başörtülülerin daha ahlaklı olduğu ön kabulü

eskimiş, yıpranmış ve tarihin çöplüğüne atılmış ön kabuldür. istisnalar var ama onlar da toplumun değişen algısını durdurmaya yetmiyor. bir zamanlar bu ön kabulü paylaştığım için saygı değer bütün başörtüsüzlerden özür diliyorum.
devamını gör...
sauron'ın kadın dusmanı tutumlarıyla eşcinsel olabilme ihtimalinden kaynaklı onkabulune benzer..
sorun ortulu olmak ya da olmamak degildir..
samimiyettir..
kelimelerin yalnızca erkeklere has bir olgu olmadigini da içsellestirmek gerek..
ahlak kadının ahlaki durusu erkekle yahut erkegin kadınla olan munasebeti de değildir..
sorun kadın erkek degil nerede durdugun ve nereden baktiginla alakalıdır..
ve ahlak yalnızca islami değildir..
devamını gör...
başörtüyü takıyorsa iffet yönünden bir artısı var demektir bu ön kabule geçerli bir dayanaktır. sonuçta gösterilmesi haram olan bir bölgeyi kapatmıştır. başörtülü olmayan diğerininki ise hâlâ açıktır ve göstermek istediği için açıktır.
devamını gör...
geçerli bir ön kabul olmamakla birlikte iffetli kadınlar içinde örtülü olanların daha takvalı olduğu da bir gerçektir. Allah boşuna örtünmeyi emretmemiş.
devamını gör...
nasıl pkknin vahşeti tüm kürtler tarafından gerçekleşmemiş olup tüm kürtler terörist ilan edilmemeliyrse
bir grup basortulu iffet yoksunu kişilerin imajı da tüm örtülülere çizilmemelidir
devamını gör...
ahlakın başörtüsü ile bir alakası olmadığı için var olmayan ön kabuldür. zaten günümüzde başörtüsü tamamen modaya kaymış durumda. tesettürün hakkını veren kadınlar ise azınlıkta. başörtüsü şu anda hiçbir şeyin simgesi değil.
devamını gör...
tüm önyargılar gibi birkaç tecrübemize dayanarak genellemen bir düşüncedir. tüm ön yargılar gibi yanlışlanmaya mahkumdur.
devamını gör...
ahlak göreceli bir kavram.

toplumumuzun ahlakı incelendiğinde lafta veya değil büyük çoğunluğu islam merkezli ölçülere göre tanzim edilmiştir ideal ahlak olarak.

başörtüsünün dinin emir ve yasakları içinde toplumun büyük çoğunluğu tarafından fıkhen ve itikaden kabulü söz konusudur.

başörtülü olmak teoride dinin emir ve yasaklarına kültürel veya kişisel anlamda daha özenli olunduğu beklentisi oluşturur.

dolayısıyla beklenti anormal değildir.

sonuç olarak başörtülü başörtüsüz önemli değil iyi insan olması ya da başörtüsüz de olsa iyi müslüman olması önemlidir fikrini ideal anlamda işlemek ya da işleyen topluma göre fikri ve itikadı konumlamak yerine başörtüsü bilinci ve şeklin öze, özün şekle yansıyacağı daha ideal toplum tasavvuru kurmamız evladır.

başörtüsünün simge oluşu modern yaşam biçiminin ve islamın kadına bakışının en görünür kültürel çatışma alanı olmasıyla ilgisi vardır

erkek güçsüz ve nefsine daha düşkün bir varlıkken kadınlar bu manada daha güçlü ve bir ahlak biçimini sürdürme açısından daha kilit roldedir.

toplumların ahlakını erkekler savunur, fakat asıl yürütücüsü kadınlardır. kadınlar erkeksi gücü elde ederken erkeksi düşkünlükleri de almış olurlar.

kadın ve erkek beyninde de bazı yapısal farklılıklar vardır.
devamını gör...
aile baskısı söz konusu ise, başörtülü bir kadının ahlaksızlıkta ateistle, deistle yarışması ve onları geçmesi gayet olağan bir fenomendir. test edildi, onaylandı. kimse kendini saçma salak mavallarla kandırmasın...
devamını gör...
eskiden başörtüsü tek tipti ve tek bir amaçla kullanılırdı. Allah'ın emrine uyup rızasını kazanmak. şimdi insanlar neden başörtüsü taktığını bilmiyor.. sadece başörtüsü değil tesettür kavramının ne olduğunu hiç bilmiyor. daracık cingen pembesi tayt, v yaka kısa kol tişört ve başörtüsü kombini yapan birine başörtülü diyemeyiz. bu şartlar altında böyle bir önkabul oluşması pek mümkün değil.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar