bauhaus

3. (Tematik)
walter gropius tarafından 1919 yılında kurulmuş ve nazi rejiminin emriyle 1933'te kapatılmıştır. 20. yüzyılda mimari, tasarım, sanat alanlarında yeni akımlar yaratmış bir okuldur. kurulduğu zaman dünyanın en seçkin ve çağdaş mimarlarını, sanatçılarını, biraraya getirerek, yalnızca bir eğitim kurumu yaratmamış, aynı zamanda bir üretim merkezi ve tüm bunların konuşulup tartışıldığı bir yer haline gelmiştir.
*
devamını gör...
6. (Tematik)
aslında sanatsal anlamda bir reformdur ve almanya'da ortaya çıkması tesadüfi değildir. nitekim bir dönem barok adlandırmasıyla her şeyi aşırı süsleyen katolik'lerin akımlarına karşı o dönemlerde protestan'lar her şeyin sadesini benimsemekteydi ve dolayısıyla protestanlar tarafından ortaya sanatsal eserler pek çıkmamaktaydı; fakat sanayi devrimi'nden sonra çoğalan seri üretim imkanları sade'liğe aşırı önem veren bu protestan kültüründeki insanların üretkenliğini lehlerine etkilemiştir, ürettiklerinin de maliyeti düşük, kullanışlı ve futurist stilde dışa yansımıştır diyebiliriz.
devamını gör...
10. (Tematik)
almanya'da ortaya çıkmış tasarım ve yenilikçi bir okuldur. mana olarak, (alm.) "evi inşa etmek" gibi anlama gelir.

eşyalar, mimari ve sanatta oldukça etkili olmuştur ama temel çıkış noktası yapılar üzerineydi. her daim yenilikçiliği öğütleyerek, sanayileşen dünyaya alman modernizminin duruşunu göstermiştir.isim benzerliğinden dolayı "bauhaus yapı marketleri" ile karıştırmamak gerekir.
devamını gör...
11. (Tematik)
aslında sanatsal anlamda bir reformdur ve almanya'da ortaya çıkması tesadüfi değildir. nitekim bir dönem barok adlandırmasıyla her şeyi aşırı süsleyen katoliklerin akımlarına karşı o dönemlerde protestanlar her şeyin sadesini benimsemekteydi (rönesans ve reform hareketlerinin yoğun olduğu dönem) ve dolayısıyla protestanlar tarafından ortaya sanatsal eserler pek çıkmamaktaydı; fakat sanayi devrimi'nden sonra çoğalan seri üretim imkanları sadeliğe aşırı önem veren bu protestan kültüründeki insanların üretkenliğini lehlerine etkilemiştir, ürettiklerinin de maliyeti düşük, kullanışlı ve futurist stilde dışa yansımıştır diyebiliriz.
devamını gör...
17. (Tematik)
bu okulda yürüyen bant sistemi kullanılmıştır bu sayede bir sanatçının eseri bir kaç düzine üretilerek daha fazla kitlelere ulaşması sağlanmıştır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar