battaniye üstü yorgan vs yorgan üstü battaniye

tarzan gibi dolanan abi ve ablalar haeicinde malumunuz kış geldi catti. yazin yeter ki essin diye yerlere yatan bizler artik kalin kalin giyinmeye basladik. gece uyurken gunduzden farkli olana dusen kan basinci, azalan vucut isisi kisinin uyudugu ortamin ve yerin sicakliginin belli seviyede olmasini gerektiriyor.

20 civarinda bir sicaklik kisi donmadan, usumeden, karabasana maruz kalmadan uyumasina yeter. yeter ama artmaz. yorgan ve battaniye ikilisi mısıl mısıl uyunacak kıs uykusu icin olmazsa olmazdir. peki nasil bir duze takip etmeli? once battaniyeyi ortup sonra yorgani mi cekmeli yoksa tam tersini mi yapmali?

evde kendi uzerimde yaptigim deneyler neticesinde au kanilara vardim:

*battaniye pofuduksa size degenecek olanin battaniye olmasi uykuyu hizlandiriyor, kisi mutlu ediyor. ama bir o kadar da yataktan kalkmaya isteksiz kiliyor sabah.

*battaniye turu fark etmeksizin once serildiginde daha sicak tutar. ama ortam yani oda sicakligi 20 ustu ise bogucu olabilir battaniyenin konumu.

*yorgan battaniye altta iken sabit durur asiri kaymaz. ama tersi olunca tum gece yatagin orasinda burasinda battaniyeyi aramak zorunda kalirsiniz.

*yün yorgan daha sagliklidir. ısiyi muhafaza edip oksijen gecisini mumkun kildigi icin daha rahat uyku uyutur.

tek bir ornekten ancak bunlar cikti ve kendim kendim ustunde yaptigim boylesi tehlikeli ve uzun yillar gerektiren yorucu bir calisma sonucunda battaniyenin yorganin altinda olmasinin daha mantikli olduguna karar verdim.
devamını gör...
eğer yorgan kışlık ağır bir yorgan ise oda sıcaklığı da normal seviyede ise ekstra bir battaniye ihtiyacı gerektirmez.
eğer yorgan hafif elyaf mevsimlik bir yorgansa polar battaniye ile bütünlenerek ve battaniyenin yorgan üstüne gelmesi şekliyle kullanılması mantıklı oluyor.
eğer battaniye polar değil, yün ise o zaman yorganın altına gelmesi mantıklı. hatta belki yorgan çok gerektirmeyebilir ekstradan.
yorgan ve battaniyenin cinsi, ortamın sıcaklığı ve kişinin rahat ediş şekliyle denenip sonradan karar verilebilecek bir versus.
devamını gör...
battaniyenin dokusundan/yapısından/yapıldığı maddeden(????) vs. kaynaklı olarak daha sıcak tutması sebebi ile battaniye üstü yorganın alacağı versustur. üstünüze örttüğünüz yorgan siz onu ısıtana dek soğuktur. fakat battaniye her vakit sıcak ve sizi sarıp sarmalamaya hazırdır.
devamını gör...
tabi ki battaniye üstü yorgan.
o yorgan havada kalır ısıtmaz bi türlü. ama battaniye öyle mi? sarıp sarmalar ısıtır, bir anne şefkatiyle.
canım battaniye. galp.
devamını gör...
yün yatak üssü polar
polar üssü ben+ sıcak su torbası
ben+sıcak su torbası üssü yorgan
yorgan üssü battaniye
formulü ile yarışmaya bizi üşüten kalplerimizi ısıtan anqaradan katılıyorum.

- diğer yarışmacılara başarılar diliyorum. **
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar