiştirip, hele ki kendi ifadelerinizle yeniden yazarsanız çok daha mühim bir hale dönüşür. hele ki alıntı veya değil her tanımınızda önemli gördüğünüz noktaları bold yapar, alıntılanan kısımları italik yapar, tanım sonuna da bkz parantezi bırakırsanız içerik baştan aşağı orijinal bir döküm haline gelir ve bunu arama motorları sever.
diğer önemli husus ise değinilmemiş konulara değinmektir, mesela farklı dinlerdeki ritüeller veya köşe bucak kalmış şairlerin şiirleri veya mühendislik terimleri veya bitkilerin latince isimleri veya fazla bilinmeyen üniversite bölümleri gibi...
başka bir konu başlıktaki tanım sayısını en az üçe çıkarmaktır. bu bakımdan başlıktaki hususla ilgili farklı bilgileri, farklı açıları, farklı içeriği ayrı ayrı tanımlarda vermek daha etkili olacaktır ki elbette flood olmamasına özen göstererek. mesela bir şarkı paylaşımını ele alalım. ilk tanımda kısa bir açıklama, ikinci tanımda şarkının video linki, üçüncü tanımda şarkının sözleri, dördüncü tanımda şarkı hakkında bir yorum olursa o başlık arama motorlarında ciddi anlamda güncel içerik olarak üst sıralara tırmanır bir hafta içinde.
öte yandan anahtar kelimelerin sık kullanılması, özellikle başlıklarda anahtar kelimelerin geçmesi, tanımlardaki anahtar kelimelerin gizli bkz olarak sunulması oldukça etkili olmaktadır. öncelikle özel isimler mutlaka gbkz içinde kullanılmalı, meselenin farklı kısımları ise ayrı paragraflar olarak yazılmalıdır.
son olarak neler sözlükte yazılan tanımların daha fazla kişiye ulaşmasını sağlar? paylaşmak yani sözlüğün linkini diğer sosyal medya mecralarında sık sık kullanmakla. twitter hesabınızdan, facebook hesabınızdan, bloğunuzdan eğer sözlükte kendi yazdığınız veya beğendiğiniz bir iletinin linkini paylaşırsanız veya en azından metin arasında sözlüğün adını zikrederseniz arama motorları bunu da fark ediyor ve sorgulamalarda bunu da değerlendirmeye katarak bilinirlik kat sayınıza ekliyor.
yazarlarımızın özverili yaklaşımı ve emekleri sayesinde her geçen gün hatrı sayılır biçimde genişleyen veritabanımız vasıtasıyla hem google indekslerinde hem alexa istatistiklerinde hem tıklanma sayılarında yavaş fakat emin adımlarla yükseliyoruz. az olsun öz olsun, sağlam olsun daimi olsun düsturunu unutmadan kendimize verdiğimiz değeri lütfen yazdıklarımıza yansıtalım. kim bilir, yazdığımız bir şey sayesinde hiç tanımadığımız birilerine faydalı bir şey vermiş olduğumuz için hatta sırf bu niyetle yazdığımız için bile beklenmedik ecirlerle karşılaşabiliriz. tüm sözlük hatta her başlık hatta her tanım hatta her cümle hatta her harf bir emeğin çıktısıdır, değerli bir üründür. tanım yapalım, denize atalım yani balık bilmese google bilir vesselam!
devamını gör...

lorien yaprakları beyhude düşmez yere

kılçıksız yazan, kalemi kuvvetli ve mantığı keskin bir yazar. sahip olduğu birikimi kendine has üslubu ile ifade edişiyle sözlüğe değer katmakta. bu mecrada yazmasına vesile olanlardan ve kendisinden Allah razı olsun. ha! bir de yanlış hatırlamıyorsam sigara ile arası iyi. umarım tez zamanda araları açılır ve bir daha tekrar bir araya gelmemek üzere ayrılırlar.
devamını gör...

60 bin 70 bin tl civarı evlilik masrafı

bir ülke gerçeği artık. valla bu süreçte anlayamadığım o kadar çok masraf var ki. en basit örneği: düğün fotoğrafçısına ödenen para. dış çekim işini kim akıl etti bilmiyorum ama bildiğin fuzuli masraf. sonra gelinin ve avanelerinin insanlıktan çıktıkları saçma sapan makyajları. beyaz eşya, takı falan eyvallah ama gereksiz harcamalara da birileri dur demeli artık.
devamını gör...