çoğu şeyi daha iyi yapıyorlar. çöple samanı daha iyi ayırdıkları için aklıselim davranıyorlar, fazla doğaçlama yaşayan müslüman milletleri batıyı eleştirmekten geri durmazken batı milleti çalışıp daha iyisini yapmaya çalışıyor.
devamını gör...
-müslümanların kendi öz yurtlarındaki çıkan ham maddeler ucuza alıp işletip müslümanlara fahiş miktar ile satmaları
-bir şey kötü bile olsa kötünün en iyisini kendilerine kötünün kötüsünü bizlere kaktırmaları (eroin-bonzai)
devamını gör...
biri müslümanlar mı dedi. yoksa gözlerim beni yanıltıyor mu? müslüman dedikleriniz şayet kimliklerinin bir yerindeki din ibaresi altında islam yazanlarsa geçiniz efendim. araştırmayan, düşünmeyen, etik değerlerden yoksun hareket eden adamlar ancak bir işin üç kağıtlık yanlarını iyi becerirler. geriye taharet musluklu klozet yapmaktan ileri gidemezler.
batılılar ise 16. yy itibariyle ispatlamaya başladıkları 18. yy itibariyle kanıtladıkları üstün iş disiplinleriyle araştırır, düşünür ve geliştirir.
devamını gör...
bunu 2 türlü cevaplamak lazım. mesele çuvaldızı kendine batırıp özeleştiri yapmaksa eğer kabul edelim ki günümüzde bilimden teknolojiye pek çok açıdan batıdan geri kalıyoruz maalesef. gerçek müslümanlığın "ne idüğü"nü ve "nasıl"ını tam kavrayamıyoruz belki. durumumuzu rahmetlik âkif "müslümanlık nerde bizden geçmiş insanlık bile
alem aldatmaksa maksat aldanan yok nafile
kaç hakiki müslüman gördümse hep makberdedir
müslümanlık bilmem ama galiba göklerdedir." dizeleriyle de ortaya dökmüş. bununla beraber sorun müslümanlıkta değil, müslümanlığı hakkıyla yaşayamayan bizlerdedir. yoksa bu soruyu bizi aşağılamak için bir batılı sorsa (bkz: feza pilotu) ile hakkıyla karşılık verilir:
"...sayıdan sonsuzluğa sınıf geçirtecek not;
bizdedir ve bizdedir arşa giden astronot,
ve mekandan arınmış ve zamandan ilerde,
fezayı teslim alma sırrı bizimkilerde.
bizimkiler ışığa gem vuranda binerler;
yerden göğe çıkmazlar, gökten yere inerler...."
devamını gör...
katliam, soykırım, vahşet, sömürü, tecavüz, bilumum şer ne varsa hepsinde çok maharetliler. gördükleri ten çukurlarından içeri giren üç beş fotondan ibaret olanlar için ise arabalar, bilgisayarlar, roketler, robotlar, paralar, ıvırlar zıvırlar.
devamını gör...
moderniteyi kuran batı, en iyi modernite eleştirisi yapan yine batı. en baba tefsir tarihini yazan batı ,yani islamı dünyada algılanmasını istediği şekilde yorumlayan ve bunu kabul ettiren yine batı.

islam dünyasından işine gelen ilim adamlarının araştırmalarını alıp , bunu kendi sorunlarını çözecek bir bilgi sistemi haline getiren yine batı.

ben islam dünyasının henüz batı’yı bile anlamadığını düşünüyorum. ve zaten 1950’lere kadar batı diye sadece fransa’yı tanımışız. hatta batı’nın adını bile frengistan koymuşuz. ya tapar derecede bir batı yalakası müslüman yetiştiriyoruz ya da batı’ya küfür eden insanlar yetiştiriyoruz.

batı’nın dayandığı fiziğin alt yapısındaki metafiziği çok iyi anlayıp , anlamaktan öte çok hakim vaziyette batı’ya meydan okuyacak sloganla değil ibni sina gibi farabi gibi taftazani gibi çok büyük bir özgüvenle batı ilmini kavrayıp bu ilimden bu sonuç çıkmaz diyebilecek dimdik duruşlu alimler yetiştirmediğimiz sürece sadece gürültü üretiriz bilgi değil. ya da kompleks sahibi çanak yalayıcılar çıkartırız.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar